Z cyklu "Historia mody w pigułce": lata 70.

W kolejnym artykule z cyklu "Historia mody w pigułce" przyglądamy się modzie z przeszłości, aby zaczerpnąć z niej inspiracje do współczesnych stylizacji. Lata 70. to temat szczególnie na topie. Akcenty modowe z tej dekady wyjątkowo często przewijały się w kolekcjach projektantów na aktualny jesienno-zimowy sezon. Poznaj trzy najważniejsze elementy mody lat 70. i noś ubrania świadomie!

Moda lat 70. to bardzo złożony temat. W tej dekadzie działo się bowiem mnóstwo rzeczy, które miały wpływ na sposób ubierania się współczesnej młodzieży. Można wyróżnić trzy główne akcenty, które bardzo różnią się między sobą, ale jednocześnie w dosyć wyczerpujący sposób podsumowują estetykę tamtych lat.

Hippie style

Moda lat 70.Moda lat 70. Źródło: / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.shopstyle.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

W jednym z poprzednich artykułów pisałam, że historia mody jest jak sinusoida. O ile w latach 60. mieliśmy do czynienia z "boomem" ekonomicznym, tak na lata 70. przypada kryzys. W poprzedniej dekadzie obserwowaliśmy zafascynowanie kosmosem, tworzywami sztucznymi, krojami o sztywnej formie i biało-czarnym wzornictwem, natomiast  lata 70. to zwrot ku naturalizmowi, życiu w zgodzie z naturą, naturalnym tkaninom i rzemiosłu. Wielkimi promotorami tej filozofii była subkultura hippie, która zaznacza przełom tych dwóch dekad. Powstała w proteście przeciwko jakimkolwiek schematom i instytucjom, sama wytworzyła konkretny schemat ubierania się. Jak wyglądali hippisi chyba każdy wie, jednak dla utrwalenia informacji polecam obejrzeć słynny musical "Hair" z 1967 roku. Bogactwo psychodelicznych wzorów i kolorów, luźne, gwarantujące swobodę ubrania inspirowane dalekimi krajami, akcenty związane z naturą (kwiaty, motywy roślinne) - to wszystko składało się na barwy obraz hippie, który dziś wraca do łask inspirując najwyższej klasy projektantów.

Gorączka sobotniej nocy

Moda lat 70Moda lat 70 Źródło: / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.honestlywtf.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Drugie, najbardziej masowe zjawisko lat 70. to kultura disco. Świetnie obrazuje ją film "Gorączka sobotniej nocy". Możemy w nim zaobserwować nie tylko problemy, z którymi borykali się wówczas młodzi ludzie, ale przede wszystkim nieziemskie stroje! Kultura disco krążyła wokół sobotniej imprezy, a ta z kolei napędzała energię na cały tydzień. Wyjście na dyskotekę było jak rytuał i obowiązkowy punkt programu. Tam młodzież odrywała się od szarej codzienności, a niezbyt obiecujące czasy rekompensowała spektakularnymi ubraniami. Najbardziej popularnym i ekskluzywnym klubem, który stał się symbolem dekady było Studio 54. Obcisłe kombinezony z połyskujących materiałów, cekinowe sukienki, złoto, plisy, falbany i lajkra - to wszystko tworzyło klimat zabawy, która stała się trendem. W akompaniamencie kawałków Bee Gees i Donny Summer powstała moda pełna blasku, która była również symbolem uwolnienia i beztroskiego szaleństwa. Podobny zestaw możesz wykorzystać jako stylizacja na Sylwestra, imprezę karnawałową lub studniówkę.

Punk

Moda punkModa punk Źródło: / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.vogue.mx / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Trzeci element mody lat 70. to styl punk. Wywodzi się on od kontrkultury młodzieżowej, która powstała mniej więcej w połowie dekady. Za pierwszy zespół punk uznaje się brytyjską grupę Sex Pistols. Co ciekawe managerem zespołu był Malcolm McLaren - partner projektantki Vivienne Westwood. Para prowadziła w Londynie butik "Let it rock", który później zmienił nazwę na "Sex". To wokół proponowanych przez nich strojów gromadzili się fani muzyki punk, a więc te dwie dziedziny - muzyka i moda - były ściśle ze sobą związane. Moda punk jest bardzo teatralna i polega na przeobrażaniu już istniejących części garderoby w coś nowego, indywidualnego. W zwykłych jeansach wykonano dziury, do butów i toreb doczepiono ćwieki i agrafki, a T-shirty opatrzono wymownymi hasłami. Całość oprawiono odpowiednią fryzurą w postaci irokeza oraz mocnym makijażem. Moda punk ma swoje różne odmiany: inaczej wyglądali Sex Pistols, Ramones (czarne ramoneski!), a inaczej Patti Smith. Ta ostatnia była promotorką bardziej minimalistycznego, męskiego "looku", na który składały się jeansy i biała koszula. Przedstawiciele subkultury punk uważani byli wówczas za margines społeczny. Moda lubi jednak płatać figla i dziś elementy charakterystyczne dla ich ubioru proponowane są w luksusowej wersji przez najbardziej elitarne domy mody na świecie. Wpływowi kultury punk na wysoką modę poświęcono nawet wystawę w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. A towarzyszyła jej prestiżowa gala z największymi gwiazdami ubranymi w kreacje z kolcami i inne akcenty rodem z punkowych koncertów sprzed 40 lat.

A oto inne ubrania i dodatki, dzięki którym stworzysz podobne stylizacje:

Więcej ubrań w stylu lat 70. znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Agora SA