Krem do depilacji. Jak osiągnąć efekt gładkiej skóry na długi czas?

Joanna Szczurek/DZ
24.03.2020 18:00
Laserowa depilacja

Laserowa depilacja (Shutterstock)

Krem do depilacji to jeden z ulubionych sposobów, żeby pozbyć się zbędnego owłosienia pach, nóg i w okolicach bikini. Jak go aplikować i jakich kremów używać, by osiągnąć upragniony efekt i cieszyć się nim jak najdłużej?

Krem do depilacji

krem do depilacji bikinikrem do depilacji bikini Shutterstock

Do usuwania owłosienia w domu kobiety najczęściej wybierają depilację maszynką, woskiem lub pastą cukrową oraz kremem do depilacji. Wszystkie te sposoby są skuteczne, jednak depilacja kremem ma więcej plusów. Po pierwsze jest bezbolesna, w odróżnieniu od depilacji woskiem. Dla wielu osób właśnie ból jest dyskwalifikującym czynnikiem, jeśli chodzi o wosk. Minusem jest też to, że depilację woskiem można wykonać wyłącznie wtedy, kiedy włoski osiągną odpowiednią długość. Dla wielu osób etap zapuszczania włosów może być niekomfortowy - po wykonaniu depilacji włoski są też bardziej podatne na wrastanie, co często wygląda nieestetycznie. Niezaprzeczalnym plusem jest jednak skuteczność i długotrwałość zabiegu. Nasza skóra przez długi czas pozostaje gładka, a włoski są wyrywane razem z cebulkami, dzięki czemu odrastają cieńsze i słabsze. 

Depilacja maszynką sprawia natomiast, że włoski szybko odrastają i cały proces trzeba często powtarzać. Z tych powodów depilacja kremem to jeden z najczęściej stosowanych przez kobiety sposobów depilacji. Jest bezbolesna, efekty utrzymują się dość długo i cały proces jest dość szybki i przyjemny. 

Zastanawiasz się, jak działa krem do depilacji? Ten kosmetyk ma w swoim składzie odpowiednio dobrane kwasy, które rozpuszczają keratynę, czyli główny składnik budulcowy włosków. Po jej rozpuszczeniu włoski się rozpadają, a cząsteczki kwasów mogą wniknąć nawet pod powierzchnię skóry, dzięki czemu depilacja kremem jest bardziej trwała. Krem do usuwania włosów zawiera też składniki aktywne, takie jak aloes, panthenol, gliceryna czy rumianek. Mają one za zadanie łagodzić podrażnienia i ukoić skórę po depilacji. Dzięki temu nasza skóra jest gładka, bez zaczerwienień i nieestetycznych zmian, które są częste przy innych sposobach depilacji. Jedynym minusem stosowania kremu do depilacji może być jego zapach. Jest dość intensywny i drażniący, ale nie utrzymuje się długo na skórze.  

Depilacja kremem

Jak wygląda prawidłowo wykonana depilacja kremem? Na początku oczyść i osusz skórę. Dzień wcześniej możesz wykonać delikatny peeling, żeby usunąć powrastane włoski i przygotować się do depilacji. Następnie na suchą skórę nałóż krem do depilacji. Możesz do tego użyć szpatułki, która jest na ogół dołączona do opakowania. Pamiętaj, że kremu nie można nakładać na rany i podrażnienia! Postaraj się ominąć te miejsca. Następnie zostaw krem na skórze na kilka minut (w zależności od tego, jaki czas jest podany na opakowaniu). Po tym czasie sprawdź w jednym miejscu, czy krem rozpuścił już kreatynę. Jeżeli włoski nie schodzą, możesz pozostawić go na skórze na jeszcze kilka minut. Nie przekraczaj jednak maksymalnego czasu podanego na opakowaniu! 

Jeżeli włoski schodzą bez większych problemów, możesz usunąć cały krem do depilacji. Rób to szpatułką, w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną włoski. Po ściągnięciu całego kremu jego pozostałości zmyj letnią wodą. 

Najlepszy krem do depilacji

Dobry krem do depilacji to taki, który jest dopasowany do potrzeb naszej skóry. W drogeriach znajdziesz sporo jego rodzajów, między innymi:

  • do skóry wrażliwej;
  • do skóry naczynkowej;
  • do skóry suchej;
  • do skóry normalnej.

Kremy do depilacji różnią się w zależności od partii, na które je używamy. Krem do depilacji nóg będzie miał mocniejsze działanie niż ten do bikini czy do twarzy, ponieważ skóra na nogach jest grubsza i bardziej odporna na podrażnienia. Nie polecamy używania tego samego kremu do wszystkich partii ciała. Przykładowo mocny krem do depilacji może wywołać reakcję alergiczną na twarzy. Lepiej więc zainwestować w produkt specjalnie do tego przeznaczony, który działa łagodniej i jest przystosowany do tej partii. Stosując taki preparat na twarz, warto wykonać test, który sprawdzi, jak nasza skóra reaguje na krem do depilacji. Na niewielką partię nałóż krem i postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po takim zabiegu odczekaj 24 godziny. Jeżeli nie pojawi się reakcja alergiczna, możesz bez obaw zastosować krem na większe partie twarzy.

Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki krem do depilacji bikini lub nóg wybrać, to mamy dla ciebie kilka propozycji. 

Najbardziej popularny jest krem do usuwania włosów marki Veet. Jest on dostępny w każdej drogerii i jest stosunkowo niedrogi. Możesz kupić go w kilku wersjach - wybierz tę dostosowaną do potrzeb twojej skóry. 

Krem do depilacji znajdziesz też w ofercie marki Perfecta. Jeżeli masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, to krem do depilacji z aloesem i d-pantenolem będzie dla ciebie idealny. Możesz stosować go również na twarz. Pamiętaj, żeby po depilacji dokładnie zmyć krem letnią wodą i nałożyć na skórę specjalny balsam nawilżający. Świetnie sprawdzą się produkty na podrażnienia i na bardzo suchą skórę. Po ich użyciu twoja skóra będzie gładka przez długi czas! Jeżeli chcesz zahamować wzrost włosków, możesz po depilacji zaaplikować na skórę specjalny krem lub balsam, który ma za zadanie opóźnić porost włosów na ciele. Dodatkowo nawilży on skórę oraz pozostawi ją gładką i bez zaczerwienień. 

Więcej o: