Met Gala 2019 - najważniejsze informacje o modowym wydarzeniu roku

Met Gala 2019 zapowiada się jeszcze ciekawiej niż poprzednie edycje. Wszystko przez temat przewodni, który w tym roku daje stylistom wielkie pole do popisu. Czym jest kamp, kto pojawi się na imprezie Anny Wintour i dlaczego Met Gala to wielkie święto mody?

Met Gala 2019. Kamp tematem przewodnim imprezy

Tegoroczna Met Gala ma szansę pobić wszystkie poprzednie. Powód? Najbardziej ekstrawagancki, jak do tej pory, temat przewodni, który brzmi "Camp: Notes on Fashion" (Kamp: Notatki o Modzie). Jest to jednocześnie temat wystawy odbywającej się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, inaugurowanej w dniu Met Gali. Czym jest kamp? Zjawisko zdefiniowała w 1964 roku amerykańska pisarka Susan Sontag. Jej słynny esej "Notes on Camp" był punktem wyjścia dla najważniejszej w roku wystawy o modzie organizowanej pod patronatem Anny Wintour, redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue'a. Kamp to konwencja stylistyczna, która opiera się na kiczu, przesadzie, ironii, dekoracji, sztuczności. Często kojarzony jest ze "złym smakiem", ale kampowe wytwory kultury niekoniecznie muszą być złą sztuką (może być nim np. balet albo opera).

Rihanna na Met Gali 2017Rihanna na Met Gali 2017 Shutterstock

Możemy się spodziewać, że wystawa w Metropolitan Museum of Art będzie bogata w stroje z Belle Epoque, jak również współczesne przejawy kampowej estetyki widzianej m.in. w najnowszych kolekcjach Gucci, Off-White czy Jeremy'ego Scotta. W muzeum zgromadzono ponad 200 eksponatów, a kuratorami wystawy są Andrew Bolton i Hamish Bowles. Dyrektor kreatywny marki Gucci, Alessandro Michele, jest w tym roku jednym z ambasadorów Met Gali. Oprócz niego, Anna Wintour wybrała do pełnienia tej prestiżowej roli Lady Gagę, Serenę Williams i Harry'ego Stylesa.

Met Gala 2019. Kto pojawi się na czerwonym dywanie, a kogo zabraknie? 

Mówi się, że Met Gala to najważniejsze wydarzenie towarzyskie roku, a o obecność na imprezie zabiegają gwiazdy, styliści, celebryci, a nawet głowy państw. W tym roku na gali na pewno pojawią się: Jennifer Lopez, Blake Lively, Ryan Gosling, Bradley Cooper z Iriną Shayk, a także Donatella Versace, Miuccia Prada czy Tom Ford. Wielką nieobecną będzie Sarah Jessica Parker, która podczas poprzednich edycji zawsze była jedną z najlepiej ubranych gwiazd (mówi się o niej nawet "Miss Met Gala"). W tym roku niestety miała inne plany. Nie będzie też Kate Middleton ani Meghan Markle (księżna właśnie urodziła!), które Anna Wintour bardzo chciałaby gościć na czerwonym dywanie. Redaktor naczelna Vogue'a nie zaprosiła za to Donalda Trumpa i jego żony Melanii. Jak podaje włoski magazyn "Amica", Wintour miała powiedzieć, że "Trump nigdy nie dostanie zaproszenia, cokolwiek by nie zrobił".

Jennifer Lopez na Met Gali 2018Jennifer Lopez na Met Gali 2018 Shutterstock

Met Gala 2019 odbędzie się 6 maja - tradycyjnie w pierwszy poniedziałek tego miesiąca. Start imprezy o godzinie 19 (czasu lokalnego) w Metropolitam Museum of Art przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Sponsorem wystawy jest marka Gucci. 

Zajrzyj do naszego artykułu o Met Gali 2018 - wyjaśniamy zeszłoroczny temat "Niebiańskie ciała: moda i wyobraźnia katolicka" oraz pokazujemy najciekawsze stylizacje gwiazd. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.