Tajemnice metek: jak dobrać rozmiar spodni?

Redakcja / Beata Aduckiewicz
15.04.2020 17:10
Jak dobrać rozmiar spodni

Jak dobrać rozmiar spodni (Jak dobrać rozmiar spodni)

Dobranie spodni w odpowiednim rozmiarze, zwłaszcza jeansów, często sprawia kłopot. Jak dobrać rozmiar spodni? Jak odczytać "rozmiarówkę"? Co oznacza np. zapis 30/32 i skąd wzięły się cyfry w tym oznaczeniu? Dzięki temu poradnikowi idealnie dobierzesz właściwy rozmiar spodni.

Znalezienie spodni, które idealnie leżą bywa problematyczne. Często mylą nas informacje zawarte na metkach - różne znaczki, opisy i numerki. Jak się w tym nie pogubić? Jak dobrać rozmiar spodni, aby wyglądały doskonale? Musisz przede wszystkim poznać swój rozmiar. Przyda się to nie tylko podczas wizyty w sklepie, ale także w trakcie zakupów online. Zanim więc udasz się do sklepu, zmierz się! W internecie znajdziesz też tabele rozmiarów, które podpowiedzą ci, jaki rozmiar spodni możesz kupić. Poniższe wskazówki również ci pomogą! 

Jak dobrać rozmiar spodniJak dobrać rozmiar spodni Pexels

Jak dobrać rozmiary spodni damskich

Przy doborze odpowiedniego rozmiaru spodni bierze się pod uwagę przede wszystkim obwody bioder i talii. Rozmiary spodni damskich wahają się od 32 do 46, natomiast rozmiar jeansów podany jest zwykle od 24 do 35. W tabeli poniżej znajdziecie informację o tym, jaki rozmiar spodni najlepiej będzie pasował do waszej sylwetki oraz jak czytać oznaczenia podane na metkach jeansów. Wymiary spodni, jak je odczytać? Dla przykładu, jeśli twój rozmiar spodni to 34, szukaj jeansów opisanych jako 26/27. Jeśli na co dzień, nosisz spodnie o takim rozmiarze, już wiesz, jak dobrać do swojej figury idealne jeansy!

Niestety niektóre z nas mają również problem z doborem rozmiaru spodni ze względu na figurę. Jeśli masz figurę typu gruszka lub klepsydra, to doskonale wiesz, o czym tutaj mowa. Wąska talia i szerokie biodra. Spodnie niestety zazwyczaj odstają w pasie. Podczas kupowania nowego modelu skup się więc na odpowiednich nogawkach. Spodnie zawsze można zwęzić w talii. Nogawki znacznie trudniej poszerzyć lub zwęzić! 

Rozmiary spodniRozmiary spodni mat. prasowe

Jak dobrać rozmiary spodni męskich

W przypadku spodni męskich poszczególne wartości odpowiadają rozmiarom od 42 do 58. Rozmiar jeansów męskich mieści się z kolei w granicach od 28 do 42 (czasami również do 44). Szukając męskich spodni upewnij się, że nie są za luźne w pasie. Mężczyźni kupują często za duże spodnie myśląc, że będzie im w nich wygodniej, jednak materiał ma to do siebie, że po pewnym czasie się rozciąga. Dotyczy to szczególnie jeansów, a zwłaszcza tych zawierających w składzie elastan. Rozmiary spodni męskich - z przelicznikiem możesz zapoznać się dzięki tabelce umieszczonej poniżej. 

rozmiary spodnirozmiary spodni Rozmiarówka spodni męskich

jak dobrać rozmiar jeansów

Czy wiesz, co oznaczają symbole WL widoczne na metkach jeansów? To angielskojęzyczne skróty oznaczające szerokość (W - width) i długość (lenght - L) podane w calach. Cal to niewiele ponad 2,5 cm. Jeśli więc trzymasz w ręku spodnie oznaczone symbolami L32 W27, oznacza to, że ich długość wynosi około 80 cm, a obwód w pasie -  67,5 cm. Wiele firm interpretuje standardowe rozmiary spodni dość umownie, dlatego traktuj tego typu przeliczenie orientacyjnie. Przykład: twój obwód bioder to 91 cm. W tabeli odszukujesz najbliższą mu liczbę - czyli 92. W kolumnie szukasz swojego wzrostu - załóżmy, że mierzysz 176 cm. Kratka z wymiarami 92/176 wskazuje, że twój rozmiar spodni to 28/32 (W28 L32).

rozmiarówka spodnirozmiarówka spodni Rozmiary jeansów

Wiesz już, jak dobrać rozmiar spodni? Jeśli tak, to powodzenia! Teraz z pewnością kupisz odpowiedni model! 

Sprawdź również nasz artykuł o sukienkach na studniówkę w 2019 roku.

Więcej o: