Jak prać buty? Sprawdzone sposoby na pranie butów sportowych oraz zamszowych

Czy buty można prać w pralce? Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć swoje buty sportowe lub trampki, sprawdź nasz przewodnik

Pranie butów w pralce

Czy pranie butów w pralce do dobry pomysł? Pewnie nie raz zstanawiałaś się nad tym, czy możesz wrzucić do pralki ubrudzoną parę Conversów, balerinki z materiału albo buty do biegania, które wymagają odświeżenia. Wielu producentów obuwia nie zaleca prania butów w pralce, bo może się to skończyć deformacją butów, a nawet rozklejeniem. Jednak są takie modele obuwia, które bez większego ryzyka możemy wrzucić do bębna pralki. Jakie buty można prać w pralce?

 • Buty sportowe - ale tylko te, które są szyte, a nie klejone. 
 • Trampki i tenisówki - tutaj również musisz zwrócić uwagę na to, czy buty są szyte czy klejone. Jeśli są szyte, możesz prać je w pralce 

Pranie butów w pralce - tych modeli NIGDY nie pierz w ten sposób:

 • Do pralki nie wkładaj butów wykonanych ze skóry oraz zamszu - takie obuwie należy czyścić ręcznie stosując odpowiednie środki czyszczące
 • Nie pierz w pralce butów na obcasie - takie obuwie może zniszczyć bęben twojej pralki 
 • Nie pierz w pralce espadryli - choć to obuwie wykonane z materiału, to spód wykonany ze sznurka w kontakcie z wodą może ulec uszkodzeniu
 • Nie pierz w pralce butów z ciężkimi zabrudzeniami np. z cementu - może to uszkodzić bęben pralki 

Niektórzy producenci obuwia umieszczają na metce specjalne symbole, dzięki którym dowiesz się jak prać i suszyć swoje buty. Sprawdź jak rozróżniać symbole na metkach. 

Pranie butów w pralce - krok po kroku

Jak prać buty sportowe w pralceJak prać buty sportowe w pralce Shutterstock

Kiedy masz już pewność, że możesz wyprać buty w pralce, trzymaj się kilku zasad podczas ich prania:

 1. Przed umieszczeniem obuwia w pralce bębna postaraj się usunąć ręcznie większe zabrudzenia. Kamienie czy piasek mogą uszkodzić wiele elementów pralki - bęben, przewody oraz filtry, doprowadzajac do awarii całego sprzętu 
 2. Ze sznurowanego obuwia wymij sznurówki i wypierz je ręcznie. To samo zrób z wkładką z buta
 3. Ustaw odpowiedni program prania - buty najlepiej prać w jak najniższej temperaturze (zalecana to 30°C) i przy jak najmniejszych obrotach (nie więcej niż 500 na minutę). Wybierz krótki program prania bez wirowania
 4. Przyda ci się również specjalny worek do prania butów, dzięki któremu nie będą przemieszczczały się luzem po całym bębnie i nie ulegną zniszczeniu. Wykonany z poliestrowej siateczki i pianki worek do prania butów zamykany jest na suwak i posiada często piankowe osłonki, które zapobiegaja obijaniu się obuwia w pralce. Worek do prania butów kupisz w sklepach ze sprzętem AGD jak Media Markt czy Neonet, a także w salonach z odzieżą sportową, np. w Decathlonie.
 5. Użyj małej ilości płynu do prania i nie używaj środka zmiękczającego

Po wyciągnięciu butów z pralki przygotuj je do wysuszenia. Przydadzą się stare gazety, które po zwinięciu włóż do środka buta, tak by nie stracił swojego kształtu. Pozwól im wyschnąć naturalnie, ale jeśli zależy ci na czasie możesz użyć delikatnego nawiewu z suszarki. Nie wystawiaj butów na działanie słońca i nie susz ich na kaloryferze. 

Jak prać buty sportowe

 w pralce

Buty sportowe najczęściej wymagają odświeżenia, dlatego warto postępować zgodnie z instrukcją, przystępując do prania ich w pralce. Sprawdź na metce symbole umieszczone przez producenta, żeby dowiedzieć się, jak powinnaś z nimi postępować. Jeśli na metce nie znajdziesz odpowiednich oznaczeń, upewnij się, czy buty sportowe są szyte czy klejone. Jeśli są szyte, możesz przygotować je do prania w pralce.

 • Pamiętaj, żeby przed praniem butów sportowych w pralce wyczyścić ręcznie zabrudzenia z kurzu, piasku czy błota
 • Wyjmij przed praniem sznurowadła i wkładki 
 • Włóż buty sportowe do specjalnego woreczka z siatki. Zabezpieczasz je i pralkę przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • Włącz program do prania delikatnego, z temperaturą nie przekraczajacą 30°C, z jak najmniejszymi obrotami. 
 • Użyj małej ilości proszku czy płynu do prania i nie korzystaj z płynu zmiękczającego

Po wyjęciu butów sportowych z pralki, włóż do ich środka zwinięte w kulki stare gazety i pozwól im przeschnąć. Nie wystawiaj ich na słońce, ani nie kładź na kaloryferze. 

Jak prać butyJak prać buty Shutterstock

Jak prać buty sportowe ręcznie

Jeśli twoje buty sportowe są klejone, pod żadnym pozorem nie pierz ich w pralce. Przygotuj miskę z ciepłą wodą, szczotkę i delikatny płyn do prania. 

 • Wyciągnij sznurowadła i wkładkę
 • Delikatnie oczyść buty z zabrudzeń za pomocą wody i szczoteczki
 • Ustaw buty na płasko, wykorzystaj stare gazety i włóż je do środka butów

Nie susz butów na słońcu ani na grzejniku 

Jak prać buty zamszowe 

Ten rodzaj obuwia sprawia najczęściej sporo kłopotów. Zamsz oraz nubuk są bardzo podatne na zabrudzenia, a jak i odświeżanie powinno przebiegać w sposób zgodny z instrukcją. Buty z zamaszu nie mogą być pod żadnym pozorem prane w pralce.

Buty zamszowe warto po każdym spacerze oczyścić z kurzu. Do tego niezbędna będzie szczoteczka do obuwia z miękkiego włosia albo wykonana z gumy.

Co jak jednak zrobić w przypadku, gdy zamszowe buty mają spore zabrudzenia? Do prania butów zamszowych będzie potrzebna gumowa szczoteczka oraz odrobina piany z mydła. Zamsz bardzo źle znosi kontakt z wodą, która na jego powierzchni tworzy nieestetyczne zacieki i może na stałe go odbarwić. 

Buty z zamszu należy także impregnować. Delikatna powłoka ochroni je przed wilgocią i sprawi, że będą one bardziej odporne na zabrudzenia. Raz na tydzień użyj specjalnego preparatu do impregnacji butów zamszu, spryskaj buty z każdej strony i pozwól im wyschnąć. 

Więcej o: