Kurtka parka na jesień - najładniejsze modele z historią w tle

Kurtka parka to od dawna obiekt pożądania miłośniczek mody. Klasyczna i sięgająca swoją historią do czasów II wojny światowej parka weszła do kanonu modu ulicznej, zyskując nowe, bardziej uniwersalne przeznaczenie. Wybieramy najładniejsze modele parek na jesień.

Kurtka parka to dłuższa kurtka z kapturem. Tradycyjnie powinna również mieć nieco dłuższy tył przypominający kształtem rybi ogon, lecz przejście parki z koszar na ulice miast sprawiło, że jej oryginalny wygląd nieco się zmienił. Pierwsze parki powstały w okresie II wojny światowej z myślą o żołnierzach amerykańskich stacjonujących we włoskich górach. Miała być to kurtka polowa, którą zakładano na mundur ( stąd też fason parki - obszerna góra i szeroki dół przedzielone ściągaczem). W roku 1941 płaszcz typu parka został oficjalnie wprowadzony do umundurowania armii amerykańskiej. Jesienne parki szyto z bawełny, były zapinane na pięć guzików i miały wełnianą podpinkę, która dodatkowo chroniła przed zimnem. Z czasem powstały kolejne wersje parek - parka ski, inspirowana ubiorem narciarskim oraz M65, która stała się pierwowzorem znanej nam dzisiaj kurtki parki jesiennej. Kaptur w tym modelu nie był przyszyty na stałe, a podpinka zyskała zupełnie inny fason. 

Kurtki parki jesienne

Parka szybko przeszła z koszarów na ulice miast. Symbolem PRL-owskiego bogactwa stały się wytarte jeansy i parka z podpinką. Trend na kurtki z militarnym rodowodem utrzymuje się do dzisiaj - projektanci tworzą wiele interpretacji klasycznego modelu parki, a kurtka świetnie sprawdza się jako jesienno-zimowe okrycie przejściowe. Parki jesienne to idealny wybór dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz - doczepiane podpinki można, w zależności od pogody, przypinać, zyskując ciepłą kurtkę lub czasowo usuwać, by założyć ją na grubszy sweter lub bluzę. Modele z futrzanym kapturem to również świetny wybór na zimę - wygodne i ciepłe, chronią przed chłodem i świetnie wyglądają.

parka jesiennaparka jesienna Fot. www.bloglovin.com / kolaż avanti24 / materiały partnerów

Kurtki parki przeciwdeszczowe

Kurtka parka -  jak nosić?

Kurtkę parkę nosimy obecnie do wszystkiego, lecz najlepiej prezentuje się z botkami i jeansami oraz swetrem. Casualowe parki jesienne to świetny wybór dla kobiet lubiących modę luźną i niezobowiązującą. Klasyczny oliwkowy kolor parki to gwarancja uniwersalności - pasuje do większości ubrań i jest odporny na zabrudzenia. Kurtka parka - jakie buty? To pytanie pojawia się bardzo często na wielu forach poświęconych tematyce modowej. Buty do parki? Wojskowe kozaki (również z militarnym rodowodem) lub klasyczne sztyblety - w ich towarzystwie kurtka parka prezentuje się najlepiej. 

z czym nosić parkęz czym nosić parkę Fot. materiały partnerów / kolaż avanti24

Punk i moda. Kto wprowadził niepokorny ubiór na salony?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.