Był karany za perwersyjne ruchy i lubieżność. Jak ubierał się król rock'n'rolla Elvis Presley?

Styl legendy rock'n'rolla zapisał się na kartach historii mody złotymi literami. Elvis Presley wiedział, jak zrobić show i jak rozpalić serca kobiet do czerwoności! Ruch bioder, bajeczny głos, efektowny styl i błysk w oku sprawiły, że rozkochał nas w sobie. I robi to nadal!

Rock’n’roll w życiu i na scenie

Elvis Presley był jak objawienie. Mężczyźni na nowo zdefiniowali swój styl, dzięki królowi rock’n’rolla. Zaczęli nosić skórzane kurtki, jeansowe dzwony, hawajskie koszule i kurtki bomberki, a wszystko za sprawą jednego chłopaka z barwą głosu, która do dzisiaj szokuje i wywołuje skrajne emocje.

Elvis urodził się w 1935 roku w Tupelo, w stanie Missisipi. Później przeprowadził się z rodzicami do Memphis, gdzie odkrył swój talent. Kiedy podjął współpracę z wytwórnią Sun Records, która promowała w obecnych latach muzykę Afroamerykanów, każdy był w szoku, że głos, który wydobywa się z odbiornika to śpiew 19-letniego białego chłopaka. Oprócz kariery muzycznej Elvis w tym samym czasie rozpoczął karierę aktorską, grając m.in. w filmie "Kochaj mnie czule". Na dwa lata zniknął ze sceny i rozpoczął służbę w wojsku. Po powrocie występował w krótkometrażowych filmach i nagrywał do nich ścieżki dźwiękowe. W 1968 wrócił do śpiewania na żywo po siedmioletniej przerwie. To wtedy podbił świat show-biznesu i został okrzyknięty królem rock’n’rolla.

Zmarł nagle 16 sierpnia 1977 po wielu latach nadużywania leków. Prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter pożegnał go słowami:

Jego muzyka i osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu
 

Dżety, ćwieki, dzwony i peleryny... a przedtem?

Stroje Elvisa Presleya stały się barwne dopiero pod koniec lat 60. To wtedy Elvis zaczął nosić skórzane komplety wysadzane kamieniami, spodnie dzwony, kowbojki, duże okulary awiatorki z kolorowymi szkłami i masywne pasy podkreślające biodra. Jak ubierał się we wcześniejszych latach? Jeśli spojrzymy na jego styl z perspektywy teraźniejszych trendów, uznamy, że był zaskakująco normalny. Jednak w latach 50. w konserwatywnych środowiskach uważano go za perwersyjny i odbiegający od standardów. 

Elvis wybierał luźne garnitury z oversize'owymi marynarkami i szerokimi spodniami, które nie krępowały ruchów w trakcie tańca. Obowiązkowo nosił lakierki w białym lub czarnym kolorze. Bardzo charakterystyczna dla króla była gra kołnierzem. Od początku kariery wybierał koszule z kołnierzykiem i stylizował je na dwa sposoby - nonszalancko stawiał lub kładł na ramionach. Stronił od smutnych przygaszonych barw, na rzecz energetycznych kolorów. Łączył róż z bielą, niebieski ze złotym i czerwony z różowym.

Wszystkie kultowe stylizacje z młodości Presleya możecie zobaczyć w filmie "Elvis". Kostiumy przygotowała Catherine Martin - kostiumografka, scenarzystka i producentka, która pracowała nad filmami tj. "Moulin Rouge" i "Wielki Gatsby".

Austin Butler, odtwórca roli Presleya okazał się drugim królem rock’n’rolla. Nie tylko aktorsko uniósł majestatyczność głosu, aktorstwo, teatralność Elvisa, ale też świetnie wpisał się jego seksowny, niejednoznaczny styl. 30-letni aktor jest urodzonym Presleyem - ma jego ruchy, seksapil i zawadiackość. Chociaż trzygodzinny film wydaje się długi, nawet jak dla fanów kinematografii, warto go obejrzeć. Przenosi do rozśpiewanych, ale też trudnych lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Jest nie tylko obrazem kariery muzyka, ale też jego upadków i osobistych problemów. Jednak bez wątpienia to film, który warto mieć na swojej liście. Idą za nim skrajne emocje - uwielbienie, podziw, nienawiść, współczucie i miłość. Poza strojami i niejednoznacznymi kadrami czaruje też muzyka - rock'n'roll w najczystszej postaci!

