Jak dobrać rajstopy do stylizacji? Kilka zasad, które warto znać

VN/DZ
25.02.2020 08:55
rajstopy

rajstopy (shutterstock.com)

Nawet najpiękniejszą i najdroższą stylizację mogą zepsuć źle dobrane dodatki. Do niektórych rzeczy pewne faktury i kroje po prostu nie pasują. Podobnie jest z rajstopami. Czasem potrafią podkręcić nasz look, a czasami są po prostu błędnym wyborem. Źle dobrane psują efekt końcowy i, co gorsze, skupiają na sobie uwagę. Oto kilka podstawowych wskazówek jak dobierać rajstopy.

Grubość

Na każdej paczce rajstop można zobaczyć napis "DEN". Co oznacza? Denier (DEN) informuje o grubości wyrobów pończoszniczych, ale jednocześnie o ich funkcji: cienkie, przezroczyste, kryjące i grube. Co oznaczają poszczególne liczby DEN na rajstopach?

  • poniżej 10 – bardzo cienkie, całkiem przeźroczyste;
  • 10-20 – cienkie, najczęściej wybierane;
  • 21-40 – półkryjące;
  • 41-69 – kryjące, zapewniające utrzymanie ciepła;
  • 70-200 – całkiem kryjące, grube.

Kolejna informacja dotyczy tego, jaki połysk mają wasze rajtki: mat  – matowe, semi-mat – półmatowe, shine – błyszczące. Przede wszystkim warto mieć w swojej szafie przynajmniej po jednej parze każdego rodzaju. Wtedy nie będziemy się martwić, że coś pójdzie nie tak. Grunt to być przygotowaną na każdą ewentualność.

rajstopyrajstopy shutterstock.com

Kolor

Oczywiście każda z nas ma własne upodobania co do koloru rajstop. Odważniejsze z nas inwestują w te białe czy pomarańczowe, kojarzące się z latami 90. Jednak naszym zdaniem warto kupić klasyki. Czarne półprzezroczyste czy beżowe to najlepszy wybór, jeżeli nasza szafa obfituje w kolorowe ubrania. Na co dzień do pracy wybierz te w odcieniach brązu lub beżu. W instytucjach, w których obowiązuje firmowy dress code, rajstopy bezwzględnie muszą być w odcieniu cielistym. Niestety, ale takie zasady są dość mocno przestrzegane i warto się do nich stosować. Nic jednak nie ogranicza nas w wyborach wieczorowych. Tutaj możemy szaleć, eksperymentować i kombinować: zarówno z formą, jak i ze strukturą.

Wzór

Klasyczne rajstopy to na pewno dla wielu kobiet "must have". Od kilku sezonów lansowane są też, nie bez przyczyny - rajstopy wzorzyste. Przede wszystkim pamiętajcie, że rajstopy z printami optycznie pogrubiają nogi. Nie są dla każdej z nas - często źle się w nich czujemy. Dobrą propozycją są te z pionowym szwem. Nosząc takie na pewno nie zrobisz sobie "krzywdy". Nawet mały wzór wzdłuż nogi może unowocześnić twój outfit. Jeśli masz szczupłe nogi, możesz zaszaleć z rajstopami. Modne są elementy geometryczne, kwiaty, gwiazdki czy ornamenty secesyjne - to tylko niektóre wzory, które są absolutnym hitem w tym roku. Nasze ulubione to jednak delikatne, półprzezroczyste rajstopy w grochy. Ten modny print jest zarazem elegancki i dziewczęcy. Pasuje do czarnych sukienek i ożywi nawet najbardziej stonowany look. Ważną zasadą jest to, żeby pamiętać o odpowiednich proporcjach. Skoro decydujemy się na wzorzysty dół, niech góra będzie gładka.

Jak dbać o rajstopy?

Sposób prania rajstop ma duży wpływ na ich żywotność. Trzeba pamiętać, że jest to wyrób delikatny, który łatwo ulega zaciągnięciu. To głównie z tego względu powinno się je prać ręcznie w chłodnej wodzie. Najlepiej używać do tego celu płynu do płukania. Jeżeli pierzesz swoje rajstopy w pralce, to koniecznie ustaw ją na delikatne obroty. Włóż je najlepiej do specjalnego woreczka (lub poszewki na poduszkę). Jeżeli chodzi o suszenie, nigdy nie należy wieszać rajstop na kaloryferze. Najlepiej rozłożyć je poziomo na ręczniku - takie suszenie nada im odpowiedni kształt.

rajstopyrajstopy shutterstock.com

Więcej o: