Co zrobić, gdy pojawią się rozstępy na piersiach i jak skutecznie z nimi walczyć

Nieestetyczne zmiany na skórze, które są kompleksem wielu kobiet - mowa oczywiście o rozstępach. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy!

Pojawiające się rozstępy są problemem wielu kobiet, ze względów estetycznych to częste źródło kompleksów. Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży lub lub być skutkiem zmiany wagi czy kształtu ciała.

Zobacz wideo

Rozstępy na piersiach przyczyny

Przyczyn rozstępów na piersiach może być wiele. Powstają one przez rozciągnięcia skóry z powodu:

  • dojrzewania
  • szybkiego przybrania na wadze
  • zmiany kształtu sylwetki
  • zmian hormonalnych w trakcie ciąży
  • w wyniku budowania masy mięśniowej

Rozstępy mogą pojawiać się na piersiach, brzuchu, biodrach, pośladkach, udach, a nawet ramionach, ale to głównie rozstępy na biuście stanowią największy problem. Rozstępy powstają, kiedy skóra, w skutek zmiany kształtu sylwetki, mocno naciąga się i nie nadąża z produkcją odpowiedniej ilości włókien kolagenowych, ulegając tym samym osłabieniu. W efekcie pojawiają się, wyglądające jak pęknięcia na skórze, rozstępy.

Rozstępy na piersiach w ciąży

Przyszłe mamy często obawiają się niechcianych pamiątek po ciąży, czyli rozstępów. W tym czasie organizm kobiety zmniejsza produkcję kolagenu. Dodatkowo, przez gwałtowny przyrost masy ciała, jak również powiększanie się gruczołów sutkowych, przygotowujących się do produkcji mleka, łatwo o rozstępy, zwłaszcza na piersiach.

Ciąża i karmienie piersią nie chronią przed rakiemCiąża i karmienie piersią nie chronią przed rakiem fot. Shutterstock

Czerwone rozstępy na piersiach

Jeśli rozstępy mają czerwony kolor, oznacza to, że są we wczesnym etapie tworzenia się. Czerwone rozstępy to świeże blizny objęte stanem zapalnym. Podjęte w tym czasie działania będą najskuteczniejsze i mogą przynieść najlepsze rezultaty. W początkowej fazie warto sięgnąć po krem lub serum, które pomogą uporać się z problemem. Jeśli nie podejmiemy walki na etapie fazy zapalnej, skutkować to będzie pozorną regeneracją, czyli wygojeniem się blizn, których nie pozbędziesz się już tak łatwo. 

Krem na rozstępy na piersiach

Kremy na rozstępy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które chcą pozbyć się blizn na piersiach. Często na zainwestowanie w odpowiedni kosmetyk decydujemy się dopiero wtedy, kiedy zmiany skórne są na tyle widoczne, że zaczynają nam przeszkadzać. Jest to podstawowy błąd. Produktów przeciw rozstępom powinnyśmy używać znacznie wcześniej, tak, aby zapobiegać ich powstawaniu.

Rozstępy na piersiach usuwanie 

Na rozstępy mogą pomóc zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Peeling chemiczny, mikrodermabrazja czy mezoterapia nie usuną rozstępów całkowicie, ale mogą widocznie je zmniejszyć i spłycić. Laserowe usuwanie blizn wykazuje jednak najwyższą skuteczność w walce z rozstępami, nawet tymi, które są już w fazie zanikowej. Minusem takich zabiegów jest jednak wysoki koszt. Jeśli trwale i skutecznie chcemy usunąć rozstępy, musimy liczyć się z kosztem powyżej 1000 zł. Należy również pamiętać, że skóra na piersiach jest bardzo wrażliwa, przez co wykonywane na niej zabiegi mogą być dość bolesne.