 
 
 

Elvis prywatnie - rockabilly w nowej wersji

Na co dzień Elvis nosił szerokie spodnie z zakładkami, zapinane wysoko w pasie. Często decydował się na dzianinowe i ażurowe koszule z krótkim rękawem. Był jednym z pierwszych osób, które zaczęły nosić bomber jacket. Kolorowe kurtki zakończone ściągaczem w pasie stały się hitem późnych lat 50. Oprócz tego Elvis, jak prawdziwy chłopak z Memphis, nosił też jeansy, buty do kostek i hawajskie koszule. 

Jego styl można określić jako późny rockabilly. Powojenne Stany Zjednoczone były wciąż krajem konserwatywnym, dlatego pojawienie się rock'n'rolla odebrano jak wybuch dynamitu. W tamtym okresie mieszały się gatunki muzyczne. Powstający właśnie rock i R&B zaczął się łączyć z country. To muzyka zaznaczyła nieostrą wcześniej linię podziału między pokoleniami. Muzyczne gatunki wiązały się z odmiennym strojem. Ubiór ten częściowo nawiązywał do wzorów historycznych, był trochę szpanerski, a trochę w stylu pin-up Betty Page.

Rockabilly był stylem amerykańskich kowboi i pionierów. Elvis czerpał z niego garściami, ale zdefiniował go na własny sposób. Do kolorowych koszul, satynowych zestawów, wzorzystych akcesoriów i jeansów dodał włosy ułożone na brylantynę, podkreślone na ciemno oko i biżuterię - sygnety, naszyjniki, masywne bransolety. 

 
 

Światła, kurtyna, akcja - jego występy były spektaklem

Kiedy w 1968 wrócił do śpiewania na żywo, jego styl przeszedł kompletną metamorfozę. Podczas koncertu nadawanego przez stację NBC, wystąpił ubrany od stóp do głów w czarną skórę. Sceniczny strój Elvisa Presleya od tamtej pory był nie do podrobienia. Elvis oferował spektakl. Sceniczny image szokował i wywoływał rozmowy. Jego seksowne ruchy biodrami w połączeniu z bogato zdobionymi stylizacjami oburzały konserwatywne społeczeństwo amerykańskie. To nie przeszkodziło Elvisowi. Charakterystycznie postawione kołnierze, bokobrody, obszerne dzwony, dekolty do pasa i jednoczęściowe kombinezony z kamieniami stały się obrazem Elvisa, który ma przed oczami wiele z nas.

Lata od 1968 do 1977 roku to najbardziej intensywny okres w życiu piosenkarza. Praktycznie nie schodził ze sceny. Jego stylizacje przybierały najróżniejsze kolory. Jedną z popularniejszych był kombinezon w kolorze baby blue ze złotymi i białymi kamieniami i rozszerzanymi nogawkami. Do tego buty na obcasie, sygnety, mocno opalona skóra, podkreślone oko i włosy ułożone na brylantynę. Majestatyczność stylizacji podkreślał pionowo postawiony kołnierz, peleryna ze zdobieniami i charakterystyczny masywny pas, który zwracał uwagę na biodra piosenkarza. 

 
 

Elvis zapłacił cenę za miłość do fanów - zmarł w wieku 42 lat. Był nie tylko muzykiem i aktorem, ale też ikoną mody i stylu. W latach 50. i 60. wszyscy młodzi chłopcy naśladowali styl Elvisa. Chcieli być jak gwiazda rock'n'rolla. Nic w tym dziwnego - Elvis rozumiał młodych ludzi i wiedział, jak do nich trafić. Muzyką, charakterem, autentycznością i młodzieńczym buntem zyskał sławę, o której niektórzy mogli pomarzyć. Do dzisiaj jest najlepiej sprzedającym się artystą solowym, ale też nieśmiertelną inspiracją dla wszystkich entuzjastów mody. 

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA