Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej. Czy jest się czego obawiać? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Puplaryzacja medycyny estetycznej w ostatnich latach zachęca kobiety do udania się do gabinetów w celu poprawienia swojej urody. Miejsca te kuszą kolorowymi banerami, informacjami o promocjach i przede wszystkim o niesamowitych efektach zabiegów. Jednak pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej powinna być przemyślana i należy podejść do niej z rozsądkiem. O tym jak należy się przygotować, na co zwrócić uwagę wybierając lekarza oraz z jakich zabiegów najlepiej korzystać opowiedziała mi Dr Iwona Manikowska z Happy Clinic.

Dr Iwona ManikowskaDr Iwona Manikowska fot. https://www.manikowska.eu/

Gorący temat medycyny estetycznej budzi wiele wątpliwości i pytań. Ostatnio na naszym Instagramie rozwiałyśmy wiele z nich z Doktor Iwoną Manikowską z Happy Clinic. Jest specjalistką II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, a swoje pasje spełnia w medycynie estetycznej. Pani Doktor bardzo szczegółowo opowiedziała nam o przygotowaniu do pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej oraz nakreśliła, jak taka wizyta powinna przebiegać.

W jakim wieku powinna odbyć się pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej?

mikrodermabrazjamikrodermabrazja fot. Shutterstock

Dr Iwoną Manikowska podkreśla, że zgłaszają się do niej pacjentki w każdym wieku. Są to czasami bardzo młode dziewczyny, nawet przed 18 rokiem życia. Ich najczęstszym problemem są zmiany trądzikowe i widoczne blizny, które mogą wpłynąć na samoocenę. Chociaż mogłoby się wydawać, że zabiegi medycyny estetycznej są zarezerwowane wyłącznie dla dojrzałych pacjentek, to Pani Doktor zapewnia, że wiele zabiegów jest całkowicie bezpiecznych dla młodej skóry. Oczywiście będą to nieinwazyjne metody pielęgnacyjne, których zadaniem jest opóźnienie procesów starzenia i podkreślenie naturalnej urody pacjentki. Jako najlepsze dla młodych kobiet Pani Doktor wymienia mezoterapię i peelingi chemiczne. Najczęściej jednak zabiegi wykonują kobiety po 30. roku życia, które zaczynają zauważać postępujące procesy starzenia się skóry. Zdarzają się i pacjentki po 90tce! Zatem na pytanie, kiedy wybrać się po raz pierwszy do gabinetu medycyny estetycznej odpowiadamy, że wiek nie jest tu żadnym wyznacznikiem.

Jak wybrać dobrego lekarza i gabinet?

 

Przede wszystkim szukajmy lekarza, który ukończył studia medyczne. Kolejną istotną sprawą jest jego doświadczenie. Przed wizytą powinnyśmy zrobić research w Internecie, poszukać opinii na jego temat, wpisów na blogu, który prowadzi lub znaleźć informacje o ukończonych kursach i szkoleniach na stronie internetowej lekarza. Pani Dr. Iwona Manikowska zaznacza, że kosmetyczka i kosmetolog nie jest lekarzem! Chociaż zabiegi oferowane przez takie osoby są sporo tańsze, to nie powinnyśmy z niego korzystać. W szczególności tyczy się to zabiegów z wykorzystaniem leków, na przykład toksyną botulinową znaną inaczej jako botoks. Wykonywanie takich zabiegów przez osoby bez studiów medycznych jest też karalne. Może mieć ono bardzo niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. Pani Doktor uczula, żeby sprawdzać certyfikaty, które powinny mieć wszystkie produkty medyczne i leki. Ten certyfikat określa jakość preparatu, z którego korzysta lekarz. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przygotowanie do wizyty w gabineciePrzygotowanie do wizyty w gabinecie Shutterstock

Przed wizytą powinnyśmy przygotować dokumentację lekarską, która poinformuje lekarza o naszej historii medycznej. Istotne są przede wszystkim chory przewlekłe, na przykład popularne choroby tarczycy czy cukrzyca. Należy też przygotować się na pytania o choroby, jakie występowały w naszej rodzinie. Warto wykonać też morfologię i cytologię, ponieważ Pani Doktor uprzedza, że odpowiedzialny lekarz może wypytać o konkretne szczegóły dotyczące naszego zdrowia.

W obliczu pandemii zmieniły się również zasady, na postawie których pacjent jest przyjmowany do gabinetu. Na początku przeprowadzany jest krótki wywiad epidemiologiczny, który pozwoli rozpoznać, czy osoba decydująca się na zabieg miała w ostatnim czasie kontakt z osobą zakażoną. Pojawił się również obowiązek noszenia maseczki i chronienia oczu przez pacjenta i lekarza. W trakcie zabiegu maseczka może być ściągnięta. 

Na jaki zabieg się zdecydować?

 

Przede wszystkim ostateczna decyzja należy do lekarza. To on musi określić problem skóry, a także przeciwwskazania zdrowotne do zabiegu. Podczas pierwszych wizyt w gabinecie kobiety są nastawione na szybki i widoczny gołym okiem efekt. Pani Doktor przestrzega, że najczęściej zabiegi należy wykonywać w seriach i lepiej nastawić się, że pożądany efekt będzie widoczny dopiero po jakimś czasie. Są jednak zabiegi, które od razu poprawiają jakość naszej skóry. Są to przede wszystkim dobrej jakości peelingi chemiczne, które zwężają pory, dodają skórze blasku, usuwają przebarwienia i ją regenerują. Co ciekawe, są również peelingi, które można wykonywać latem. Zalecania po takim zabiegu to zazwyczaj unikanie promieni słonecznych do 2 tygodni, stosowanie kremów z filtrem oraz zakaz chodzenia na basen i saunę do kilku dni po zabiegu. Jeżeli chodzi o popularny ostatnio zabieg powiększania ust, to Pani Doktor proponuje dla niego ciekawą alternatywę, czyli nawilżanie ust. Jest mniej inwazyjny, bezpieczny i sporo tańszy!

Poniżej odsyłam was do całej rozmowy z Panią Dr Iwoną Manikowską, którą możecie zobaczyć na naszym Instagramie. Pani Doktor swoją wiedzą dzieli się również na swoim blogu, na który serdecznie zapraszamy.  

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.