Halka pod sukienkę: kiedyś i dziś

Kiedyś niezbędny element damskiej garderoby, dziś szukają jej najczęściej przyszłe panny młode, albo miłośniczki stylu retro. Gdzie dziś szukać halki i jaki fason sprawdzi się pod sukienkę - o tym wszystkim przeczytasz w naszym miniprzewodniku.

Halka pod sukienkę

Dziś ten nieco zapomniany element damskiej bielizny pojawia się wyłączniej w kontekście ślubnych sukien. Tymczasem w modzie XX wieku halka była nieodzowną częścią kobiecej garderoby. W znanym dziś fasonie po raz pierwszym pojawiła się w połowie lat 20. Wraz z początkiem mody na proste i luźne sukienki sięgające nieco poniżej kolan, halka stała się niezbędnym dodatkiem. W tamtym czasie halki produkowane były najczęściej z delikatnego jedwabiu i ozdobione przy dekolcie koronką. Noszono również jedwabne combinaison, czyli połączenie koszuli z majteczkami.

W latach 30. halka dopasowana była do sięgających połowy łydki zwiewnych sukienek. Tak jak w przypadku modnego fasonu tej dekady, wylansowanego przez Madeline Vionett, najczęściej szyta była ze skosu. Dzięki temu materiał stawał się bardziej elastyczny, a halka mogła idealnie dopasować się do figury. Halka sięgała za kolana, miała dość głęboki, trójkątny dekolt i górę lekko modelującą biust. Oprócz klasycznej bieli, brzoskwini czy czerni, w sprzedaży pojawiły się halki granatowe, szmaragdowe czy burgundowe.

 

W latach 40. długość halki dopasowywano do długości sukienki. W wersji dziennej halka sięgała nieco poniżej kolan, w wieczorowej wydłużała się do linii kostek. W tym okresie najmodniejszymi kolorami była biel, czerń oraz odcień brzoskwiniowy. Oprócz jedwabiu halka mogła być uszyta także z rayonu albo satyny.

W latach 50. oprócz klasycznych halek, modne stały się tzw. petticoats. Szyte z kilkunastu a czasem nawet kilkudziesięciu metrów szyfonu bądź organdyny halki, nadawały objętości sukienkom z koła. Styl New Look wylansowany pod koniec lat 40. przez Christiana Diora akcentował wąską talię. W tym czasie halka sięgała mniej więcej 6 centymetrów powyżej rąbka sukienki czy spódnicy.

Petticoats w stylu lat 50.Petticoats w stylu lat 50. Żurnal z lat 50.

W latach 60. wraz z modą na długość mini halka przestała być niemal zupełnie potrzebna. Ponowna fala popularności halek przypada na lata 80., które mocno inspirowały się stylem retro lat 40. Halki, tym razem noszone jako sukienki, pojawiły się na początku lat 90. Od kilku sezonów moda na tzw. slip dresses wraca, a w sklepach znaleźć można satynowe sukienki na cienkich ramiączkach, do złudzenia przypominajace eleganckie halki. 

Czarna halka pod sukienkę 

Do czego w ogóle potrzebna jest halka? W poprzednich dekadach sukienki czy spódnice nie były szyte na podszewce, dlatego halka sprawiała, że ubranie po pierwsze układało się lepiej na sylwetce, a po drugie było ostatnią warstwą oddzielającą bieliznę od ubrania. Dziś większość dobrze uszytych ubrań posiada podszewkę, dlatego halka wydaje się często zbędnym elementem bieliźnianym. Warto mieć jednak w szafie choć jedną, klasyczną halkę w czarnym kolorze, która może przydać się wówczas, gdy kupimy sukienkę bądź spódnicę pozbawioną podszewki. Dzięki halce ubranie nie będzie się marszczyć czy nieestetycznie podciągać, a dodatkowo halka zniweluje elektryzowanie się materiału.

Elegancka halka pod sukienkę 

Gdzie szukać eleganckiej halki pod sukienkę? Najciekawszą ofertę na rynku mają w tym momencie bieliźniane marki francuskie. La Perla słynie z pięknych jedwabnych halek dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych: od klasycznej czerni i beżu, po eleganckie zielenie, granaty czy brzoskwinie. Elegancka halka pod sukienkę może być gładka, ale najczęściej ozdobiona jest przy dekolcie detalami z delikatnej koronki. Warto zajrzeć również do salonu Victoria's Secret. Amerykańska marka ma w swojej ofercie zarówno klasyczne modele w czerni oraz pastelowym różu, jak i halki w modnych odcieniach seledynowej zieleni.

Halka wyszczuplająca pod sukienkę

 

Bielizna wyszczuplająca, która przez wiele lat kojarzyła się z siermiężną i mało wyszukaną bielizną, od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Największy wybór halek wyszczuplających pod sukienkę znajdziesz oczywiście w ofercie popularnych marek, jak Etam czy Gatta. Bardzo popularną linię modelującą stworzyła marka Triumph. Kolekcja Shapewear to wyszczuplające body, wysoko zabudowane figi oraz modelujące halki. Warto przejrzeć również ofertę marek, które specjalizują się w bieliźnie modelującej. To przede wszystkim amerykański Meidenform oraz Spanx. Ta ostatnia słynie z mocno wyszczuplających halek, które pokochały gwiazdy i celebrytki. 

Halka pod sukienkę ślubną

Halka na kole pod suknię ślubnąHalka na kole pod suknię ślubną Aliwesele.pl

Jaką halkę pod sukienkę ślubną wybrać?

Wszystko zależy od fasonu. Najpopularniejsze są dwa rodzaje halek: miękka, wykonana z tiulu oraz sztywna na kole. Miękka halka doskonale nadaje się do sukienek midi o fasonie litery A. To najczęściej wzorowane na petticoats halki wykonane z organdyny bądź tiulu, które nadają sukience piękny kształt, ale jednocześnie są wygodne i nie utrudniają siadania. Halka na kole ma za zadanie nadać sukience ślubnej trwały kształt, więc najczęściej wykorzystywana jest do długich, rozkloszowanych fasonów. Taka halka najczęściej wybierana jest do sukienki typu princeska, do popularnego fasonu "rybki" lekko rozszerzającej się na dole, dobrze wyglądać będzie sztywna halka z jednym kołem.

Tiulowa halka pod sukienkę 

Tiulowe halki marki Hell BunnyTiulowe halki marki Hell Bunny Fot. Terry Mendoza

Halka pod sukienkę wykonana z tiulu, wzorowana na modnych w latach 50. modelach, będzie idealna do retro fasonów o rozkloszowanym dole. Dzięki temu sukienka nabierze pełnego kształtu. Gdzie szukać tiulowych halek pod sukienkę? Tiulowe halki bez problemu znajdziesz na Allegro oraz w ofercie sklepów z sukienkami ślubnymi. Jeśli zależy ci na dobrze wykonanej halce, przejrzyj ofertę zagranicznych sklepów internetowych specjalizujących się w odzieży w stylu retro. W sprzedaży oprócz halek tiulowych znaleźć można również halki wykonane z miękkiej organdyny (ten materiał pięknie się układa i w przeciwieństwie do tiulu, nie zaciągnie rajstop czy pończoch).

  • Malco Models to amerykańska firma, która istnieje na rynku od 1900 roku. Wszystkie halki szyte są ręcznie, dostępne są w bardzo wielu kolorach i różnych długościach
  • Hell Bunny to również amerykańska marka, która specjalizuje się w odzieży inspirowanej modą retro przełomu lat 40. oraz 50, a także stylem rockabilly
  • Vivien of Holloway to brytyjska firma, która oprócz retro sukienek w stylu lat 40. oraz 50. sprzedaje także organdynowe halki
  • Natabo to polska marka, w ofercie której znaleźć można rozkloszowane sukienki oraz spódnice w stylu New Look, oraz zamówić halkę w dowolnym kolorze.
Więcej o:
Copyright © Agora SA