Jeans - wszyscy go nosimy, ale czym naprawdę jest? Rodzaje jeansów i krótka historia materiału

Aleksandra Trąbińska
Jeans to materiał ponadczasowy. Każdy z nas ma w szafie przynajmniej jedną rzecz wykonaną z denimu, lecz rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, czym jeans tak naprawdę jest. W naszym artykule przybliżamy historię tego materiału i przedstawiamy różne rodzaje spodni jeansowych.

Krótka historia jeansu

Początki spodni jeansowych sięgają epoki renesansu, lecz prawdziwą sławę zdobyły dopiero w wieku XIX. Ich popularność wzrosła wraz z założeniem przez Levi Straussa hurtowni w 1853 roku, która zaspokajała zapotrzebowanie na trwałe i solidne spodnie niezbędne ówczesnym osadnikom, podczas trwającej w Stanach Zjednoczonych gorączki złota. Jednak prawdziwy okres świetności denimu przypada na lata 80. XX wieku, kiedy nastąpił swoisty punkt kulminacyjny w rozwoju jeansowej produkcji. W tym okresie zaczęto tworzyć nie tylko denimowe spodnie , ale także kurtki , spódnice, sukienki, koszule oraz buty.

Modne ubrania jeansowe znajdziesz na Avanti24.pl!

Jeans (inaczej denim) to tkanina bawełniana, tkana w splocie skośnym. Najczęściej materiał ten zabarwiany jest na niebiesko przy użyciu barwnika indygo, który dawniej pozyskiwany był z liści indygowca barwierskiego, a współcześnie tworzony jest syntetycznie.

Kolaż Avanti24 / Ubrania wykonane z denimu / Materiały partneraKolaż Avanti24 / Ubrania wykonane z denimu / Materiały partnera Kolaż Avanti24 / Ubrania wykonane z denimu / Materiały partnera Kolaż Avanti24 / Ubrania wykonane z denimu / Materiały partnera

Rodzaje jeansów

Jeansy można podzielić ze względu na trzy podstawowe kryteria: szerokość nogawki, krój oraz stan .

Szerokość nogawki:

  • Straight - nogawka prosta
  • Narrow/tapered - nogawka zwężająca się ku dołowi
  • Bootcut - nogawka rozszerzająca się od kolana w dół
  • Flare - nogawka widocznie szersza na samym dole (popularnie zwane dzwonami)

Krój:

  • Regular fit - standardowy, regularny krój. Modele dopasowane w biodrach, najczęściej z prostymi nogawkami.
  • Comfort fit/loose - luźny, obszerny krój. Modele szerokie w biodrach, najczęściej z szerszymi nogawkami, nieopinającymi nóg i sylwetki.
  • Slim fit/skinny - wąski, przylegający krój. Modele dopasowane w biodrach i udach, opinające, podkreślające sylwetkę.

Stan (waist)

  • Low waist - niski stan, pas spodni położony na biodrach (tzw. biodrówki)
  • Normal waist - średni stan, pas spodni położony na standardowej wysokości pasa
  • High waist - wysoki stan, pas spodni sięgający talii (często zakrywa pępek)

Jak dobrać jeansy do sylwetki?

Jeansy dla figury jabłko

Sylwetka o kształcie jabłka charakteryzuje się obfitym biustem, wydatnym brzuchem i małym wcięciem w talii. Atutem tej figury są zgrabne, szczupłe nogi. Dla pań o takich kształtach najodpowiedniejsze będą jeansy z wysokim stanem , które skutecznie spłaszczą brzuch i ukryją wystające boczki. Ponadto spodnie z wyższą talią wydłużają nogi, dzięki czemu cała sylwetka wydaje się smuklejsza.

Duży wybór damskich jeansów znajdziesz tutaj!

Jeansy dla figury gruszki

Panie posiadające figurę gruszki charakteryzują się dość wąskimi ramionami, małym biustem oraz szerokimi biodrami i wydatnymi udami. W tym wypadku najlepszym wyborem będą jeansy z szerszymi nogawkami . Świetnie sprawdzą się modele w ciemniejszych kolorach, które optycznie ujmują kilogramów. Panie o sylwetce gruszki powinny zapomnieć o dużych kieszeniach, przetarciach i innych ozdobnikach, które dodatkowo poszerzą biodra.

Jeansy dla figury klepsydry

Ten typ sylwetki charakteryzuje się obfitym biustem, wydatną pupą oraz szerokimi ramionami i biodrami. Atutem pań o tej figurze jest wąska talia i zgrabne nogi. Dla sylwetki o tym kształcie najbardziej odpowiednie będą jeansy o obniżonym stanie i prostych nogawkach , które zrównoważą proporcje sylwetki. Przód spodni powinien być prosty - należy zrezygnować z modeli wzbogaconych o zakładki czy dodatkowe kieszenie.

Kolaż Avanti24 / Jeansy - modele dla różnych sylwetek / Materiały partneraKolaż Avanti24 / Jeansy - modele dla różnych sylwetek / Materiały partnera Kolaż Avanti24 / Jeansy - modele dla różnych sylwetek / Materiały partnera Kolaż Avanti24 / Jeansy - modele dla różnych sylwetek / Materiały partnera

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.