Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Podpowiadamy, na które modele warto zwrócić uwagę!

Temat okularów przeciwsłonecznych w modzie nie jest często omawiany. Szkoda, bo to nie tylko dekoracyjny dodatek do stylizacji, lecz przede wszystkim najprostsza metoda ochrony oczu przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. W tym artykule podpowiadamy, jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do danego kształtu twarzy oraz nieco przybliżamy temat filtrów.

Jakie są dobre okulary przeciwsłoneczne? Dobierz model odpowiedni do kształtu twarzy!

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą nie tylko chronić oczy, ale również podkreślić walory twarzy i poprawić ogólny wygląd.

Twarz owalna

To jeden z bardziej uniwersalnych kształtów twarzy, gdyż dzięki zrównoważonym proporcjom prawie każdy kształt okularów będzie do niej pasować. Jeżeli lubisz eksperymentować z okularami, świetnie się składa! Jeśli jednak wolisz sprawdzone opcje, śmiało możemy polecić okulary prostokątne, aviatory, tzw. kocie oczy i okulary oversize.

Twarz okrągła

Brak wyraźnych kątów na twarzy sprawia, że w tym przypadku dobrze będą wyglądać kanciaste okulary. Mogą to być modele kwadratowe lub prostokątne, które dodadzą trochę ostrości całej twarzy. Jakich modeli unikać? Zdecydowanie okrągłych, które będą tylko podkreślać krągłość buzi!

Twarz kwadratowa

Twoja twarz charakteryzuje się mocną linią szczęki i szerokim czołem? Wybierz okulary z zaokrąglonymi lub owalnymi oprawkami. Pomogą one złagodzić ostre rysy. W niektórych przypadkach dobrze prezentują się również kultowe awiatorki – warto je przymierzyć!

Twarz prostokątna/podłużna

Osoby z takim kształtem twarzy powinny wybierać duże okulary (modele oversize) lub z szerokimi ramkami. W ten sprytny sposób można skrócić optycznie twarz, a wybór takich modeli jest szeroki. Szukaj kwadratowych i prostokątnych oprawek!

Twarz trójkątna

Osoby z szerokim czołem i jednocześnie wąską linią szczęki powinny sięgać po okulary, które nie będą podkreślać i akcentować górnej części twarzy. Jakie modele więc wybierać? W tym przypadku zdecydowanie sprawdzą się okulary typu kocie oczy oraz aviatory. Ważne, aby wybrany model miał szeroką ramkę na górze.

Okulary przeciwsłoneczne – jakie powinny być?

Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę na więcej aspektów niż tylko wygląd. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Ochronę przed promieniowaniem
  • Filtr polaryzacyjny
  • Kolor soczewek
  • Materiał, z którego wykonano soczewki
  • Materiał, z którego wykonano oprawki
  • Obecność dodatkowych powłok
  • Możliwość dorobienia soczewek korekcyjnych do danych okularów

Okulary przeciwsłoneczne – jakie wybrać na lato?

Wybór okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem jest kluczowy dla ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i poprawy komfortu widzenia w słoneczne, letnie dni. Wybierając nową parę okularów upewnij się, że mają one certyfikat UV lub etykietę z takim oznaczeniem. Tylko taki model daje ci pewność, że właśnie te okulary blokują 100% promieniowania UVA i UVB. Okulary przeciwsłoneczne z wyższej półki mogą mieć również filtr polaryzacyjny. Odpowiada on za redukcję odblasków – jest to bardzo przydatna właściwość podczas jazdy samochodem lub uprawiania sportów wodnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.