Ewan McGregor wcieli się rolę nasłynniejszego projektanta lat 70. - Halstona

Nazywany ikoną projektantów lat 70. oraz królem amerykańskich dyskotek - Halston - będzie bohaterem telewizyjnego miniserialu. W głównej roli zobaczymy szkockiego aktora, Ewana McGregora.

Według zapowiedzi, "Simply Halston" będzie miniserialem biograficznym o karierze i upadku najsłynniejszego projektanta lat 70.  - Roy'a Halstona Frowicka, znanego jako Halston. Reżyserem serialu został Daniel Minahan, który wyreżyserował cztery odcinki nagrodzonego w tym roku Złotym Globem miniserialu "Zabójstwo Versace: American Crime Story". Fabuła biograficznego filmu telewizyjnego koncentrować będzie się na karierze projektanta, ale także jego długoletniej przyjaźni z Lizą Minnelli. Ewan McGregor nie tylko wcieli się w postać Halstona, ale także zostanie głównym producentem serialu. Za scenariusz odpowiadać będzie Sharr White, znany z nagradzanego serialu Showmax "The Affairs".

Halston - najsłynniejszy projektant ery disco

Halston, który karierę rozpoczął jako modysta, współpracujący z nowojorskim domem towarowym Bergdorf Goodman, zaistniał w świecie mody w 1961 roku. Zaprojektowany przez niego toczek Jacqueline Kennedy miała na sobie w dniu zaprzysiężenia jej męża na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak to nie nakrycia głowy miały stać się przepustką Halstona do świata wielkiej mody, ale długie sukienki zmysłowo odsłaniające plecy, wieczorowe kombinezony oraz szerokie dżersejowe spodnie, doskonale oddające seksowny, klubowy styl lat 70. Do najsłynniejszych klientek projektanta zaliczały się Elizabeth Taylor, Bianca Jagger, Anjelica Huston oraz Liza Minnelli. Halston nie tylko projektował dla nich stroje, ale także imprezował w kultowym nowojorskim klubie Studio 54.

Do grona jego przyjaciół zaliczali się wszyscy najważniejsi artyści epoki, a sam projekant, jako stały bywalec dekadenckich imprez, był również celebrytą tamtych czasów. Halston sygnował swoim nazwiskiem perfumy, który stały się sprzedażowym hitem, a dla amerykańskiej sieci domów towarowych JC Penny stworzył tańszą linię odzieży. Pasmo sukcesów nie trwało jednak długo. W 1984 roku Halston stracił prawa do swojej marki i został przez inwestorów odsunięty od stworzonego przez siebie biznesu. Projektant zmarł w 1990 roku po komplikacjach związanych z AIDS. 

Stworzona przez Halstona marka miała od lat 90. wielu właścicieli, aż do roku 2006, gdy na jej czele stanęła Tamara Mellon, współzałożycielka Jimmy Choo oraz słynna stylistka Rachel Zoe. W 2009 roku na stanowisku dyrektor kreatywnej obsadzona została nawet aktorka Sarah Jessica Parker, jednak po niespełna dwóch latach zrezygnowała z tej funkcji. Dziś główną projektantką Halston Heritage jest Marie Mazelis, a ducha marki odnaleźć można wciąż w seksownych, satynowych sukienkach oraz lureksowych kombinezonach, tak charakterystycznych dla mody lat 70. Wiele popularnych marek odwołuje się do dziedzictwa Halstona, chociażby Reserved, która w swojej ostatniej kolekcji zaprojektowanej wspólnie ze stylistkami brytyjskiego Vogue zaproponowała swoim klientkom błyszczące sukienki i wieczorowe kombinezony w duchu mody nowojorskiego klubu Studio 54. 

Więcej o: