Czas na kwas! Hialuronowy, migdałowy, a może azelainowy? Usuną przebarwienia i zwalczą trądzik różowaty - są idealne na zimę!

Jesień i zima to idealne pory roku, by zadbać o skórę w nieco bardziej drastyczny sposób. Możesz pozbyć się przebarwień, zmarszczek i trądziku używając jednego produktu - kwasu. Dlaczego warto stosowac kwasy zimą i jakie produkty wybrać, by efekty były naprawdę spektakularne? Podpowiadamy.

Kwasy AHA, BHA, PHA - jak działają i który wybrać?

Jesień i zima to najbezpieczniejszy okres czasu, gdy możemy sięgnąć po kwasy bez obaw. Tych związków chemicznych nie warto używać wiosną i latem ponieważ mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Stosując kawy na twarz - nawet te o niskim stężeniu - koniecznie używaj kremu z filtrem min. 50 SPF. Taka ochrona przeciwsłoneczna powinna zabezpieczyć cerę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To właśnie promienie UV są odpowiedzialne za wiele problemów skórnych m.in. zmarszczki. Nie tylko kosmetolodzy i dermatolodzy, ale także gwiazdy zapewniają, że krem z filtrem nakładany na twarz od najmłodszych lat to sekret ich urody - podpsują się pod tym m.in. Angelina Jolie i Reese Whiterspoon. Jeśli chcesz zadbać o skórę od najgłębszych warstw warto wprowadzić do rytuału pielęgnacyjnego kwasy. Jakie produkty będą odpowiednie dla ciebie?

Kwasy hydroksylowe zwane są eksfoliantami. Stosuje się je w celu złuszczania naskórka, ale mają wszechstronne działanie. Wygładzają, nawilżają i usuwają przebarwienia słoneczne. Kwasy hydroksylowe możemy podzielić na trzy grupy.

  1. Kwasy AHA oraz kosmetyki, które je zawierają są przeznaczone dla osób dojrzałych, z cerą trądzikową i dla tych, którzy zdobyli już doświadczenie i stosowali kwasy nie raz. Silnie i głęboko oczyszczają i złuszczają naskórek. Regularne stosowanie (nie częściej niż 1x na tydzień w zależności od stężenia). sprawiają że przebarwienia znikają, a zmarszczki zostają wygładzone. Kwasy AHA eliminują problemy powstałe w wyniku fotostarzenia. Skutecznie wspierają w walkę z trądzikiem, jednak nie powinny ich używać osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień bądź alergii. Do tej grupy kwasów możemy zaliczyć: kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy i migdałowy.
  2. Kwas BHA w kosmetykach znajdziecie w postaci kwasu salicylowego. Jest idealny dla osób z cerą tłustą oraz mieszaną ponieważ doskoanle rozpuszcza się w tłuszczach, tym samym przenika przez sebum. Bardzo dobrze złuszcza martwy naskórek, działa przeciwtrądzikowo i antybakteryjnie. Mogą go stosować osoby z zapaleniem mieszków włosowych.
  3. Kwasy PHA mają działanie podobne do kwasów AHA. Są one dość silne, a przy tym łagodniejsze. Nie podrażniają i nie powodują zaczerwienień. Do tej grupy należy m.in. kwas laktobinowy. Jest idealny jeśli zależy wam na złuszczeniu, oczyszczeniu i nawilżeniu skóry.

Jak dobrze oczyścić cerę? Tutaj znajdziesz sprawdzone produkty cenionych marek!

Kwasy na zimęKwasy na zimę Fot. Shutterstock

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest już powszechnym składnikiem kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Warto podkreślić, że kwas ten występuje w skórze naturalnie, aby jednak zapewnić cerze odpowiednie nawilżenie, warto wprowadzić kremy i serca z kwasem hialuronowym do codziennej pielęgnacji. Im dojrzalsza cera tym na większe stężenie kwasu możesz sobie pozwolić. Kosmetyki z tym kwasem odżywia i wygładzą skórę, pomogą usunąć pierwsze oznaki starzenia. 

Jesienią i zimą szczególnie warto stosować peelingi do twarzy. Tu znajdziesz kilka naszych propozycji!

Kwasy na zimęKwasy na zimę Fot. Instagram: @sesderma_pl

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy usuwa przebarwienia, drobne blizny, reguluje prace gruczołów łojowych, złuszcza naskórek, dogłębnie nawilża, regeneruje, działa antybakteryjnie, sprawia że skóra jest jędrna i elastyczna Sprawdzi się u osób z cerą trądzikową. 

Jak dbać o cerę, by była nieskazitelna? Te produkty warto wprowadzić do rytuału pielegancyjnego!

 

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy działa delikatniej niż kwas migdałowy, ale także dobrze rozpuszcza martwy naskórek, dlatego po jego użyciu cera będzie wygładzona. Produkty z tym składnikiem hamują rozwój bakterii działają przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo. Mogą używać go osoby ze skórą wrażliwą.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.