Legginsy - funkcjonalność i styl. Zobacz najciekawsze modele

Aleksandra Trąbińska
29.06.2017 08:00
Źródło: iStock

Źródło: iStock (Źródło: iStock)

Legginsy są synonimem komfortu, wygody i stylu. Jeszcze do niedawna kojarzone jedynie ze strojem do ćwiczeń, dziś są nieodłącznym elementem codziennych i wieczorowych stylizacji. Zobacz, jak zmieniało się przeznaczenie legginsów na przestrzeni lat i odkryj najciekawsze modele!

Krótka historia legginsów

Początki legginsów sięgają lat 50. XX wieku. Pierwotnie dostępne jedynie w klasycznej, czarnej wersji, szybko ewoluowały, pojawiając się na rynku w różnych wariantach kolorystycznych, urozmaiconych o ciekawe wzory. Legginsy przez swoją funkcjonalność i wygodę stały się ulubionym elementem garderoby wielu ówczesnych gwiazd. Często prezentowała się w nich mi.in. Audrey Hepburn, uważana za ikonę stylu tamtych lat.

W kolejnych dekadach legginsy zniknęły z horyzontu, by ponownie pojawić się w latach 80. W tym okresie świat opanowała moda na aerobik - na zajęciach kobiety pokazywały się w obcisłych, kolorowych legginsach. Po krótkim czasie przestały one pełnić jedynie funkcję stroju do ćwiczeń i zaczęły pojawiać się codziennych stylizacjach. Zainteresowanie legginsami znacząco wzrosło, kiedy "ambasadorkami" tego ubioru stały się znane gwiazdy - nosiła je m.in. Madonna, Jane Fonda i Olivia Newton-John.

W latach 90. legginsy na krótki czas odeszły w zapomnienie, by powrócić w wielkim stylu na początku XXI wieku. Współcześnie możemy zobaczyć je na ulicach nie tylko w sportowych stylizacjach, ale także w casualowych i eleganckich zestawach.

Kolaż Avanti24 / Źródło: www.dailymail.co.uk, autor: brak informacji / Legginsy w stylizacji inspirowanej zestawem Olivii Newton-JohnKolaż Avanti24 / Źródło: www.dailymail.co.uk, autor: brak informacji / Legginsy w stylizacji inspirowanej zestawem Olivii Newton-John Kolaż Avanti24 / Źródło: www.dailymail.co.uk, autor: brak informacji / Legginsy w stylizacji inspirowanej zestawem Olivii Newton-John Kolaż Avanti24 / Źródło: www.dailymail.co.uk, autor: brak informacji / Legginsy w stylizacji inspirowanej zestawem Olivii Newton-John

Jaki model legginsów wybrać?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli legginsów. Najróżniejsze kolory, ciekawe wzory oraz rozmaite materiały dają duże pole do popisu, pozwalając na stworzenie oryginalnych stylizacji. Wybierając legginsy powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Oczywiście najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru - zbyt obcisły model będzie wyglądał nieestetycznie, podkreślając wszystkie nadprogramowe kilogramy, natomiast fason zbyt luźny sprawi, że będziemy prezentować się nieelegancko. Równie ważny jest odcień oraz długość nogawki. Jasne, wzorzyste legginsy nie sprawdzą u pań mających nieco bardziej masywne nogi. W tym wypadku lepiej postawić na czerń, mającą wysmuklające właściwości. Legginsy o nogawce sięgającej łydki optycznie skracają nogi, dlatego niskie panie powinny zrezygnować z tego modelu. Najlepiej sprawdzą się fasony o długości do kostki.

Kolaż Avanti24 / Źródło: www.society19.com, autor: brak informacji / Legginsy w casualowej stylizacjiKolaż Avanti24 / Źródło: www.society19.com, autor: brak informacji / Legginsy w casualowej stylizacji Kolaż Avanti24 / Źródło: www.society19.com, autor: brak informacji / Legginsy w casualowej stylizacji Kolaż Avanti24 / Źródło: www.society19.com, autor: brak informacji / Legginsy w casualowej stylizacji

Z czym łączyć legginsy?

W zależności od charakteru stylizacji, którą zamierzamy stworzyć, legginsy możemy połączyć z różnymi elementami garderoby. Jeśli zależy nam na eleganckim i szykownym zestawie, najlepiej wybrać koszulę czy bluzkę, która będzie sięgać poniżej pośladków. Równie istotna jest kolorystyka. Szykując gustowną stylizację należy zrezygnować z jaskrawych barw i postawić na stonowane odcienie. Najlepiej sprawdzą się czerń, granat, biel i szarość, wpisujące się w klasyczny dress code. Ważne jest także odpowiednie obuwie. Z legginsami najlepiej współgrają obcasy i buty sportowe. W tym wypadku najlepiej postawić na klasykę - czarne szpilki na niewielkim obcasie będą znakomitym dopełnieniem całej stylizacji.

Kolaż Avanti24 / Źródło: www.webinspo.com, autor: brak informacji / Legginsy w eleganckiej stylizacjiKolaż Avanti24 / Źródło: www.webinspo.com, autor: brak informacji / Legginsy w eleganckiej stylizacji Kolaż Avanti24 / Źródło: www.webinspo.com, autor: brak informacji / Legginsy w eleganckiej stylizacji Kolaż Avanti24 / Źródło: www.webinspo.com, autor: brak informacji / Legginsy w eleganckiej stylizacji

Zobacz najciekawsze modele legginsów.

Więcej o: