Trend eko według #Avanti Style Club. Chwilowa "moda" czy rzeczywiście chcemy ratować świat?

Beata Aduckiewicz
07.04.2021 16:00
Avanti Style Club - trend eko

Avanti Style Club - trend eko (/ fot. Kefretete)

Czy bycie eko to tylko chwilowy trend, czy może jednak jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożenia, jaki może powodować brak troski o naszą planetę i przesadny konsumpcjonizm? Zapytałam kilka naszych ekspertek z Avanti Style Club, co sądzą o trendzie eko i czy według nich moda może wspomóc walkę o dobro środowiska.

Trend eko staje się coraz popularniejszy. Szturmem podbił świat mody i branżę kosmetyczną. Cieszy nas fakt, że coraz więcej marek odzieżowych i kosmetycznych decyduje się na kolekcje zgodne z zasadą slow fashion. Wiele firm wykorzystuje do produkcji ubrań ekologiczne materiały, które często są pozyskiwane z recyklingu. Jeśli chodzi zaś o kosmetyki, na drogeryjnych półkach możemy zobaczyć dużo propozycji opatrzonych znaczkami "Bio", "Organic", "Vegan", a na etykietach produktów pojawia się informacja o takich certyfikatach jak Eco Cert. Producenci odzieży, jak i kosmetyków zwracają też większą uwagę na zasadę Sprawiedliwego Handlu oraz, by ich produkty były jak najbardziej lokalne. 

Czym jest trend na bycie eko i jak wpływa na modę? 

Trend eko w modzie i urodzieTrend eko w modzie i urodzie / fot. kefretete.blogspot.com/

Zapytałyśmy nasze ekspertki z Avanti Style Club, co sądzą o trendzie eko. Ich odpowiedzi są fascynujące. Każda z nich zgodnie przyznała, że cieszy je fakt, iż moda staje się coraz bardziej ekologiczna i wróżą, że trend ten wiele nam uświadomi i z pewnością zostanie z nami na długo. Blogerka Kefretete ujęła to w ten sposób:

Moim zdaniem bycie eko nie jest już tylko sezonowym trendem, ale świadomym wyborem dużej części społeczeństwa. Segregujemy śmieci, ograniczamy zużycie plastiku, jemy mniej produktów odzwierzęcych, oszczędzamy wodę i robimy mnóstwo rzeczy, aby chociaż trochę pomóc Matce Naturze. (...) Ciekawe jest też to, jak wiele marek decyduje się na kolekcje odzieży i obuwia, które powstaje np. z pla-sti-ko-wych śmieci wyłowionych z oceanu. Zawsze jest to jakiś sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i równoczesne wykorzystanie ich tak, aby mogły nam w jakiś sposób "posłużyć" ponownie. 

Podpowiedziała nam również ciekawy sposób na zmniejszenie nadmiernego konsumpcjonizmu i ograniczenie kupowania rzeczy "na siłę": 

Fajną alternatywą jest wypożyczanie ubrań - sama korzystałam z takiej opcji wypożyczając przez internet sukienkę na wesele - super sprawa, tym bardziej że często taką kreację zakładamy tylko RAZ! 

Tę wypowiedź doskonale uzupełniają słowa Joanny Szczepańskiej z bloga Musthavefashion.pl:

Kiedyś kupowałam rzeczy głównie dlatego, że mi się podobały. Teraz zwracam uwagę na metki, na pochodzenie danej rzeczy, rodzaj materiału. I z pewnością kupuję o wiele mniej, aniżeli kiedyś. Bycie eko to moim zdaniem maksymalne wykorzystywanie tego co mamy i jak najmniejsza tendencja do gromadzenia rzeczy. W tym momencie jestem na etapie pozbycia się (oddania, sprzedania) niepotrzebnych rzeczy, aby móc w pełni wykorzystywać obecne zasoby szafy. 
 

Zobacz też: moda damska w duchu eko na Avanti24.pl!

Daria Kwaczyńska z bloga Styllove.blogspot.com zwróciła również uwagę na fakt dostosowania się marek do zasady slow fashion:

Cała branża mody zwolniła i nie produkuje już nowych kolekcji co 2 tygodnie. Oczywiście jest to po części spowodowane pandemią, ale także konsumenci zrozumieli, że nie potrzebują nowej sukienki, butów czy torebki co kilka tygodni. Coraz więcej ludzi stawia na jakość, a nie na ilość.
 

Czy zwracasz uwagę na zasady eko podczas modowych lub drogeryjnych zakupów? 

Wiemy już, czym w modzie i branży kosmetycznej przejawia się trend eko, ale czy ta wiedza wpływa na nasze decyzje podczas zakupów? Czy idąc, do sklepu zwracasz uwagę na to, z czego wykonana jest dana sukienka albo czy krem do twarzy zawiera naturalne składniki i zamknięty jest w ekologicznym opakowaniu? Moda eko zależy nie tylko od producentów, ale także, i to w dużej mierze, od konsumentów, czyli od nas! Nasze ekspertki z Avanti Style Club doskonale o tym wiedzą. Monika Cygan z portalu KosmetykoFanki.pl wyznaje: 

Na co dzień staram się żyć w zgodzie z nurtem zero waste i w obu przypadkach zarówno kupując ubrania jak i kosmetyki, analizuje ich skład. Wybieram te naturalne i łagodne dla skóry materiały i substancje.
 

Podobnego zdania na temat eko kosmetyków są wszystkie nasze ekspertki. Jednak sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku ubrań. Moda i odzież eko dopiero zaczynają przemawiać do klientek. W naszym kraju stopniowo zaczynamy się jej uczyć. Katarzyna z bloga Kafretete przyznaje: 

Jeśli chodzi o zakup ubrań to skłamałabym gdybym powiedziała, że zawsze stawiam na to, aby moje ubrania i obuwie spełniały ekologiczne wymogi. Owszem! Wspieram marki, które mają odpowiednie eko certyfikaty, staram się zwracać uwagę na materiał, z którego wykonana jest dana rzecz, bardzo często kupuje używane ubrania (myślę, że 70% mojej szafy to są rzeczy z drugiej ręki). 
 

Jaki wniosek? Kupujmy z rozwagą, a jeśli możemy, dawajmy ubraniom drugie życie, zamiast wyrzucać na śmietnik!

Jakie marki odzieżowe i kosmetyczne warto polecić fanom trendu eko? 

Obecnie w zarówno w propozycjach marek premium, jak i sieciówkach znajdziemy ubrania, które zostały stworzone zgodnie z zasadami zrównoważonej i przyjaznej środowisku mody. Jeśli zwracasz na to uwagę, powinnaś zajrzeć do ofert takich marek jak Zara, Reserved, Mohito, Even&Odd, Veja, Jack Wolfskin, Zgin i wiele innych. W kolekcjach tych firm pojawiły się specjalne linie eko z ubraniami wykonanymi z recyklingu i organicznych materiałów. Zazwyczaj na metkach zobaczymy informacje o ekologicznych certyfikatach typu GOTS, Organic czy Vegan. Nasze ekspertki zgodnie wymieniły też jedną z naszych polskich marek NAGO, którą kochają za minimalizm oraz wykorzystanie ekologicznych materiałów. W wypowiedziach pojawia się również marka Timberland.

 

Jeśli chodzi o ekologiczne kosmetyki, tutaj mamy jeszcze szerszy wybór. Monika Cygan (KosmetykoFanki) podpowiada nam nasze rodzime marki: 

Moim kosmetycznym odkryciem od paru lat jest marka Trawiaste oraz Mydlarnia 4 Szpaki.
 

Katarzyna (Kefretete) poleca natomiast Creamy: 

Moim kosmetycznym eko ulubieńcem jest marka Creamy. Wszystkie produkty mają naturalny skład, nie są testowane na zwierzętach, są dostępne w eleganckich szklanych opakowaniach (które można zwrócić i tym samym uzyskać rabat na kolejne zakupy) i... naprawdę działają. Czego chcieć więcej?
 

Joanna Szczepańska (Musthavefashion) podpowiada nam również bardzo ciekawy składnik: 

Na pewno fajnym odkryciem są kosmetyki z dodatkiem konopi, która jest coraz bardziej u nas doceniana, zarówno jako dodatek do kosmetyków, jak i artykuł spożywczy.

My ze swojej strony polecamy jeszcze takie marki jak: Mokosh, Orietnana, Make Me Bio, Sylveco, AMVI, KOI, Szmaragdowe Żuki, Nova, Pure by Clochee, Resibo i Miodowa Mydlarnia

Podczas wyboru kosmetyków warto czytać etykiety i zwracać również uwagę na ich opakowania, by móc zadbać nie tylko o siebie, ale także i o Matkę Naturę. 

 A czym dla ciebie jest trend eko?