Jak często myć włosy? Tiktokerki przekonują, że wystarczy raz na miesiąc, a włosy i tak będą piękne

W siłę rośnie nowy trend na TikToku. Jego użytkowniczki przekonują, że znacznie zdrowsze jest mycie włosów raz na miesiąc niż codziennie. Czy mają rację? Zapytałyśmy ekspertów.

Dlaczego tiktokerki myją włosy raz na miesiąc?

Jak często powinniśmy myć włosy? Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Anna Malec, edukatorka R+Co, przyznała, że robiąc to ze zbyt dużą częstotliwością, możemy nie tylko podrażnić skórę, ale także doprowadzić do nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Okazuje się, że tiktokerki znalazły na to sposób. Według nich należy stopniowo "przyzwyczajać" włosy do mycia ich w coraz większych odstępach czasowych. Jedna z nich zaprezentowała się obserwatorom z nieumytymi włosami przez miesiąc, a i tak wyglądała, jakby dopiero co wyszła od fryzjera. Kobieta w krótkim filmiku zdradziła, że trening włosów (bo tak nazywają tę technikę użytkowniczki aplikacji) pozwolił na zminimalizowanie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Przyznała, że cały proces zajął jej aż rok.

Czy mycie włosów raz w miesiącu jest bezpieczne?

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do pięknych i zdrowych włosów. Niektóre kobiety myją je codziennie, a pozostałe co kilka dni. Jednak co polecają eksperci? Trycholog Joanna Skrzypczak, która na Instagramie dała się poznać jako Ekspert Kosmetyczny, w jednym z wywiadów przyznała, że włosy powinno się myć nie rzadziej niż raz na trzy dni. Wszystko przez gromadzący się na nich i skórze głowy kurz, a nawet pot.

Wydzielina gruczołów łojowych i potowych tworzy sebum, czyli płaszcz hydrolipidowy skóry, który reguluje pH naskórka. Przetrzymywanie włosów bez mycia przez kilka dni prowadzi do jego zaburzenia, co wpływa na zgrubienie warstwy rogowej naskórka. Ponadto przy nadmiernym łojotoku faza oczyszczania jest bardzo istotna, żeby nie dochodziło do zatykania ujść mieszków włosowych i stanów zapalnych. Możemy to porównać do sytuacji, w której przy leczeniu trądziku zaproponowalibyśmy zakaz mycia twarzy.

- przyznała Paulina Charkiewicz, właścicielka salonu Fryzjerka Paulina Charkiewicz w Elblągu, trenerka marki Davines. Według ekspertów nie każdy trend, który robi furorę w sieci, warto naśladować. Czasami eksperymenty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego zanim coś wypróbujemy, warto skonsultować się ze specjalistami. Mycie włosów raz w miesiącu nie tylko je osłabia, ale także sprawia, że będą się źle prezentowały. Warto również pamiętać o odpowiednich kosmetykach.

Samo opłukiwanie włosów wodą, bo i takie metody wśród tiktokerek czy instagramerek się zdarzają, nie są w stanie zmyć wszystkich zgromadzonych zanieczyszczeń.  To tak jakby nie zmywać makijażu przez miesiąc.

- podkreśliła Joanna Werner, edukatorka Joico Polska.

Mycie głowyMycie głowy Shutterstock

Zobacz też: kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.