Brzydkie świąteczne swetry - czemu nosić coś, co powszechnie uznano za kiczowate? Na tym właśnie polega ich fenomen!

Myśleliśmy, że ich najlepsze czasy minęły, ale wcale nie! Brzydkie świąteczne swetry przeżywają renesans. Poznajcie ich historię i przekonajcie się, dlaczego tak chętnie nosimy coś, co powszechnie uznawane jest za kiczowate.

Brzydkie i kiczowate, a mimo wszystko są coraz bardziej popularne. Skąd wzięła się fascynacja brzydkimi świątecznymi swetrami?

Świąteczne swetry, które dziś z czułością określamy jako brzydkie, po raz pierwszy zostały wyprodukowane na wielką skalę w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy Boże Narodzenie zaczęło stawać się coraz bardziej skomercjalizowane. Początkowo określano je jako "Jingle Bell Sweaters", dopiero po szczycie popularności, który osiągnęły w latach 80. XX wieku, zyskały nową nazwę - "Ugly Christmas Sweater". Dlaczego uznano go za brzydki? To wpływ zmieniających się trendów, trzeba przyznać, że nie jest to tak klasyczny i ponadczasowy element garderoby co niebieskie dżinsy, czy biała koszula. Mimo chwilowej słabości moda na sweter w kiczowatym stylu przetrwała i ma się coraz lepiej.

Czym jest świąteczny sweter? To każdy model z motywami Bożego Narodzenia: śnieżynkami, reniferami, Mikołajem, elfami - im więcej, tym lepiej. Te najbardziej kiczowate zobaczycie z daleka. Świecą w ciemności, grają kolędy, są przepełnione kolorami i wzorami. Świąteczne swetry stały się już tradycją i elementem kultury. Brzydkie świąteczne swetry są motywem przewodnim wielu imprez i spotkań towarzyskich, stanowią także dress code w czasie bożonarodzeniowych spotkań rodzinnych. Posiadanie go to wręcz oznaka przynależności, jest jak herb rodowy, szczególnie wyjątkowy jeśli został wykonany własnoręcznie.

 

Fascynacja świątecznymi swetrami jest szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Anglii. Polacy, kupując zimowe swetry skłaniają się ku bezpieczniejszej opcji - swetrom w norweskim stylu. Wszystko jednak wskazuje na to, że i u nas moda na brzydkie świąteczne sweterki będzie przybierać na sile, co widać po zimowych kolekcjach rodzimych marek. Coraz częściej wracamy do trendów z poprzedniego wieku. Można śmiało stwierdzić, że zaglądając do szaf milenialsa i jego rodziców lub dziadków znajdziemy kilka bardzo podobnych ubrań i dodatków. Chętnie podpatrujemy także stylizacje amerykańskich gwiazd i blogerów, którzy nie wstydzą się pokazywać w kiczowatych sweterkach, a pokazują jak nosić je z dumą. Uwielbiają je m.in. Beyonce, Justin Timberlake, Bella Hadid, Jimmy Fallon i Gwen Stefani.

Beyonce Fot. SplashNewsBeyonce Fot. SplashNews Gwen Stefani Fot. Instagram: @gwenstefani

 

Najpopularniejsze świąteczne swetry z filmów i seriali

Skąd nawyk i świadoma chęć noszenia czegoś, co powszechnie uznawane jest za brzydkie? Odpowiedzi możemy szukać w amerykańskich filmach i serialach, nie tylko tych z ubiegłego wieku, ale także we współczesnych produkcjach. Przygotowałam dla was zestawienie najpopularniejszych i najdziwniejszych swetrów, które pojawiły się na małym i dużym ekranie.

Duży wpływ na powrót świątecznych swetrów do ogólnoświatowej mody miała premiera filmu "Dziennik Bridget Jones" w 2001 roku. Przyjęcie świąteczne u rodziców tytułowej bohaterki było inspiracją do organizacji imprez, na których obowiązkowym elementem był właśnie sweter z motywem Bożego Narodzenia - im dziwniejszy, tym lepszy. O tym modelu z reniferem trudno zapomnieć. Marka Darcy'ego poznajemy, gdy sączy wino w zielonym swetrze z reniferem - strój godny poważnego prawnika, prawda? Po jego minie można wywnioskować, że czuje się nieswojo, ale w końcu tradycja, to tradycja.

Brzydki świąteczny sweterBrzydki świąteczny sweter Kadr z filmu 'Dziennik Bridget Jones'

W filmie "To właśnie miłość" przewija się wiele bożonarodzeniowych trendów i stylizacji. Mojej uwadze nie umknął nie tylko piękny czerwony płaszczyk Nathalie (Martine McCutcheon), ale także świąteczne sweterki. W porównaniu ze swetrem Beyonce wypadają one całkiem klasycznie i elegancko. 

Brzydkie świąteczne swetryBrzydkie świąteczne swetry Kadr z filmu 'Love actually'

Takie zimowe swetry to nieodłączny element nie tylko zagranicznych, ale i polskich filmów. O ile w Ameryce zostały spopularyzowane dzięki takim produkcjom jak "Kevin sam w domu", "Śnięty Mikołaj", "Grinch: Świąt nie będzie", czy też "Cicha noc" to w Polsce moda ta dopiero nabiera rumieńców. Brzydkie świąteczne swetry z pewnością mogliście zauważyć w takich produkcjach jak "Listy do M"

 

Swetry polskich marek, które z chęcią włożysz w te święta

Świąteczne swetry nie zawsze muszą kojarzyć się z kiczem. W kolekcjach polskich marek znalazłam sporo propozycji dla miłośników świąt. Są stylowe i urocze, a do tego możesz nosić je przez całą zimę. Sprawdzą się one także jako prezent dla bliskiej osoby. Sweterki na zimę znajdziecie w sklepie internetowym Fobya, a także w sieciówkach: House, Sinsay, Wólczanka i  Tatuum.

Świąteczne swetryŚwiąteczne swetry Fot. House

Świąteczne swetryŚwiąteczne swetry Fot. House

Świąteczne swetryŚwiąteczne swetry Fot. Wólczanka/Tatuum

Jeśli czekaliście na polecenie najbardziej obciachowych sweterków to... nie zawiedliście się! Takie zestawienie także przygotowałam, święta to czas, w którym warto pozwolić sobie na trochę luzu i zabawy. 

I jeszcze kilka ciekawych propozycji:

Obciachowy sweterek możecie zrobić sami. To dobry pomysł, by dać ubraniom drugie życie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA