5 dodatków, których nie może zabraknąć w salonie

Aranżacji, w której nie ma dodatków, może nieco brakować wyrazu. Wydaje się ona bardziej sklepową prezentacją mebli niż przytulnym, domowym zaciszem. Jak za pomocą dekoracji i ozdób ożywić salon i dodać mu bardziej osobistego charakteru? Jakich dodatków nie powinno zabraknąć w pokoju dziennym?

Jak nadać charakter pokojowi dziennemu?

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i w przypadku aranżację wnętrz widać to bardzo wyraźnie. To właśnie niepozorne detale i dekoracje tworzą niepowtarzalny charakter pomieszczenia, podkreślają jego styl i oddają osobowość mieszkańców.

Najprostszym sposobem uczynienia salonu bardziej wyrazistym jest dodanie do aranżacji czegoś od siebie – pamiątek z podróży, obrazków dzieci, fotografii w dobrze dobranych ramach, nawet własnoręcznie stworzonych dzieł DIY.

Poza nimi jest jednak dużo więcej elementów, które pomogą ocieplić wnętrze:

  • odpowiednie oświetlenie,
  • dywan,
  • świeczniki i lampiony,
  • obrazy na ścianę,
  • wygodne podnóżki.

Postaw na oświetlenie

Oświetlenie potrafi zupełnie zmienić wyraz pokoju. Z surowego lub przygnębiającego pomieszczenia zrobić przytulne wnętrze. Warto pamiętać, że głównym źródłem światła powinno być oświetlenie sufitowe. Pozostałe lampy mogą mieć zastosowanie mniej praktyczne, a bardziej estetyczne.

Co ciekawe odpowiednie rozlokowanie źródeł światła może podkreślić atuty salonu np.:

  • LED-y ładnie wyeksponują naturalną wnękę,
  • oświetlenie pod sufitem podkreśli wysokie ściany,
  • ozdobny żyrandol nad stołem jadalnym uczyni je prawdziwym centrum pokoju, które będzie przyciągać wzrok;
  • lampy stojące przy fotelach wyodrębnią przytulny kąt w salonie.

Oczywiście wszystkie lampiony i abażury powinny wpisywać się w charakter wnętrza i mieć spójny styl. Zastanów się, jakie czynności będziesz wykonywać w pomieszczeniu. Jeżeli zdarzy ci się w nim pracować czy czytać książkę, pomyśl o oświetleniu punktowym dającym światło ułatwiające skupienie. Jeśli będziesz tylko oglądać telewizję i drzemać na sofie, wybierz raczej lampy o abażurach mniej przepuszczających światło.

Szczegół, który wiele zmienia – dywan

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz całkowicie odeszło się już od dywanów zakrywających całość podłogi. Projektanci zachęcają do eksponowania parkietów i paneli. Dywan odsłaniający część podłogi nadaje też pomieszczeniu więcej lekkości – nie jest ono tak przytłoczone i wydaje się przestronniejsze. Działa tu również zasada kontrastu:  im mniejszy jest dywan pod meblami, tym większy wydaje się salon. Małe dywany są też prostsze w utrzymaniu czystości (wytrzepanie ich i upranie zajmuje mniej czasu).

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w ten element dekoracyjny? Można za jego pomocą wyodrębnić różne strefy otwartego salonu (np. wypoczynkową od strefy z aneksem kuchennym, czy od części jadalnej). Dywan wprowadza też ciepło i przytulną atmosferę oraz poprawia akustykę wnętrza. Jest także wspaniałym uzupełnieniem monochromatycznych i utrzymanych w monotonnej kolorystyce salonów, gdyż pozwala na grę fakturą. W sklepach dostępnych jest teraz wiele różnych wariantów:

  • gładkich – pasujących do każdej aranżacji;
  • typu mata (plecionych) – które sprawdzą się w stylu skandynawskim, japońskim, rustykalnym;
  • typu carving (z wyciętym wzorem) – doskonałe do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych;
  • typu shaggy (bardzo puszystych) – do salonów w stylu glamour;
  • tak zwanych cut & loop (pętelkowych) – świetnie wyglądających we wnętrzach retro, stylizowanych na PRL i rustykalnych.

Osobom lubiącym styl eklektyczny i bawienie się różnymi motywami polecane są także modele typu mix, które łączą w sobie kilka różnych technik wykonania.

Praktyczny podnóżek ze schowkiem

Podnóżek IKEA to naturalne uzupełnienie fotela bądź kanapy. Nadaje wnętrzu wrażenie przytulności. Pozwala na wyciągnięcie nóg podczas czytania książki oraz może stanowić dodatkowy puf do siedzenia. Jednocześnie (o ile ma schowek) może też być miejscem na przechowywanie szpargałów. Ma więc nie tylko wymiar estetyczny i dodający komfortu, ale również czysto praktyczny. Odpowiednio duży może też stanowić dodatkowy stolik kawowy, na którym ustawimy tacę, gdy przyjdą goście.

Zadbaj o nastrój i klimat –  świeczniki

Świeczki pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również tworzą niepowtarzalny, odprężający nastrój oraz mogą rozpieszczać nasze zmysły niesamowitym zapachem. Świeczniki IKEA sprawdzą się nawet w najbardziej minimalistycznym stylu i ocieplą sterylne, nowoczesne i  monochromatyczne wnętrza. Są też prawdziwym „must have” we wnętrzach romantycznych, angielskich i glamour.

Należy jednak pamiętać, że za duża ilość takich dekoracji również może nie sprzyjać aranżacji. Zbyt wiele bibelotów może sprawić, że pomieszczenie wyda się zabałaganione i zagracone.

Uzupełnij wnętrze – obrazy na ścianę

Obrazy potrafią fantastycznie dopełnić wystrój wnętrza. Różne warianty dzieł sztuki i reprodukcji sprawdzą się i w klasycznych, i nowoczesnych aranżacjach. Można postawić na jeden duży obraz w centralnym punkcie pomieszczenia lub stworzyć niepowtarzalną kompozycję z dzieł sztuki o podobnym klimacie i wyrazie. Warto pamiętać, by nie mieszać zbyt wielu stylów malarskich, gdyż to również może powodować przytłaczające wrażenie bałaganu. Czasem mniej znaczy więcej i ta zasada tyczy się wszystkich dodatków.

Podsumowując – drobne dekoracje mogą nadać salonowi niepowtarzalny i bardziej osobisty charakter, a jednocześnie lepiej oddawać osobowość domowników. Lepiej jednak z nimi nie przesadzać, by zachować właściwą równowagę między wymiarem praktycznym a ozdobnym