Berlin Fashion Week - tydzień mody. Wydarzenia, polskie marki, "street style"

Berlin Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń branży mody. Tydzień Mody w Berlinie startuje 15 stycznia i trwa do 18 stycznia. Projektanci zaprezentują swoje kolekcje na jesień-zimę 2019. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy, wystawy i targi. Jest też ważny, polski akcent!

Berlin Fashion Week - tydzień mody, który warto śledzić

O Berlinie nieoficjalnie mówi się, że jest piątą stolicą mody (po Mediolanie, Londynie, Paryżu i Nowym Jorku). To tam wystawiają się mniej znani, ale wcale nie mniej ciekawi projektanci. W tętniącym życiem mieście odnajdują oni idealną przestrzeń do pracy. Przedstawiciele mediów, obserwatorzy i kupcy również chętnie jeżdżą do Berlina. W stolicy Niemiec krzyżuje się wiele kultur, stacjonują tu artyści i outsiderzy. Efektem są estetyczne hybrydy, szalenie ciekawe z punktu widzenia branży mody, bo bogate w inspirujące impulsy.

Berlin Fashion Week rozpoczyna się we wtorek 15 stycznia i trwa do piątku 18 stycznia. Tydzień mody w Berlinie to nie tylko pokazy. Towarzyszą mu liczne targi i imprezy branżowe. Poniżej pełna lista wydarzeń, które przygotowali organizatorzy.

Fashion Week w Berlinie - lista wydarzeń

Targi Premium Exhibition w BerlinieTargi Premium Exhibition w Berlinie Mat. prasowe

Na Tydzień Mody w Berlinie składają się liczne wydarzenia, odbywająca się w różnych lokalizacjach. 

  • Premium Exhibitions - olbrzymie targi mody z ponad 1000 wystawców z całego świata, prezentujących wyselekcjonowane kolekcje 
  • Show & Order - nowoczesny koncept, który przypomina tymczasowy dom handlowy; zlokalizowany niedaleko dworca w Berlinie
  • Neonyt - targi mody zrównoważonej z pokazami i konferencjami 
  • Seek - targi mody "street" i "urban" 
  • Panorama Berlin - ponad 800 wystawców z Niemiec i zagranicy prezentuje swoje kolekcje casualowe, a także buty, dodatki i modę plus size
  • Selvedge Run - targi mody męskiej, butów i dodatków 

Polskie marki na Berlin Fashion Week

W tym roku, w ramach targów Neonyt, które są częścią berlińskiego tygodnia mody, odbędzie się pierwsza wspólna prezentacja polskich marek tworzących w duchu odpowiedzialności społecznej. Autorami projektu wspólnej przestrzeni prezentacyjnej WEAR POLISH jest chmara.rosinke (aranżacja) i studio graficzne Punkt Widzenia (identyfikacja wizualna). Polscy projektanci zostali wyselekcjonowani przez zespół targów Neonyt we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, który zajmuje się promocją polskiej mody za granicą.

 

Projektanci musieli spełnić surowe kryteria stawiane przez organizatorów. Dotyczyły one zarówno estetyki, jak i procesu produkcji. W polskim pawilonie pojawią się: Orska, Pat Guzik, Nago, Surplus, Szymańska, Wearso.organic. Targi Neonyt to największe wydarzenie poświęcone w całości projektowaniu etycznemu na świecie. Jego głównym założeniem jest prezentacja mody reagującej na problemy społeczne, skupionej na zrównoważonym rozwoju, innowacji i technologii. 

Oprócz tego, w dniach 14-19 stycznia, czyli podczas trwania berlińskiego tygodnia mody, w specjalnie zorganizowanym pop-up storze Quadrat odbywa się wyprzedaż kolekcji polskich marek. W opisie akcji możemy przeczytać, że "to wspaniała okazja, by poznać polskie marki i dokonać zakupu w bardzo atrakcyjnych cenach". Wśród brandów, które wystawiają się w tej przestrzeni są m.in. Anna Dudzińska, Cat Cat, Confashion, Busy Monday, Diligent, Kiss The Frog, Orska, Pat Guzik, Sylwia Rochala, Acepthala.

Polska marka Confashion słynie z plisowanych ubrańPolska marka Confashion słynie z plisowanych ubrań Instagram @confashion_clothes

Street style Berlin Fashion Week

Tydzień Mody w Berlinie to świetna okazja, by przyjrzeć się stylowi ulicy. "Street style" z Berlina jest niezwykle różnorodny ze względu na to, że przyjeżdżają tu wizytatorzy należący do zupełnie innych światów: od luksusowej mody pret-a-porter, aż po sportowy i undergroundowy "street wear". Niedawno pisaliśmy również o "street style'u" z tygodnia mody męskiej w Londynie. Poniżej zamieszczamy kilka inspiracji od naszego zachodniego sąsiada.

 
 
 

Branża mody też ma swojego detektywa. Kim jest coolhunter?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.