Pięć domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Kefir to niejedyny produkt, który może przynieść ulgę

Kto z nas nie marzy o pięknej, wakacyjnej opaleniźnie? Zdarza się jednak, że przesadzimy z kąpielami słonecznymi. Co warto zrobić, by załagodzić ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry? Mamy na to aż pięć domowych sposobów.

Zanim wybierzesz się na upragnione wakacje lub po prostu wyjdziesz z domu pamiętaj, by zawsze nałożyć na skórę krem z filtrem! Wiemy jednak, że podczas urlopu możemy przesadzić z opalaniem. Wtedy skóra staje się zaczerwieniona, piecze, swędzi, a w wielu przypadkach zaczyna także schodzić. Są na to jednak domowe sposoby, które uratowały niejednego wczasowicza.

Oparzenia słoneczneOparzenia słoneczne Shutterstock

Kefir, zsiadłe mleko, maślanka – te produkty na oparzenia skóry wykorzystywały nawet nasze babcie. Napoje, które idealnie pasują do letniego obiadu, mogą przydać się także podczas poparzeń słonecznych, przywracając kwaśne pH skórze. W ich składzie znajdziemy również witaminę A oraz E, które regenerują naskórek. Wysmaruj podrażnione miejsca kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem i pozostaw tak na kilkanaście minut. Czynność możesz powtarzać w razie potrzeby. 

Surowe ziemniaki  ich działanie porównywane jest do atropiny, która ma szerokie zastosowanie w medycynie. Ziemniaki nie tylko łagodzą podrażnienia oraz ból, ale także zapobiegają pojawianiu się bąbli na skórze po zbyt długim opalaniu. Wystarczy zetrzeć surowe warzywa na tarce lub pokroić je w plasterki i przyłożyć na skórę.

Miód – o tym, że miód działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Okazuje się także, że sprawdzi się podczas oparzeń słonecznych. Okład z miodu przyśpiesza gojenie się skóry, a także łagodzi zaczerwienienia.

Ogórek – nie jest tajemnicą, że antyoksydanty oraz witaminy C, A oraz E świetnie sprawdzą się nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale także gdy przesadzimy ze zbyt długim wylegiwaniem się na plaży. Wszystko, co musisz zrobić, to położyć plasterki ogórka na podrażnione miejsca i pozostawić na ok. 30 minut.

OgórkiOgórki Shutterstock

Białko jajek – to kolejny produkt, który sprawdzi się na oparzenia słoneczne. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym może łagodzić podrażnioną skórze. W jaki sposób można je wykorzystać? Wyjmij jajko z lodówki (to ważne, aby było schłodzone, dzięki czemu od razu będzie można poczuć ulgę). Następnie oddziel białko od żółtka. Przezroczystą substancję umieść na gazie, tak by łatwej byłoby z niej zrobić okład. Później połóż tak przygotowane opatrunki na oparzone miejsca i pozostaw na ok. 15 minut.

Oparzenia skóryOparzenia skóry Shutterstock

Pamiętaj, że jeśli na skórze pojawiły się rany, z których zaczęła wydobywać się ropa, należy udać się niezwłocznie do lekarza. Zwróć także uwagę na zmiany w okolicy pieprzyków i wszelkich znamion.

Zobacz też: najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.