Na czym polega francuski manicure?

Klasyka w pielęgnacji paznokci i jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na elegancki wygląd: na czym polega francuski manicure? Opowiadamy jego historię i wyjaśniamy, jak zrobić "french" krok po kroku.

Na czym polega francuski manicure - uniwersalny styl od 1975 roku

Pomysłodawcą francuskiego manicure'u jest Jeff Pink, założyciel firmy ORLY specjalizującej się w pielęgnacji paznokci. W latach 70. Jeff pracował jako manicurzysta na planach zdjęciowych w Hollywood. Reżyserowie chcieli dla aktorek uniwersalnego koloru na paznokciach, który pasowałby do różnych strojów, prezentowanych podczas kręcenia wielu scen w ciągu tego samego dnia. W 1975 roku Jeff Pink wymyślił naturalny manicure z zaokrągloną, białą końcówką paznokcia.

Styl Jeffa podbił serca gwiazd Hollywood i szybko stał się popularny również poza środowiskiem filmowym. Nazywany jest francuskim manicurem, ponieważ z Ameryki trafił prosto na wybiegi paryskiego tygodnia mody. Do dziś kojarzy się z naturalnym i eleganckim wyglądem, odpowiednim na każdą okazję.

Francuski manicure tak naprawdę powstał w HollywoodFrancuski manicure tak naprawdę powstał w Hollywood Shutterstock

Co ciekawe, Jeff Pink ma polskie pochodzenie. Jego rodzice urodzili się w Polsce, ale wyemigrowali do Izraela. Jeff urodził się w Tel Avive, potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył firmę ORLY. 

Jak zrobić francuski manicure?

Aby wykonać francuski manicure wystarczy kupić specjalny zestaw do "frencha", składający się z dwóch lakierów: białego i neutralnego. Przydadzą się również specjalne paski do naklejania na płytkę, pełniące funkcję szablonów, baza, lakier "top coat" oraz patyczki do odsuwania skórek i pilnik. 

Jak zrobić francuski manicure? Poniżej instrukcja "french manicure" krok po kroku:

  • przygotowujemy paznokcie - opiłowujemy i nadajemy im pożądany kształt (najlepiej naturalny, półokrągły), odsuwamy skórki, a także czyścimy płytkę usuwając pozostałości po lakierach
  • w celu przedłużenia trwałości manicure'u nakładamy bazę
  • przyklejamy do paznokci paski w celu oddzielenia końcówek, które będziemy malować na biało
  • malujemy końcówki paznokcia na biało, nie należy nakładać lakieru zbyt grubo, aby zbytnio nie odstawał, czekamy aż wyschnie 
  • nakładamy dwie warstwy neutralnego lakieru
  • wykańczamy manicure warstwą utrwalającą tzw. "top coat"

Francuski manicure krok po krokuFrancuski manicure krok po kroku Shutterstock

Dla kogo francuski manicure?

Francuski manicure nie ma ograniczeń wiekowych, ani stylistycznych. Pasuje kobietom w każdym wieku i na każdą okazję. "French manicure" jest subtelny i elegancki. Uzupełni profesjonalny wizerunek do pracy, a także skromną stylizację do szkoły. Francuski manicure wybierany jest na randkę albo przez panny młode na ślub. Uwielbiają go businesswoman i mamy na pełnym etacie. Aktualnie do wyboru są różne odcienie neutralnego lakieru. Dominujący pigment może wpadać w biel, być bardziej cielisty albo różowy. 

Bardzo modny jest również francuski manicure ombre, czyli cieniowany. To propozycja dla kobiet, które nie przepadają za wyraźnie oddzieloną, białą końcówką paznokcia. W przypadku ombre, jest ona rozmyta, stopniowo przechodząc w neutralny odcień bliżej nasady. Dla kogo francuski manicure ombre? Jest on tak samo uniwersalny jak klasyczny "french", a więc...dla każdego!

 

    

Więcej o: