"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - pisał Saint Exupéry. Z bielizną jest podobnie

Choć pozostaje w cieniu sukni ślubnej, wcale nie jest mniej istotna. Bielizna na ślub zmieniała się na przestrzeni lat, by sprostać zwyczajom i konwenansom. Dziś ma przede wszystkim służyć pannie młodej.

Bielizna ślubna kiedyś i dziś. Jak zmieniły się trendy na przestrzeni ostatniego stulecia? 

Od początku XX wieku zaszło wiele zmian w świecie mody - sposób ubierania się przeszedł dużą ewolucję. Zmiany te są widoczne również w trendach ślubnych - zrezygnowano z ekstrawaganckich sukni na rzecz skromnych, minimalistycznych projektów. Także bielizna damska, ubierana na tak wyjątkowy dzień jak ślub, przebyła długą drogę, aby finalnie przyjąć dzisiejszą formę. 

W dwóch pierwszych dekadach XX wieku królowały luźne halki i damskie pantalony sięgające nawet do kolan, które jeszcze w poprzednim stuleciu rozsławiły tancerki kankana. Bielizna ślubna była w tym czasie praktyczna i wygodna, ale nie do końca seksowna. Dopiero w latach 30. zaczęła przypominać tę, którą nosimy współcześnie - stała się zmysłowa i podkreślała kobiece kształty. Po I wojnie światowej zaczęto nosić krótsze sukienki, przez co skróceniu ulegały też pantalony. Coraz większą popularnością cieszyły się także pończochy. W latach 40-tych w trendach bieliźnianych pojawił się miękki biustonosz z trójkątnymi miseczkami, który łączony był z zabudowanymi majtkami

bielizna ślubna z początku XX wiekubielizna ślubna z początku XX wieku fot. wiki commons

W latach 50. duży wpływa na ówczesną modę miał Christian Dior. Francuski projektant wylansował sylwetkę z mocno podkreśloną talią i rozkloszowanym dołem. Wykorzystywał również gorsety, by zaznaczyć talię osy - cieszyły się one ogromną popularnością także w modzie ślubnej. Lata 50. to również triumf bardotki - wyciętego i usztywnionego fiszbinami biustonosza. Był on ulubionym modelem aktorki Brigitte Bardot, której zawdzięcza swoją nazwę.

Z biegiem lat modele bielizny stawały się coraz odważniejsze. W latach 60. przybrały figlarną formę z mnóstwem falbanek i kokard. W tej dekadzie mieliśmy do czynienia z coraz bardziej wyciętymi biustonoszami i skąpymi majtkami, wtedy też powstały pierwsze push-upy, a na rynku pojawiało się coraz więcej koronkowej bielizny. W okresie rewolucji seksualnej kobiety często całkowicie rezygnowały ze stanika - uznawano je za symbol zniewolenia i palono podczas feministycznych manifestacji. W latach 70. królował minimalizm, a bielizna miała za zadanie podkreślać szczupłą sylwetkę. Dekadę później do kobiecych szuflad zawitały luksusowe komplety bielizny - prym wiodły wówczas jedwab i koronki. W okresie burzliwych lat 90. pojawiała się tendencja do eksponowania bielizny - w tym okresie w modzie rządziły zarówno minimalistyczne klasyczne komplety, jak i prowokacyjne zestawy bielizny. 

Choć trendy w bieliźnie ślubnej, i ogólnie w branży bieliźnianej, zmieniały się - kobiety w poszczególnych dekadach stawiały na komplety w białym kolorze lub jego odcieniach i dopasowywały je do kroju sukni ślubnej. 

Jaka bielizna pod suknię ślubną? Podpowiadamy

Jak dopasować bieliznę do kroju sukni ślubnej?Jak dopasować bieliznę do kroju sukni ślubnej? fot. shutterstock/marilyn

Każda suknia ślubna wymaga odpowiedniej bielizny - źle dobrana może zepsuć końcowy efekt nawet najpiękniejszego modelu sukienki. Czym się kierować przy wyborze bielizny ślubnej? Powinna być dopasowana do typu sylwetki - wygodna i nie krępująca ruchów. Bielizna musi być niewidoczna - stawiaj na komplety w białym kolorze lub innych delikatnych barwach - cielistym bądź écru. Jeśli zdecydowałaś się na suknię w kolorze innym niż biały masz większe pole do popisu - w tym przypadku sprawdzą się także kolorowe modele. Najważniejszy jest jednak odpowiedni fason, który powinien podkreślać, eksponować lub maskować to, co panna młoda zamierza odsłonić lub ukryć. 

Suknia z głębokim dekoltem to model, który mocno eksponuje dekolt - wybierz do niego biustonosz typu "U", który będzie niewidoczny pod sukienką, a podkreśli biust i utrzyma go na właściwym miejscu przez cały czas. 

Sukienka o kroju syrenki jest jedną z najczęściej wybieranych przez współczesne kobiety. Do tego kroju świetnie sprawdzi się gorset lub modelujące body z usztywnimy miseczkami i bez ramiączek - podkreśli talię i wyeksponuje biust. 

Suknia z odkrytymi plecami - wybór bielizny do tego typu sukienki może wydawać się trudny, choć wcale tak nie jest. Pierwszą propozycją jest biustonosz samonośny, który mimo braku ramiączek i zapięcia z tyłu bardzo dobrze podtrzymuje piersi. W zależności od odsłonięcia pleców, możesz wypróbować również body z mocno wyciętym tyłem. 

Suknia ślubna bez ramiączek - w przypadku tej kreacji sprawdzą się wszystkie biustonosze bez ramiączek oraz gorsety. W zależności od tego jak wykonana jest góra sukienki, możesz też całkowicie zrezygnować ze stanika. 

Jak dobrać bieliznę do sukni ślubnej?Jak dobrać bieliznę do sukni ślubnej? fot. intimissimi/shutterstock

Kolekcje bielizny ślubnej polskich marek 

1. MOYE - minimalistyczna bielizna z jedwabiu 

Moye specjalizuje się w tworzeniu ubrań, bielizny i akcesoriów ze szlachetnego jedwabiu morwowego. Propozycje marki wykonywane są z wyselekcjonowanych jedwabi naturalnych najwyższej klasy - cechuje je unikany wygląd i wytrzymałość. Wszystkie materiały pochodzą z włoskich manufaktur w regionie Como, a produkty szyte są wyłącznie w Polsce. Kolekcja ślubna "Bridal" obejmuje komplety bielizny, halkę, szlafrok oraz akcesoria, takie jak: podwiązka, opaska na oczy, welon i gumki do włosów

bielizna ślubna MOYEbielizna ślubna MOYE fot. moye

2. WHITE RVBITT - zmysłowe koronki i tiule 

White Rvbitt to młoda polska marka, która specjalizuje się w tworzeniu koronkowej bielizny. Jej historia zaczęła się w 2016 roku od kolekcji złożonej z biustonoszy bralette i dopasowanych do nich dołów. Dziś w ofercie marki znajdziesz bieliznę na każdą okazję, także na ślub i wesele. Bielizna szyta jest w Polsce - w białostockiej pracowni. Czym się wyróżnia? Produkty White Rvbitt cechuje jakość produktów i przemyślany proces ich tworzenia -  założyciele brandu dokładnie sprawdzają, skąd pochodzi każda koronka, dodatki, czy nawet nici używane w ich pracowni i wybierają głównie te, które powstają w polskich manufakturach i dziewiarniach. Materiały, jakich używają do produkcji bielizny i ubrań posiadają certyfikat OEKO-TEX, który potwierdza jakość i bezpieczeństwo dla skóry. Bielizna ślubna White Rvbitt  to nie tylko klasyczne komplety z koronki, wśród propozycji na stronie nie brakuje też oryginalnych wzorów, utrzymanych w romantycznym klimacie. 

bielizna ślubna z koronkibielizna ślubna z koronki fot. white rvbbit

 

3. CULOTTE CONCEPT - autorska bielizna szyta na miarę 

Culotte Concept szyje ręcznie w limitowanych kolekcjach jak i na zamówienie. Projekty powstają w Nowej Iwicznej pod Warszawą. Bielizna tej polskiej marki to ukłon w stronę kobiecości - każda z was znajdzie tutaj coś dla siebie. Bieliznę ślubną możesz wybrać z gotowych projektów dostępnych na stronie, w butiku stacjonarnym Jestem Slow Concept Store w Elektrowni Powiśle oraz zamówić projekt na miarę. Delikatny komplet w groszki z elastycznego tiulu, body z głębokim wycięciem na plecach oraz wysokie majtki z delikatnej bawełny to nasi faworyci. 

wygodna bielizna ślubnawygodna bielizna ślubna fot. culotte concept

4. MARYLIN - bielizna ślubna w dobrej cenie 

Marylin to polski producent bielizny z dużym doświadczeniem w branży - jego znakiem rozpoznawczym są dobrej jakości projekty i bardzo przystępna cena. W ofercie Marilyn znajdziesz eleganckie, stylowe biustonosze, figi, stringi, body, a także pończochy, które z łatwością dobierzesz do kreacji weselnej i na noc poślubną. Bielizna na ślub jest dostępna nie tylko w białym kolorze, ale też wielu odmianach beżu, różu i kremowych odcieni. 

 

5. RESERVED - bielizna ślubna z polskiej sieciówki 

Jeśli nie chcesz wydawać dużej sumy na bieliznę ślubną sprawdź ofertę popularnych sieciówek, gdzie z łatwością znajdziesz ładne komplety w niskiej cenie. W Reserved ceny biustonoszy zaczynają się już od 29,99 złotych - w ofercie są też koronkowe figi i stringi. 

bielizna ślubna z sieciówkibielizna ślubna z sieciówki fot. reserved

Rajstopy do sukni ślubnej - na co zwrócić uwagę?

Dodatki mają kluczowe znaczenie w dopełnieniu weselnej stylizacji, dlatego należy je wybierać przemyślanie. Rajstopy to jeden z elementów stroju panny młodej, ale nie każda kobieta się na nie decyduje. To, na jaki model rajstop postawisz, powinno być podyktowane kolorem i fasonem sukni ślubnej oraz, co istotne, rodzajem obuwia, które planujesz włożyć na ten szczególny dzień. W okresie letnim, jeśli pozwoli na to pogoda, możesz całkowicie zrezygnować z rajstop. Wszelkiego rodzaju sandały z odkrytymi palcami i piętą wyglądają dużo lepiej na gołych stopach. 

Jakie model rajstop na ślub wybrać, jeśli już się na nie zdecydujesz? Wybierz rajstopy, które pasują do twojej sukni, są wygodne i zapewnią ci efekt, o jakim marzysz. Do lekkich sukienek w stylu boho, koronkowych lub z tiulowym wykończeniem sprawdzą się najlepiej cienkie bezszwowe rajstopy o matowym wykończeniu - zapewnią ładny efekt wizualny podczas zdjęć. Jeśli chcesz optycznie wyszczuplić sylwetkę i nadać jej ładne proporcje, to postaw na rajstopy modelujące lub wyszczuplające - zniwelują fałdki w okolicy bioder i brzucha. A jaki kolor? Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście biały, ale często w grę wchodzą także cieliste modele. 

rajstopy do sukni ślubnejrajstopy do sukni ślubnej fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.