Dekolt w sukni: rodzaje dekoltów i jak wybrać najlepszy dla siebie

Idealnie dopasowany dekolt może optycznie wysmuklić ramiona i sprawić, że biust będzie wydawał się większy. Jakie są rodzaje dekoltów i który będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie?

Dekolt w sukni

Odpowiednio dobrany typ dekoltu w sukni może zdziałać cuda! W wyborze idealnej kreacji dekolt ma niebagatelne znaczenie dla wymodelowania kobiecej sylwetki: może optycznie wysmuklić górne partie ciała, ładnie wyeksponować biust, sprawić, że ramiona będą wydawały się węższe, a talia dzięki temu nabierze smukłości. Dekolt w sukni warto dopasować nie tylko do swojej figury, ale także dostosować jego wielkość oraz rodzaj do charakteru wydarzenia. Zbyt głęboki czy fantazyjny nie będzie nadawał się na formalne spotkania. 

Wysmuklij swoją talię za pomocą gorsetu!

Dekolt rodzaje

Istnieje bardzo wiele rodzajów dekoltów w sukniach. Poniżej znajdziesz opis tych najbardziej popularnych. Warto wiedzieć, który dekolt optycznie wysmukla bądź skraca szyje albo poszerza ramiona. 

  • Dekolt w serek -  jest najbardziej uniwersalny i popularny, a dzięki charakterystycznemu wcięciu pasuje niemal do każdej sylwetki. Optycznie wysmukla nie tylko górne partie ciała, ale i całą figurę, a także sprawia, że ramiona wydają się węższe. Nadaje się do biustów małych, średnich oraz tych większych. Jego głębokość warto dostosować do okazji. 

Sukienka z dekoltem w serekSukienka z dekoltem w serek ZARA

  • Dekolt karo - zaliczany do dekoltów typu formalnego. Jeśli jest mocniej wycięty, ładnie wyeksponuje biust, mocniej zabudowany może poszerzyć ramiona. Ten dekolt nie będzie odpowiedni dla kobiet, które mają masywne ramiona. 

Sukienka z dekoltem karoSukienka z dekoltem karo Bizuu

  • Dekolt okrągły - to jeden z najpopularniejszych dekoltów, najlepiej wygląda przy średnim i większym biuście. Głęboko wycięty będzie wyciągał ramiona i wysmukał szyję, szeroko krojony może pozerzać ramiona.

Sukienka z okrągłym dekoltemSukienka z okrągłym dekoltem Risk made in Warsaw

  • Dekolt asymetryczny - optycznie wysmukla szyję, eksponuje także ramię. Polecany kobietom o proporcjonalnej sylwetce, które chcą ją "wyciągnąć" w górę. 
  • Dekolt w stylu hiszpańskim - nazywany także dekoltem carmen. Bardzo zmysłowy i kobiecy rodzaj dekoltu, który odsłania górną część ramion i podkreśla obojczyki. Jeśli masz masywne ramiona, unikaj tego rodzaju dekoltu. Dekolt w stylu hiszpańskim będzie idealny dla szczupłych kobiet z mniejszym biustem, które chcą dodać objętości w górnych partiach sylwetki. 

Sukienka z dekoltem hiszpańskimSukienka z dekoltem hiszpańskim Tova Fashion

  • Dekolt w kształcie serca - najczęściej stosowany w sukienkach na specjalne okazje - wieczorowych albo na wesele. Jest bardzo kobiecy, pięknie eksponuje biust oraz szyję. 

Dekolt amerykański

Suknia z dekoltem amerykańskimSuknia z dekoltem amerykańskim Risk made in Warsaw

Bardzo seksowny rodzaj dekoltu, odsłania plecy oraz mocno eksponuje biust. To dekolt wiązany na szyi, który może jednak optycznie poszerzać ramiona. Najlepiej prezentuje na biuście średniej wielkości, przy dużym może wyglądać zbyt wulgarnie. Dekolt amerykański stał się niezwykle popularny dzięki sukni ślubnej Meghan Markle, choć w damskiej modzie obecny jest od lat 50. XX wieku. 

Dekolt dla plecach

Sukienka z dekoltem na plecachSukienka z dekoltem na plecach Cat Cat Studio

Kolejny bardzo zmysłowy rodzaj dekoltu, który tym razem nie eksponuje biustu, a linię pleców. Może mieć kształt trójkąta, kwadratu bądź koła, odsłaniać tylko niewielki fragment ciała, albo odkrywać plecy aż do wysokości talii. Dekolt na plecach najbardziej efektownie wygląda przy długich sukienkach wykonanych ze zwiewnych i lejących materiałów, dlatego chętnie wykorzystywany jest przy kreacjach wieczorowych i na specjalne okazje. Do dekoltu na plecach bardzo ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza, który w tym wypadku nie powinien być absolutnie widoczny. 

Dobierz odpowiedni biustonosz!

Dekolt w łódkę

Sukienka z dekoltem w łódkęSukienka z dekoltem w łódkę Madnezz/Showroom.pl

Znany również pod nazwą "dekolt Sabrina", popularność zdobył dzięki zaprojektowanej przez Huberta de Givenchy wieczorowej sukni dla Audrey Hepburn. Aktorka nie była zadowolona ze swoich zbyt mocno wystających obojczyków, dlatego projektnt zaproponował jej suknię z wysoko zabudowanym dekoltem odsłaniającym ramiona. Dekolt w łódkę optycznie poszerza ramiona i skraca górne partie ciała, dlatego polecany jest kobietom wysokim o drobnej budowie.