Błyszczące sukienki na karnawał: cekiny i żakard

12.12.2016 13:00
Cekinowe i żakardowe sukienki należą w tym sezonie do najbardziej pożądanych kreacji karnawałowej. Niestety nie możemy powiedzieć, że są też najłatwiejsze w obsłudze. Jak przygotować oryginalne kreacje na sezon hucznych zabaw? Mamy dla Was dobre wieści.

Sukienka cekinowa - wyzwanie taktyczne

mat. part. / kolaż Avanti24mat. part. / kolaż Avanti24

Cekiny podbiły nasze stylizacje na specjalne okazje. Nosimy je w zasadzie wszędzie - na sukienkach, żakietach, bluzkach, spodniach, a nawet dodatkach. Ten sezon nie może poszczycić się bardziej efektownym materiałem, a sezon świąteczno-karnawałowy zapowiada się w pełnym blasku. Kolejni projektanci i popularne sieciówki prześcigają się w coraz to ciekawszych pomysłach na wykorzystanie cekinowych materiałów. Mini sukienki wyszywane w całości, dwustronne cekiny, nadające efekt "rybiej łuski" czy cekinowe ornamenty to tylko kilka z opcji na ten sezon. Jedną z ciekawszych propozycji jest sukienka wyszywana cekinami w fantazyjne wzory. Najlepiej wypadają one na prostych fasonach, gdzie głęboki dekolt przekładamy na plecy. W zasadzie wówczas nie potrzebujemy dodatków - cekiny w zupełności załatwią nam efekt "wow!". Jednak zawsze znajdzie się jakieś ale... W tym przypadku jest to problem z wygładzeniem zagnieceń w miejscach, gdzie widoczny jest materiał. Zwykły sprzęt wymaga niebywałej precyzji, a każdy niewłaściwy ruch może pozbawić nas sylwestrowej kreacji. Co więcej, częste pranie ubrań z cekinami, może je zniszczyć lub pozbawić blasku. Czasami wystarczyłoby tylko odświeżyć parą tkaninę z cekinami, aby ponownie założyć kreację. Niezawodnym zbawieniem i rozwiązaniem taktycznym w tego typu sytuacjach będzie parownica do ubrań, która z łatwością wygładzi zagniecenia, a kiedy trzeba wygładzi tkaninę, nie uszkadzając przy tym cekinów. A Tobie pozostaje już tylko dobra zabawa.

Barokowe inspiracje - żakardowa kreacja

mat. part. / kolaż Avanti24mat. part. / kolaż Avanti24

Żakardowe sukienki są niezwykle efektowne, sprawiają wrażenie trójwymiarowości za sprawą wyjątkowej faktury, a tym samym nadają kreacji niezwykle bogaty rys. Do tego typu stylizacji z żakardowym materiałem w roli głównej w zasadzie nie potrzebujemy wielkiego wysiłku przy doborze dodatków. Żakardowe sukienki są strojne same w sobie, dlatego dobierając biżuterię, buty czy kopertówkę musimy zachować zasadę złotego środka. Jednak co sezon - projektanci zmieniają reguły. Ten karnawał będzie stał bogato zdobionymi kreacjami w stylu gotyckim, wylansowane m.in. na pokazach domu mody Valentino. Mroczny charakter dworskich balów osiągnięto za pomocą ciężkich, grubych tkanin misternie wyszywanych połyskującymi nićmi. Dopasowana góra, bufiaste rękawy, rozkloszowany dół. Wszystko to brzmi bardzo efektownie, ale tylko te z nas, które kiedykolwiek miały do czynienia z żakardem wiedzą, ile wysiłku trzeba włożyć w efekt końcowy. Niestety mimo iż należy do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych materiałów sezonu, nie możemy powiedzieć, że łapie się w kategorii przyjaznych. Stąd zwykłe zabiegi w tym przypadku mogą nam bardziej zaszkodzić i zniszczyć materiał, niż sprawić, aby wyglądał tak, jak to sobie wymarzyłyśmy. Dlatego przygotowując żakardową kreację na karnawałowe imprezy lepiej nie ryzykować. Pomocny w przypadku odświeżenia ubrania będzie steamer do ubrań, który nie tylko wygładzi zagniecenia, ale jednocześnie gwarantuje, że podczas przygotowywania kreacji, materiał nie ulegnie uszkodzeniu tuż przed wyjściem.

Więcej ciekawych propozycji na wyjątkowe okazje znajdziecie w sklepie Avanti24.