Jak moda kształtowała biusty: od rakietowych staników do afirmacji kobiecych sylwetek

materiał promocyjny partnera
12.04.2019 14:32
Zawdzięczamy mu zrzucenie gorsetów, które w XIX w. przypominały pełne wstążek, haftek i zapinek zbroje, ważące nawet do 3 kg! Opatentowano go w 1910 roku, a podczas II Wojny Światowej przypominał swoim wyglądem rakiety. Biustonosz, bo o nim mowa, stał się bardzo szybko wyrazem dążenia kobiet do wolności i wygody.

Trochę historii

Rewolucja zaczęła się od wejścia na rynek dwuczęściowej bielizny: warstwy dolnej, gorsetowej, wysmuklającej i wydłużającej sylwetkę, oraz górnej – unoszącej piersi. Spopularyzowany przez Matę Hari „podtrzymywacz biustu” uwolnił skrępowaną dotąd przeponę, pozwalając właścicielkom na luksus swobodnego oddychania. W okolicach 1905 r. zaczęto go sprzedawać osobno. Od tamtej pory przechodził wiele przemian konstrukcyjnych, ale niektóre marki – jak powstały w 1885 r. Triumph – i ich najpopularniejsze modele są z nami do dziś.

Triumph AmouretteTriumph Amourette Fot. Materiały prasowe

Okazało się, że biustonosze nie tylko stanowią idealną bazę pod ubrania z butików, ale też pomagają kształtować sylwetkę na potrzeby stale zmieniającej się mody. Dzięki nim łatwiej utrzymać biust w zdrowiu i dobrej kondycji, a samopoczucie na wysokim poziomie. Po pożegnaniu morderczych gorsetów, przyszedł czas na naturalny wygląd. W 1910 r. amerykańska tancerka opatentowała miękki biustonosz z dwóch jedwabnych chusteczek obszytych wstążką. Patent sprzedała wytwórni Warner Bros za… 1500 $! Wygoda okazała się jednak bezcenna – płaska klatka piersiowa i młodzieńczy look chłopczycy królowały przez cała lata 20. Koło 1932 roku świat zawojowały miseczki, wynaleziono też system rozmiarów (wówczas od A do D), którego używamy do dziś.

Zmiany, zmiany

Lata 40. to epoka „bullet bra” – stożkowatych staników przypominających kształtem torpedy. Zyskały one popularność w okresie wojennej mobilizacji, ale o dziwo nie ze względu na swój bojowy wygląd: utrzymywano, że te modele chronią pracujące przy taśmach produkcyjnych kobiety. Do dziś jest tajemnicą, przed czym właściwie miały chronić, ale jedno jest pewne – zrewolucjonizowały modę i postrzeganie kobiecej sylwetki.

W latach 50. stożkowe biustonosze w połączeniu z obcisłymi sweterkami stały się ikonicznym wyposażeniem większości kobiet – od nowoczesnych sekretarek po gwiazdy filmowe (must have dla miłośniczek Marylin Monroe i Jane Russell). Usztywnione miseczki maksymalnie wysunięte do przodu dzięki formie „pocisku”, dawały wrażenie większego biustu. Od tamtej pory push up na dobre zagościł w salonach bieliźnianych.

Na scenę wkracza Amourette

W 1954 r. pojawił się pierwszy model kultowego biustonosza Amourette marki Triumph, który wciąż jest chętnie kupowany przez kobiety na całym świecie. Zmieniła się technologia i materiały, projekt przeszedł kilka ulepszeń, ale ponadczasowy model się nie starzeje. Z czasem stożkowy kształt ustąpił miejsca delikatniejszemu owalowi, sztywne tkaniny zastąpiono stylowymi, elastycznymi koronkami z nowoczesnej produkcji, a uciskające stelaże odeszły w niepamięć dzięki technologii miękkich fiszbin Triumph Magic Wire. Dziś możemy się cieszyć dyskretnym kształtowaniem biustu w połączeniu z uwodzicielskim wyglądem.

Triumph AmouretteTriumph Amourette Fot. Materiały prasowe

Ścigając kanony piękna kobiety godziły się na wiele wyrzeczeń, ale 2019 to koniec kompromisów w kształtowaniu sylwetki – piękno naturalnej kobiecości zwycięża! Dobrze dobrana bielizna pozwoli bez wysiłku podkreślić największe atuty. Przede wszystkim jednak musi być wygodna – bo najpiękniejsze kobiety to te, które dobrze się czują we własnym ciele