Marka inspirowana tajną agentką, która zmieniła bieg historii. Poznaj kobiece biznesy, które podbijają rynek

Kobiety coraz częściej otwierają swoje własne biznesy i obejmują stanowiska kierownicze na najwyższych szczeblach. Poznaj Polki, które znają skuteczną receptę na sukces i są inspiracją dla innych. Jedna z nich zbudowała markę, opierając ją na historii tajnej agentki - Krystyny Skarbek!

Według danych z rejestru CEIDG na rok 2020, w Polsce swoją działalność gospodarczą prowadzi 0,79 mln kobiet, o połowę mniej niż mężczyzn -  1,56 mlnDominację mężczyzn widać również w zarządach spółek, gdzie jest ich około dwa razy więcej niż kobiet. Wciąż aktualny pozostaje też temat różnic w zarobkach obu płci na tych samych stanowiskach. Są też pozytywne informacje. Magazyn "Forbes" podaje , że Polska znalazła się w czołówce państw pod względem liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych w 2018 roku. To ważne światełko w tunelu, a przede wszystkim sygnał, że kobiety walczą o swoje. Ponadto według wielu prognoz firmy, które nie wykorzystują możliwości kobiecej siły w swoich szeregach, są na przegranej pozycji ekonomicznej. Cieszymy się, że kobiety są coraz bardziej widoczne w świecie biznesu i mają możliwość realizować się zawodowo na wyższych szczeblach. Przedstawiamy wam kobiety ze świata mody, które dzięki swojemu samozaparciu i przedsiębiorczości prowadzą skuteczne i prężnie działające biznesy. 

Agnieszka Bobrukiewicz, Christine Granville: zegarki inspirowane historią agentki brytyjskiego wywiadu - Krystyny Skarbek

Krystyna Skarbek to kobieta wyróżniająca się na tle swoich czasów. Podczas II wojny światowej pełniła funkcję agentki ściśle tajnej brytyjskiej organizacji rządowej SOE. Mówi się, że była ulubienicą Winstona Churchilla i prawdopodobnie inspiracją do stworzenia postaci Vesper Lynd, pierwszej dziewczyny Bonda. Krystyna Skarbek żyła na własnych zasadach, dziś powiedziałoby się o niej "power woman".

Krystyna SkarbekKrystyna Skarbek Christine Granville

Jako agentka wywiadu przez wiele lat działała pod pseudonimem Christine Granville. Określano ją mianem jednego z najcenniejszych wywiadowców w Wielkiej Brytanii. Kobieta piękna, która swoją urodę wykorzystywała jako narzędzie pracy. Urokiem osobistym potrafiła rozbroić czujność mężczyzn stojących po drugiej stronie barykady. Agentka Christine Granville ma na swoim koncie sporo osiągnięć. Gdy przebywała w okupowanej Polsce, udało się jej zdobyć cenne dokumenty z datą ataku Niemiec na ZSRR, które przekazała Brytyjczykom. Dzięki temu niemiecka operacja Barbarossa, która była początkiem zakończenia II wojny światowej, została znacznie opóźniona. 

Krystyna Skarbek musiała wielokrotnie używać swojego sprytu, aby uniknąć aresztowania. Pewnego razu po zatrzymaniu przez niemieckich żołnierzy, odbezpieczyła granaty i zagroziła, że wysadzi w powietrze ich i siebie samą. Innym razem ugryzła się w język tak mocno, by zacząć krwawić. Zaczęła kaszleć i pluć krwią, udając chorą na gruźlicę. Dzięki temu wyrwała się z rąk gestapowców, ratując siebie i innego agenta.

Clare Mulley z niebieską tablicą upamiętniającą zasługi Krystyny SkarbekClare Mulley z niebieską tablicą upamiętniającą zasługi Krystyny Skarbek Christine Granville

Zafascynowana historią polskiej agentki pisarka, Clare Mulley, wydała książkę "Kobieta Szpieg" (ang. "The Spy Who Loved"), która opowiada o życiu i osiągnięciach Krystyny Skarbek. 

Bardzo często kobiety-agentki przywoływane są we wspomnieniach raczej ze względu na swoją urodę i odwagę niż osiągnięcia. Urodzona w Polsce Krystyna Skarbek vel Christine Granville była pierwszą kobietą - agentką specjalną w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Była nie tylko atrakcyjna i odważna, ale także niezwykle kreatywna, zdolna do szybkiego myślenia, potrafiła więcej niż jeden raz wyrwać się z aresztu, do tego była inspirującą przywódczynią, dzięki czemu była niezwykle skuteczna w swojej pracy!

- opowiedziała Clare Mulley, dodając:

Chociaż otrzymała międzynarodowe wyróżnienia za bardzo realny wkład w zwycięstwo aliantów, Christine zmarła w tragicznych okolicznościach zaledwie siedem lat po wojnie, a jej historia została prawie zapomniana.

Jej odwaga i działania zostały ostatecznie uhonorowane przez English Heritage błękitną tablicą, tzw. "blue plaque" poświęconą agentkom specjalnym z czasów II wojny światowej. Tablica znajduje się na fasadzie I Lexham Gardens Hotel w Kensington, wcześniej był to Shelbourne Hotel, gdzie Krystyna Skarbek mieszkała po wojnie. Na tablicy znajduje się zarówno brytyjskie jak i polskie nazwisko agentki.

Postać Krystyny Skarbek stała się też inspiracją dla stworzenia marki zegarków Christine Granville.

Christine GranvilleChristine Granville Christine Granville

Założycielka marki Christine Granville, Agnieszka Bobrukiewicz, od lat fascynuje się historią polskiej agentki. Gdy zdecydowała się na założenie marki, miała już w głowie konkretny plan. Pierwszym  krokiem było zdobycie zgody od rodziny Skarbek na wykorzystanie jej wizerunku i pseudonimu. Tak powstał brand, który nie tylko jest prowadzony przez kobiety, ale również wspiera je w zakładaniu nowych działalności. Marka nawiązuje do wartości wyznawanych przez Krystynę Skarbek. To firma z misją, o jasno postawionym celu. 

Zdecydowałam się połączyć swoje wieloletnie doświadczenie z potrzebą wsparcia kobiet w ich rozwoju zawodowym. Oprócz tego od zawsze podziwiałam silne kobiety, takie jak Krystyna Skarbek. To właśnie jej historia zainspirowała mnie do założenia marki Christine Granville. Dla polskiej agentki czas odgrywał ogromną rolę, każda minuta była na wagę złota, każda sekunda decydowała o życiu jej i innych osób. Dlatego w mojej głowie zrodził się pomysł na stworzenie produktu, który będzie symbolem tego, jak ważną funkcję pełni czas w naszym życiu i w samym procesie zmiany, której możemy wspólnie dokonać

- mówi założycielka marki.

Agnieszka Bobrukiewicz jako businesswoman przez lata borykała się z trudnościami stawianymi kobietom w świecie biznesu, który do niedawna należał prawie wyłącznie do mężczyzn. Czując siłę problemu na własnej skórze, zaczęła działać w fundacji Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Postanowiła przekazać też 8 złotych ze sprzedaży każdego zegarka na rzecz rozwoju tej fundacji.

Brygida Kubiś i Justyna Przygońska, The Odder Side: marka, którą pokochała Rosie Huntington-Whiteley

The Odder SideThe Odder Side Instagram/ The Odder Side

Marka The Odder Side działa już od kilku lat. Jej założycielkami są Brygida Kubiś i Justyna Przygońska, które otworzyły butiki nie tylko w Polsce, ale również w Paryżu! Dziewczyny niedawno zdecydowały się też na otwarcie sklepu stacjonarnego poza Europą, a dokładnie w Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii. The Odder Side to marka, którą uwielbiają zagraniczne gwiazdy. W sukience ich projektu pojawiła się na przykład modelka Rosie Huntington-Whiteley - poprosiła ona właścicielki marki o uszycie tego samego modelu w innych kolorach. Ostatnio zdjęcie w ich czapce dodała Hailey Bieber.

Najnowszą kolekcją w portfolio marki jest The Odder Side x The Crown, która powstała w hołdzie księżnej Dianie.

 

Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk, Balagan: tradycyjne rzemiosło i naturalne materiały inspirowane Tel Avivem

BalaganBalagan Instagram/ @balagan

BalaganBalagan Instagram/@Balagan

Wszystkie produkty Balagan są szyte w małych zakładach rzemieślniczych w Polsce. W ich kampaniach najczęściej można zobaczyć "prawdziwe" kobiety, o różnorodnej urodzie czy figurze. Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk chcą odejść od wizji wyidealizowanego i sztucznego świata, jakim jesteśmy karmieni przez branżę mody. Angażują się też w aktualne sprawy społeczne i działają na rzecz kobiet. Ostatnio ogłosiły, że minimum 2% marży z każdego produktu przeznaczają na rzecz działań prospołecznych, które pomagają w inicjatywach realizowanych przez kobiety z całego kraju.

Zobacz wideo

Malina Kurkowska i Kaja Lizut, MUUV - wycięcia i dekolty 

MUUVMUUV Instagram/@MUUV

Malina Kurkowska i Kaja Lizut to dwie przyjaciółki, które pokazują, że warto spełniać marzenia. Obie dziewczyny jeszcze kilka lat temu pracowały w korporacji, ale postanowiły znaleźć alternatywne źródło zarobku. Otwarcie własnej marki okazało się wielkim sukcesem, a ich projekt rozwija się z dnia na dzień. Dziewczyny to prawdziwe kobiety biznesu - potrafią połączyć prowadzenie marki z życiem rodzinnym i macierzyństwem, a to wszystko dzięki wzajemnemu wsparciu. To jest prawdziwe Girl Power!

Joanna Glogazal, Lunaby - wygodna bielizna nocna w duchu Slow Fashion

piżamy Lunabypiżamy Lunaby Insatgram/@Lunaby

Joanna Glogazal to autorka bloga Style Digger (którego prowadzi od 2008 roku), a także świetnie sprzedających się poradników "Modowa rewolucja" i "Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć". Oprócz książek i bloga Joanna prowadzi własną firmę odzieżową sprzedającą wygodną bieliznę nocną. To jednak nie wszystkie przedsięwzięcia, jakimi się zajmuje. Joanna Glogazal pomaga też innym kobietom w założeniu własnego biznesu prowadząc kurs "Jak założyć własną markę odzieżową?"

Więcej o:
Copyright © Agora SA