Kaszki dla dzieci i inne produkty - zobacz, na co warto zwrócić uwagę, komponując jadłospis malucha

REKLAMA
27.03.2019 12:55
Pierwsze miesiące życia dziecka to czas intensywnego odkrywania świata - maluszek poznaje nie tylko otoczenie czy członków rodziny, ale także nowe smaki. Jak wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia, aby skomponować jadłospis maluszka w prawidłowy sposób? Kiedy jest dobry czas na podanie dziecku pierwszej kaszki dla dzieci?

Nasz maluszek rozpoczyna piąty miesiąc życia. Zapewne potrafi już samodzielnie siedzieć, przetaczać się z brzuszka na plecy, chwycić grzechotkę czy rozpoznać mimikę dorosłego człowieka. To dobry czas na to, by rozpocząć rozszerzanie diety dziecka. Jak to zrobić, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych? Przede wszystkim odpowiedzialny rodzic powinien zapoznać się ze schematem żywienia niemowląt, opracowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Choć po lekturze zaleceń wydają się one oczywistym standardem, to według badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, aż 39% rodziców nie słyszało o tych wytycznych.

Kaszki dla dzieci i niemowląt

Schemat żywienia niemowląt informuje, że produkty zbożowe można wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu przez nie czwartego miesiąca życia (dokładnie po 17. tygodniu). Jednocześnie tego typu produkty powinny pojawić się w dziecięcym menu przed ukończeniem jego pierwszego roku życia. Aby w łagodny sposób zapoznawać maluszka ze smakiem zbóż, warto podawać mu niewielkie ilości nowych produktów, które mogą być z czasem zwiększane do stałych, przewidzianych dla niemowlęcia w danym wieku porcji.

Jako jeden z pierwszych zbożowych posiłków rodzice mogą spróbować włączyć do diety maluszka kleiki bezglutenowe. Są one produkowane na bazie ryżu lub kukurydzy. Gdy maluszek oswoi się z nowym smakiem, warto kontynuować rozszerzanie diety i podać mu pozostałe kaszki dla dzieci, których skład został skomponowany specjalnie z myślą o potrzebach żywieniowych najmłodszych, np. kaszki Nestlé. Co warto wiedzieć o tego typu produktach? Żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci – bo tak właśnie kwalifikuje się kaszki dla dzieci posiadające oznaczenie wieku – musi sprostać bardzo rygorystycznym wymogom. Surowce wykorzystywane do jej produkcji przechodzą liczne testy jakości, a wartość odżywcza i skład dopasowane są do potrzeb dziecka na kolejnych etapach rozwoju. 

Rozszerzanie diety niemowląt

Nowe składniki zawsze podawajmy dziecku pojedynczo. W ten sposób maluszkowi łatwiej będzie zapoznać się z nowym smakiem i konsystencją, a rodzicom – obserwować reakcję dziecka na każdy z elementów nowej diety. Gotowane i miksowane warzywa (na przykład marchewkę lub brokuły) można serwować niemowlętom już od piątego miesiąca życia. Jako że w tym okresie występuje jeszcze silny odruch ssania, a umiejętność rozdrabniania pokarmu językiem dopiero się kształtuje, ważne jest tu zachowanie konsystencji idealnie gładkiego purée. Spośród owoców w Polsce jako pierwsze zwykle podawane są jabłka.

Sugerując się wskazaniami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, w kolejnych miesiącach można zwiększać różnorodność i formę podawanych produktów. Od siódmego miesiąca życia warzywa i owoce nie muszą być już zmiksowane na papkę – w daniach mogą pojawiać się pierwsze niewielkie cząstki. Do diety wprowadzamy również drobno posiekane  mięso czy ryby. To także dobry moment, by zacząć karmić dziecko kawałkami miękkich owoców – można podawać je niemowlakowi wprost do rączki. Koordynacja ruchowa dziecka powinna być w tym czasie już na tyle rozwinięta, że samodzielne spożycie takiego prostego posiłku nie powinno stanowić problemu. Warto pamiętać, że mleko krowie nie jest odpowiednie dla brzuszka niemowląt. Pod koniec pierwszego roku życia może pojawiać się ono w niewielkich ilościach jako składnik do przygotowania placuszków czy naleśników, jednak nawet po pierwszych urodzinach jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

Prawidłowe rozszerzanie diety dziecka to bardzo istotny element dbałości o jego rozwój. Niemowlę uczy się nie tylko nowych smaków, ale również poznaje różne konsystencje spożywanych produktów, a przy tym wykształca umiejętności niezbędne do samodzielnego jedzenia. Wprowadzając do jego codziennego menu kaszki dla dzieci z oznaczeniem wieku i inne nowe produkty, dopasowane do potrzeb maluszka na kolejnych etapach rozwoju, powinno się jednak postępować zgodnie ze schematem opracowanym przez specjalistów do spraw żywienia – pozwoli to na odpowiednie urozmaicenie diety, ale zarazem łagodne wprowadzanie nowości w żywieniu dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.