Greenpeace - poznaj najciekawsze akcje fundacji i dowiedz się, jak pomóc

Fundacja Greenpeace to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych, która działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wybraliśmy trzy najciekawsze akcje, o których warto wiedzieć i podpowiadamy, jak wesprzeć działania fundacji.

Greenpeace chroni pszczoły

Od końca lat 90-tych zauważalne jest wymieranie pszczół, a to właśnie od nich zależy w ogromnej mierze produkcja żywności na świecie. Pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód, ale także są one odpowiedzialne za zapylenia roślin, a w samej Europie od ich pracy zależy zapylenie ponad 4000 odmian warzyw. Odpowiedzią na to jest między innymi zakaz stosowania pestycydów szkodliwych pszczołom czy bardziej zrównoważone, ekologiczne rolnictwo. Ogromną popularnością cieszy się akcja Adoptuj Pszczołę, dzięki której pozyskiwane są fundusze na badania i ochronę pszczół w Polsce.

Otwarcie największej pszczoły miejskiej w PolsceOtwarcie największej pszczoły miejskiej w Polsce materiały Greenpeace

Greenpeace przeciwko GMO

To kolejna bardzo ciekawa akcja fundacji, o której warto wiedzieć. Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) to takie, które nigdy nie powstałyby w naturze, np. pomidory z genami flądry, dzięki którym są odpowiedniejsze na zimno. Niestety jest to temat na tyle świeży, że nie były prowadzone żadne długoterminowe badania na temat szkodliwości GMO, stąd też nie wiemy, jakie będą jego skutki zarówno na ludzi, jak i na środowisko naturalne. I chociaż GMO powstało, by z założenia walczyć z głodem na świecie, nie stanowi rozwiązania tego problemu, ponieważ problem głodu nie wynika z braku jedzenia a niewłaściwym jego rozdystrybuowaniem. Greenpeace stara się wyciągać na światło dzienne zagrożenia związane z GMO oraz proponuje rozwiązania, które mają na celu uświadamianie konsumentów oraz propagowanie zdrowszego, bardziej świadomego rolnictwa. 

Stop GMOStop GMO materiały Greenpeace

Greenpeace stawia na czystą energię

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi obecnie zmaga się ludzkość, a bez radykalnych zmian możemy doprowadzić do destabilizacji ekosystemów na świecie. Jedną z odpowiedzi na to będzie inwestycja w czystą energię odnawialną. Przede wszystkim chodzi o stopniowe odchodzenie od spalania paliw kopalnych na rzecz przyjaznych człowiekowi źródeł odnawialnych. Do najważniejszych z nich należy produkcja energii przy wykorzystaniu promieni słonecznych, wiatru, biomasy pozyskiwanej w sposób lokalny czy geotermii.

Farma wiatrowa koło Kisielic o mocy ponad 40 MW, woj. warmińsko-mazurskieFarma wiatrowa koło Kisielic o mocy ponad 40 MW, woj. warmińsko-mazurskie materiały Greenpeace

Jak wesprzeć akcje Greenpeace?

Jeżeli chcesz aktywnie wspierać Fundację Greenpeace możesz zdecydować się na jednorazową lub regularną wpłatę na rzecz wybranej akcji. Obecnie prowadzone są zbiórki na ochronę pszczół, żubrów czy Puszczy Białowieskiej. Ponieważ jest to darowizna na rzecz organizacji pozarządowej, każdą wpłatę możesz odliczyć od dochodu w rozliczeniu rocznym. Dobrym sposobem na wsparcie działań Greenpeace jest także przekazanie 1% podatku. Możesz w tym celu skorzystać np. ze specjalnie przygotowanej przez organizację programu do rozliczenia PIT-u. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.