Tommy Hilfiger - amerykański styl, który podbił cały świat

Pierwsza kolekcja z metką Tommy Hilfiger powstała w 1985 roku. Od tamtej pory amerykański brand prezentuje styl, który nigdy się nie nudzi. I choć bazuje on na symbolach jednego kraju, kocha go cały świat. Odkryj najnowszą kolekcję Tommy Hilfiger i zobacz, co warto kupić w tym sezonie.

Amerykański sen

Tommy Hilfiger urodził się w niewielkim miasteczku Elmira w Stanie Nowy Jork. Już w liceum wykazywał smykałkę do biznesu, sprzedając jeansy z bagażnika samochodu, a następnie otwierając własny butik The People's Place. Wbrew zaleceniom rodziców, Tommy nie poszedł do koledżu uważając, że prawdziwe życie da mu najlepszą lekcję. Po siedmiu latach działalności The People's Place zbankrutowało, co nie zniechęciło młodego przedsiębiorcy do dalszego działania. Zaczął studiować handel, by poznać tajniki mody od strony biznesowej.

Tommy Hilfiger i Gigi HadidTommy Hilfiger i Gigi Hadid www.instagram.com/tommyhilfiger

W 1985 roku, w wieku 34 lat, zdecydował się otworzyć markę pod własnym nazwiskiem, o czym zawsze marzył. Od ambitnych planów nie odciągnęły go nawet propozycje pracy w renomowanych już firmach Calvin Klein i Perry Ellis. Z bankruta, w ciągu trzech lat, Tommy Hilfiger stał się milionerem. W 1988 roku sprzedaż marki osiągnęła poziom 25 milionów dolarów, a w połowie lat 90. - 500 milionów dolarów. Pod koniec lat 90. Hilfiger był już miliarderem. 

Tommy Hilfiger - amerykański styl dla każdego

Styl Tommy'ego Hilfigera bazuje na amerykańskich symbolach i kulturze popularnej. Biało-czerwono-niebieskie logo odtwarza kolorystykę flagi USA i pojawia się w wielu kolekcjach marki. Naomi Klein w słynnej książce "No logo" wysnuwa tezę, że sukces Hilfigera narodził się z fascynacji klasy średniej stylem czarnoskórych mieszkańców gett. Twierdzi, że Hilfiger rozdawał im swoje ubrania, by w ten sposób "zasiewali" modę wśród swojej społeczności i jednocześnie inspirowali białych Amerykanów spoza tego środowiska.

Tommy Hilfiger - amerykański styl 'z getta'Tommy Hilfiger - amerykański styl 'z getta' Źródło: www.instagram.com/tommyhilfiger

Hilfiger jako pierwszy zaczął współpracę z przedstawicielami kontrkultury hip hop. Jego ubrania nosili raperzy Grand Puba i Snoop Dogg, a pierwszy z nich nawet wspominał o Hilfigerze w tekstach swoich utworów. Stąd w kolekcjach Hilfigera ulubione fasony hip hopowych muzyków: obszerne bluzy, szerokie jeansy, T-shirty i wielkie puchowe kurtki, a dla kobiet - ogrodniczki zapięte na biodrach, krótkie topy i szorty.

Od rapu po styl amerykańskich elit

Inspiracją i siłą napędową stylu Hilfigera były kontrkultury i ówczesny margines społeczny, ale docelowymi klientami - elity i Amerykanie aspirujący do lepszego stylu życia. Wzory zaczerpnięte z getta dostosowano do wymagań "yuppies", czyli "young urban professionals" - młodych karierowiczów, którym zależało na dużym logo, by móc pochwalić się markowym strojem przed kolegami z pracy.

Tommy Hilfiger - styl 'preppy'Tommy Hilfiger - styl 'preppy' www.instagram.com/tommyhilfiger

Hilfiger sprytnie przemycił też motywy Ivy League i "preppy", naśladujące styl z amerykańskich koledżów. Zdobył w ten sposób kolejną grupę potencjalnych klientów. Tłumaczy to stałą obecność w kolekcjach Hilfigera sweterków w serek, eleganckich koszul z kołnierzykiem, krawatów w ukośne paski i płaszczy budrysówek typowych dla studentów.  

Tommy Hilfiger wiosna-lato 2018

Kolekcja Tommy Hilfiger na wiosnę-lato 2018 idealnie odzwierciedla korzenie marki. Dominuje w niej "firmowa kolorystyka" oraz fasony z lat 90. Motywem przewodnim są wyścigi samochodowe - stąd skórzane spodnie w stylu pilotów Formuły 1, kombinezony, czarno-biała kratka, obszerne kurtki bomber z naszywkami i krótkie skórzane kurtki w kolorowe pasy. Są też "ugrzecznione" fasony dla tradycyjnego mieszkańca Ameryki: bluzki polo, koszule, spodnie chinos i kamizelki.

Co warto kupić?

UBRANIE LUB DODATEK Z NAJNOWSZYM MOTYWEM FORMUŁY 1

Tommy Hilfiger - kurtka bomberTommy Hilfiger - kurtka bomber Źródło: www.instagram.com/tommyhilfiger

ON - BLUZKĘ LUB SWETER Z KOŁNIERZYKIEM

Tommy Hilfiger - kolekcja wiosna - lato 2018Tommy Hilfiger - kolekcja wiosna - lato 2018 Źródło: www.instagram.com/tommyhilfiger

ONA - KURTKĘ, TOP LUB SPÓDNICĘ

Tommy Hilfiger - kolekcja wiosna-lato 2018Tommy Hilfiger - kolekcja wiosna-lato 2018 www.instagram.com/tommyhilfiger

Branża mody też ma swojego detektywa. Kim jest coolhunter?

   

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.