Sucha, tłusta czy mieszana? Określ rodzaj swojej cery i dopasuj do niej krem

Ola Falkowska
03.07.2019 16:55
Odpowiedni krem dla skóry

Odpowiedni krem dla skóry (Fot. Shutterstock)

Odpowiedni dobór kremu jest kluczem prawidłowej pielęgnacji skóry. W zależności od rodzaju cery - powinnaś sięgać po kosmetyki o właściwym działaniu. Skóra sucha, której brakuje nawilżenia, ma inne potrzeby niż tłusta ze skłonnością do wyprysków. Zobacz, który krem wybrać dla swojej cery.

Cera sucha - jak wybrać odpowiedni krem?

Krem do twarzyKrem do twarzy Shutterstock/Avanti24

Cera sucha zazwyczaj jest szorstka i matowa - towarzyszy jej pieczenie i łuszczenie. Sucha cera cechuje się osłabioną pracą gruczołów łojowych. Wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest bardzo wrażliwa i potrzebuje dogłębnego nawilżenia. Reaguje zaczerwienieniem w kontakcie z niektórymi kosmetykami, a nieodpowiednio dobrane preparaty mogą jeszcze bardziej ją podrażnić.Twoim zadaniem jest odbudowa bariery lipidowej skóry, dlatego specjaliści polecają stosowanie kremów o odżywczym działaniu. Krem do cery suchej powinien zawierać jak najwięcej składników odżywczych np. witaminę E, olejek z awokado lub glicerynę. Skóra sucha źle reaguje na czynniki atmosferyczne, dlatego musimy zapewnić jej szczególną ochronę np. przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego - pamiętaj o tym, wybierając odpowiedni kosmetyk.

Krem do cery tłustej - co powinien zawierać?

Cera tłusta jest mało wrażliwa, zazwyczaj o szarożółtym zabarwieniu. Cechuje się nadmierną produkcją sebum - skóra nieestetycznie się błyszczy, dlatego musimy sięgnąć po kosmetyki o działaniu matującym. Pojawiają się wykwity skórne, dlatego ważną rolę odgrywa regularne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka - pomogą w tym kosmetyki z kwasem salicylowym, które działają keratolityczne. Celem pielęgnacji jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Ponadto krem do cery tłustej powinien wykazywać antybakteryjne działanie. Dobrze, gdy będzie zawierał m.in. olejek z drzewa herbacianego, cynk lub napar z rumianku. Zobacz nasze typy!

Pielęgnacja skóry mieszanej

Pielęgnacja skóryPielęgnacja skóry Fot. www.shutterstock.com

Cera mieszana posiada cechy dwóch typów skóry. W okolicy oczu oraz policzków jest sucha i delikatna, a w strefie T szybko się przetłuszcza - widoczne są rozszerzone pory, mogą pojawić się zaskórniki i zmiany trądzikowe. Pielęgnacja cery mieszanej jest zatem wymagająca. Powinna składać się z dwóch etapów - intensywne nawilżenie suchych partii oraz regulacja pracy gruczołów łojowych w strefie T. Krem do cery mieszanej powinien wykazywać właściwości zarówno matujące, jak i nawilżające. Dobrze, gdy w składzie będą się znajdowały m.in. gliceryna, kwas hialuronowy, alantoina czy glinki. Sprawdź nasze propozycje i wybierz odpowiedni krem dla swojej skóry!

Więcej o: