Jak zacząć biegać? Zacznij od odpowiednich butów sportowych!

Od dawna zastanawiasz się nad uprawianiem joggingu? Początek roku to czas stawiania przed sobą postanowień noworocznych, więc jest to dobra okazja do rozpoczęcia biegania. Często jednak brak wiedzy o tym, od czego zacząć sprawia, że plany palą na panewce. By do tego nie dopuścić, dowiedz się jak zacząć biegać oraz jakie buty wybrać.

Nic tak nie motywuje do uprawiania sportu, jak znajomość jego zalet oraz profesjonalny sprzęt. W przypadku biegania jest nim przede wszystkim sportowe obuwie!

FotFot Materiały partnera

Zalety biegania to skuteczna motywacja

Na czym konkretnie polega ten sport oraz jakie korzyści płyną z jego uprawiania? Jogging, czyli inaczej trucht, przebieżka czy też bieg w wolnym tempie, może stanowić rozgrzewkę przed inną aktywnością sportową lub być sportem samym w sobie. Zdecydowanie jest on częścią zdrowego stylu życia, ponieważ pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, ale nie forsuje organizmu i łatwo go zacząć uprawiać.

Bieganie zalicza się do wysiłku o charakterze aerobowym, co oznacza, że zwiększa ono wymianę tlenową i przyśpiesza krążenie. Wiąże się to z wieloma pozytywnymi dla zdrowia skutkami, które można zaliczyć jako zalety uprawiania tego sportu:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego we krwi, a co za tym idzie, ryzyka takich chorób jak udar czy zawał;
  • wzmocnienie serca, które dzięki regularnemu bieganiu zaczyna pracować wydajniej;
  • wzmocnienie kości i stawów, które dzięki obciążeniu treningowemu, prowadzącemu do szybszej ich odnowy, stają się bardziej odporne na złamania i kontuzje;
  • lepsze dotlenienie organizmu, dzięki zwiększonej wymianie tlenowej;
  • efektywniejsze usuwanie toksyn z organizmu, dzięki przyśpieszonemu krążeniu;
  • wzmocnienie mięśni całego ciała, które jest skutkiem pracy nie tylko nóg, ale też wszystkich pozostałych partii;
  • wysoki poziom spalania kalorii i przyśpieszenie metabolizmu;
  • podniesienie poziomu energii, jako skutek lepszego dotlenienia wszystkich tkanek organizmu.

Trening dla początkującego biegacza

Jeśli zalety płynące z uprawiania sportu, jakim jest jogging, skutecznie zmotywowały Cię do pomysłu uprawiania go, pora dołożyć starań, by nie skończył on jedynie jako niewypełnione postanowienie noworoczne. Istotne jest więc też dostosowanie poziomu trudności treningu do formy poczatkującego biegacza. Jako, że bieganie ma stać się po prostu integralną częścią Twojego zdrowego stylu życia, nie powinieneś forsować swojego organizmu, a raczej stopniowo poprawiać jego kondycję. Jako początkujący biegacz staraj się poznawać możliwości swojego ciała, modyfikując ten uniwersalny plan treningowy, dostosowany na start przygody z tym sportem:

Pierwszy tydzień zacznij od szybkich, 30-45 minutowych marszów, najlepiej na urozmaiconym terenie (najlepsze będą parki, lasy i inne miękkie podłoża).

Jeśli po tygodniu poczujesz, że Twoje ciało wciąż nie jest przyzwyczajone do takiego wysiłku, kontynuuj ten tryb treningowy przez kolejny tydzień.

Następnie przystąp do treningów interwałowych, czyli takich, które przeplatają bieg z marszem. Stopniowo zwiększaj ilość biegu w stosunku do ilości marszu, zaczynając od ilości mniej więcej 5 minut biegu na 25 minut marszu. Z tygodnia na tydzień możesz podwajać długość biegu.

Odpowiednie buty do biegania – bezpieczeństwo i zwiększona wydajność

Ostatnim etapem przed rozpoczęciem przygody z bieganiem, który nie tylko zmotywuje Cię do uprawiania tego sportu, ale też zapewni bezpieczeństwo w jego trakcie, jest zakup odpowiednich butów do biegania. O ile zacząć biegać możesz w zwykłym dresie, z czasem dostosowując swoją odzież sportową do tej dyscypliny sportu, o tyle nie należy tego robić w nieprzystosowanym obuwiu. Dlaczego? Ponieważ zwiększa to ryzyko kontuzji (również w dalszej perspektywie) i utrudnia pierwsze ,,biegowe kroki”, co może skutecznie zniechęcić do dalszej aktywności fizycznej.

Co kryje się pod pojęciem ,,odpowiednie buty do biegania”? To nic innego jak buty przeznaczone do właśnie tej aktywności fizycznej, dopasowane do Twojej stopy. Im większa wygoda i bezpieczeństwo w trakcie biegania, tym większą przyjemność będziesz z niego czerpać. Stopy można podzielić ze względu na ruch, jaki wykonują one przy starciu z podłożem:

  • Stopa neutralna – ruch przez nią wykonywany jest najbezpieczniejszy dla biegacza. Podczas stawiania stopy w kierunku od pięty do palców najpierw obciążana jest jej wewnętrzna część, a potem ciężar ciała rozłożony jest równomiernie na całej stopie. Zadaniem odpowiednio dobranych butów jest dążenie właśnie do tego ruchu.
  • Stopa pronująca – jeśli podczas przenoszenia ciężaru ciała z pięty na palce kostka przechyla się do wewnątrz, to znaczy, że jest to Twój rodzaj stopy. Zazwyczaj towarzyszy jej niskie podbicie i płaskostopie, choć nie jest to regułą. Buty do biegania dla pronatorów powinny być wyposażone w stabilizujące elementy w wewnętrznej części obuwia.
  • Stopa supinująca – w jej przypadku przy wcześniej wspomnianym ruchu kostka przechyla się do zewnątrz, a ciężar ciała oparty jest na zewnętrznej krawędzi stopy. Często związana jest z wysokim podbiciem. Buty do biegania dla supinatorów muszą bardzo dobrze amortyzować, by zapobiegać kontuzjom stawu skokowego. Możesz też rozwiązać krótki quiz, który pozwoli Ci dobrać odpowiednie buty! Możesz też rozwiązać krótki quiz, który pozwoli Ci dobrać odpowiednie buty!

Jak sprawdzić zatem swój rodzaj stopy? Wystarczy, że spojrzysz do swoich starych, nieco znoszonych już butów i znajdziesz najbardziej starte w nich miejsca. Wytarta wewnętrzna krawędź podeszwy świadczy o posiadaniu stopy pronującej, jeśli zaś zewnętrzna – jesteś supinatorem. Wytarcie na wewnętrznej części pięty i środku śródstopia to z kolei znak, że posiadasz stopę neutralną.

FotFot Materiały partnera

Damskie i męskie buty do biegania – różnice

Jak twierdzą eksperci, różnica pomiędzy damskimi oraz męskimi butami do biegania wynika oczywiście z uwarunkowań anatomicznych. W związku z tym, buty z kolekcji damskiej dostępne będą w mniejszych rozmiarach, a dodatkowo może cechować je lepsze dopasowanie czy węższa cholewka niż w butach męskich. Biorąc pod uwagę zwyczaj chodzenia na co dzień w butach na obcasie, niektóre modele w wersji damskiej mają wyższy drop (spadek wysokości podeszwy między piętą a przodem stopy), aby odciążyć i ustabilizować pracę łydki czy ścięgna Achillesa.

Należy pamiętać jednak o tym, że każda stopa posiada indywidualną charakterystykę, dlatego panie, którym jest zbyt ciasno w butach damskich, czy panowie, którym w butach męskich doskwiera nadmiar luzu, śmiało mogą sięgnąć po modele dedykowane płci przeciwnej.

Szeroki wybór butów do biegania, które pomogą Ci w realizacji postanowień noworocznych, znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Copyright © Agora SA