Walizki podróżne: jaki model wybrać? Najlepsze modele do samolotu i nie tylko. Podpowiadamy!

Wybierasz się w na urlop? Mamy dla ciebie kilka inspiracji na najlepsze walizki podróżne. Dowiedz się, jaki model będzie dla ciebie najlepszy i spakuj się bez obaw!

Planujesz urlop? Obojętnie czy lecisz samolotem czy jedziesz pociągiem lub autokarem, z pewnością czeka cię pakowanie. To jedna z najbardziej uciążliwych rzeczy, jeśli chodzi o wyjazdy, ale musisz przez to przebrnąć, aby móc cieszyć się wakacjami. Czas więc spojrzeć na walizki podróżne. Jak wybrać najlepszą walizkę podróżną? Przed jej kupnem musisz rozważyć kilka istotnych kwestii. Pamiętaj - odpowiedni rodzaj walizki, to klucz do sprawnego pakowania i bezstresowego urlopu! 

Jakie są dobre walizki podróżne? 

Kupując walizki turystyczne nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną czy marką. Sprawdź przede wszystkim jakość jej wykonania. Obejrzyj zamki, kółka oraz rączkę. Wszystko musi być idealnie skonstruowane i porządne, aby potem popsuta walizka nie zniszczyła ci wyjazdu. Zanim wybierzesz się do sklepu, warto poczytać w internecie opinie o różnych markach, mających w ofercie walizki i torby podróżne. Dzięki temu będziesz w stanie zorientować się, do jakich sklepów najlepiej się udać i czy dana marka spełni twoje oczekiwania. Pamiętaj, że dobra walizka podróżna, musi być wygodna, trwała i dopasowana do podróżnych standardów. 

Walizki podróżne - rodzajeWalizki podróżne - rodzaje / fot. shutterstock

Walizki podróżne - rodzaje 

Do wyboru masz wiele rodzajów walizek turystycznych. Wszystko więc zależy, czego oczekujesz od bagażu. Oczywiście najpopularniejsze są walizki na kółkach, ale niektóre marki oferują też modele bez kołek. Jednak są one mało praktyczne. Walizka może być osadzona na dwóch lub czterech kółkach. Na dwóch kółkach dostaniesz zazwyczaj małe walizki. Bardziej bezpiecznym wyborem na daleką podróż będą jednak walizki na czterech kółkach. Podczas zakupu zwróć uwagę na rodzaj kółek. Najlepsze będą kauczukowe na łożyskach, które dają możliwość wymiany. Takie kółka rzadziej się psują, a jeśli już im się to zdarzy, będzie można je szybko wymienić. 

Walizki dzielą się również ze względu na materiał, z którego są wykonane: 

  • materiałowe - walizka materiałowa zazwyczaj wykonana jest z włókien poliestrowych. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że można w niej łatwo "upchać" ubrania i inne drobiazgi, gdyż zazwyczaj może się lekko rozciągnąć. Jest także mniej narażona na uszkodzenia, a wszelkie rozdarcia czy zadrapania można łatwo naprawić. Ponadto materiałowe walizki są zazwyczaj niedrogie. 
  • twarde - w tej grupie znajdzie się na przykład niezwykle popularna od jakiegoś czasu walizka plastikowa czy metalowa. Twarde walizki zazwyczaj zrobione są z plastiku, włókna szklanego czy tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest trwałość i odporność na uszkodzenia. Jednak jeśli już taka walizka się uszkodzi, nie jest możliwe ją naprawić. Oprócz tego jest w stanie pomieścić mniej niż walizka materiałowa. Będzie jednak dobrym wyborem na dalekie podróże samolotem. 
  • półtwarde - jeśli nie możesz się zdecydować między tymi dwoma rodzajami, wybierz walizki półtwarde wykonane z trwałego i elastycznego tworzywa lub z poliestru o dużej gęstości. Walizki tego typu mogą pomieścić wiele rzeczy, a przy okazji chronią też bardziej delikatne przedmioty. 

Walizki turystyczne - wymiary 

Walizki możemy podzielić też ze względu na wymiary. Są one zazwyczaj dopasowane do podróżnych standardów. Rozmiar twojej walizki powinien być więc dostosowany do rodzaju środka komunikacyjnego, który wybierzesz. Niektóre marki oferują komplety walizek, w których znajdziesz zazwyczaj trzy rozmiary: mała walizka podręczna, średnia oraz duża. Takie komplety są bardzo dobrą opcją, jeśli wybierasz się na przykład na rodzinne wakacje i planujesz zabrać ze sobą wiele rzeczy. Pamiętaj jednak o ograniczeniach liczbowych bagażu, który dotyczy niektórych przewoźników i linii lotniczych. 

Walizka samolotowa - jak wybrać odpowiednią? 

Walizki samolotoweWalizki samolotowe / fot. shutterstock

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, przed wylotem musisz sprawdzić wymagania konkretnej linii lotniczej dotyczące wymiaru i ciężkości bagażu. Przyjmuje się, że bagaż podręczny standardowo powinien mieć wymiary 55x40x20. Jednak u poszczególnych linii te wymiary mogą się nieznacznie różnić. Koniecznie to sprawdź, gdyż złe wymiary walizki mogą zaowocować słoną karą, którą zapłacisz na lotnisku. Upewnij się także, że walizka podręczna nie przekracza limitu wagowego, który zazwyczaj jest do 10 kg. 

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, jego rozmiar nie ma większego znaczenia, ale tutaj musisz zwrócić uwagę na przede wszystkim na wagę. Zazwyczaj jest to około 23 kg na cały bagaż podręczny. W klasie biznesowej waga może dochodzić nawet do 32 kg. 

Tanie walizki podróżne - gdzie kupić? 

Potrzebujesz taniej walizki na podróż? Warto co jakiś czas sprawdzać oferty niektórych marek, gdyż oferują ciekawe wyprzedaże walizek. Zajrzyj na przykład do Puccini czy Wittchen. Obniżki czasami sięgają nawet do -50%!  Na wyprzedażach znajdziesz najróżniejsze modele, które z łatwością dostosujesz do swoich potrzeb. Jeśli nie chcesz czekać na promocję, udaj się do CCC. Znajdziesz tam niedrogie, ale całkiem dobre walizki podróżne Lasocki. Sprawdzą się na niemal każdą podróż. Warto w nie zainwestować. 

Więcej o: