Co zabrać na wakacje, czyli pakowanie doskonałe

Co spakować na wakacje? Wielu osobom wydaje się, że pakowanie na wyjazd to najprostsza rzecz na świecie. Gorzej, gdy po dotarciu na miejsce okazuje się, że masz wprawdzie całą kolekcję ulubionych koszulek i ciekawą książkę, ale zapomniałeś pieniędzy, leków, które musisz brać, albo soczewek kontaktowych. Jak tego uniknąć? Nie musisz przygotowywać długich list ubrań i podróżnych gadżetów. Kluczem do prawidłowego pakowania jest umiejętne podzielenie rzeczy, które planujesz zabrać, na trzy grupy: absolutnie niezbędne, bardzo potrzebne oraz te, bez których możesz się obejść. Dowiedz się, jak to zrobić w praktyce.

Co zabrać na wakacje czyli pakowanie doskonaleCo zabrać na wakacje czyli pakowanie doskonale fot. materiały partnera fot. materiały partnera

Etap 1. Co spakować na wyjazd? Metoda "3P", czyli określ rzeczy absolutnie niezbędne

Istnieje pewna grupa rzeczy, których brak może utrudnić podróż albo sprawić, że w ogóle nie dojdzie ona do skutku. Na przykład jeśli zapomniałeś paszportu, może się okazać, że będziesz musiał wracać do domu. Pół biedy, gdy zorientujesz się na lotnisku w Warszawie. Gorzej, jeśli brak dokumentu odkryjesz po tym, jak będziesz chciał opuścić Unię Europejską w Hiszpanii, skąd miałeś wykupiony lot do Argentyny. Podobnym problemem może się okazać brak karty kredytowej lub gotówki. Bez pieniędzy nie będziesz w stanie jechać dalej i, co gorsza, możesz mieć kłopoty z powrotem do domu. Równie problematyczna będzie sytuacja, kiedy zapomnisz zabrać stale przyjmowanych leków. Ich wykupienie za granicą może nastręczyć ci sporo problemów. Aby uniknąć tego typu sytuacji, zdefiniuj listę rzeczy, o których absolutnie nie wolno ci zapomnieć podczas pakowania. Lista powinna być maksymalnie krótka, tak abyś mógł tuż przed wyjściem z domu przywołać ją z pamięci i jeszcze raz sprawdzić, czy na pewno masz niezbędne przedmioty. Doświadczeni podróżnicy stosują podczas wyjazdów zagranicznych metodę listy "3P". Lista składa się z trzech rzeczy zaczynających się na literę "p", bez których podróż może być bardzo utrudniona. Te rzeczy to: paszport, pieniądze i pastylki, czyli leki. Wszystko inne, włącznie z przysłowiową szczoteczką do zębów, możesz nabyć na miejscu. Innym sposobem, bardziej przydatnym przy krótkich podróżach krajowych, jest podobna lista, zwana "4K". Są to: kasa, klucze, komórka i kosmetyki. Oczywiście możesz stworzyć własną listę i nie musi być ona oparta na systemie pierwszych liter. Możesz użyć dowolnej innej techniki mnemotechnicznej, która do ciebie przemawia.

Etap 2. Co zabrać na wakacje, aby wyjazd był komfortowy, czyli wybierz rzeczy, które są przydatne

Jeśli masz już ułożoną minilistę absolutnie najważniejszych przedmiotów, pora na pakowanie walizki.

Dowiedz się, jak wybrać walizkę idealną dla twojego sposobu podróżowania>>

Na tym etapie przychodzi pora na wybór rzeczy, które będą ci naprawdę bardzo potrzebne. Aby rozsądnie skompletować taką listę, posłuż się inną techniką - opartą na porach dnia. Na czym to polega? Po prostu otwórz torbę lub walizkę i wyobraź sobie po kolei, jak będzie wyglądał twój przykładowy dzień w podróży. Rano na pewno wstaniesz i zechcesz się umyć: zatem zapakuj żel pod prysznic i szczoteczkę do zębów. Malujesz się? Weź kosmetyki do makijażu. Następnie będziesz się ubierać: zapakuj do bagażu kilka kompletów ubrań. Uwaga: ta część przeważnie pochłania nam najwięcej czasu. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy, że spośród twoich ulubionych ubrań wybierzesz te, które łatwo jest wyprać i które szybko schną. Później zapewne wyruszysz na zwiedzanie, wspinaczkę lub może na plażę. Zatem zależnie od tego, dokąd jedziesz, zapakuj zestaw plażowy lub buty trekkingowe. Co będziesz robić wieczorem? Jeśli planujesz nocne życie, zapakuj maksymalnie jeden lub dwa stroje, które założysz do klubu. Po pełnym wrażeń dniu czeka cię zasłużony odpoczynek: zapakuj więc piżamę. Sprawdź, czy w twoim bagażu nie ma rzeczy, które możesz zastąpić czymś innym. Chcesz zabrać ręcznik? Zamiast niego możesz wziąć pareo lub sarong, który z łatwością go zastąpi, a przy tym przyda ci się na plaży lub podczas spaceru. Pakujesz szampon i żel pod prysznic? Możesz zastąpić je żelem do mycia ciała i włosów 2 w 1 lub nawet dobrym mydłem. Na tym etapie możesz natknąć się na pewien problem: części rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu, takich jak szczotka do zębów czy szampon, będziesz używać jeszcze rano, w dzień wyjazdu. Czy w takim razie zostawić pakowanie ich na ostatnią chwilę? W żadnym wypadku. To najlepszy sposób, aby o nich zapomnieć. Zamiast tego po prostu kup nową szczoteczkę lub pastę, a stare od razu zapakuj do walizki lub plecaka. Nigdy odwrotnie. Zawsze zabieraj w drogę bardziej zużyte przedmioty lub niepełne opakowania produktów. Nie będzie dla ciebie stratą, jeśli zginą, a gdy będziesz chciał zrobić trochę miejsca na pamiątki z podróży, po prostu wyrzucisz zużyte przedmioty.

Etap 3. Co spakować na wyjazd, aby bagaż był lekki, czyli odrzuć rzeczy, które nie będą przydatne

Jeśli przeszedłeś pierwszy i drugi etap pakowania, masz już praktycznie wszystko, co będzie ci potrzebne w podróży. Bez innych rzeczy, które być może planowałeś zabrać, możesz się obejść. Co zatem zrobić z pozostałymi drobiazgami? Najlepiej po prostu zostaw je w domu. Tę grupę rzeczy zabierz tylko wówczas, gdy masz jeszcze dużo wolnego miejsca w bagażu lub podróżujesz własnym samochodem. Co ze sprzętem elektronicznym? Zastanów się, czy na pewno będzie ci potrzebny. Może się skończyć tak, że nie użyjesz ani razu nowej lustrzanki, za to cały czas będziesz się martwić, czy jest bezpieczna. Dlatego aparat fotograficzny bierz tylko wtedy, gdy naprawdę jesteś pasjonatem robienia zdjęć. W pozostałych przypadkach wystarczy ci smartfon. A laptop? On jest niezbędny tylko w jednej sytuacji: kiedy jedziesz w podróż służbową. Na pewno nie przyda ci się na wakacjach. Jeśli będziesz chciał koniecznie sprawdzić pocztę, równie dobrze zrobisz to na hotelowym komputerze. Nie bierz też jedzenia - poza przekąskami i wodą na drogę. Prowiant z łatwością kupisz na miejscu. A przewodnik w formie książkowej? Wątpliwe, czy będzie ci niezbędny. A nawet jeśli tak, to na miejscu będą dostępne przewodniki w bardzo wielu językach świata. Z pewnością kupisz wersję po angielsku, a przy odrobinie szczęścia także po polsku. Zastanów się też, czy chcesz brać książki do czytania w drodze. Może okazać się, że towarzystwo współpasażerów czy nawet widoki za oknem są dużo ciekawsze niż najlepsza nawet lektura.

InfografikaInfografika fot. materiały partnera fot. materiały partnera

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl - serwisem oferującym pożyczki online.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.