5 sposobów na naturalne rozjaśnienie włosów. Dwa z nich są uwielbiane przez włosomaniaczki!

Jasne włosy uznawane są za bardzo kobiece, dlatego wiele pań decyduje się na rozjaśnianie swoich kosmyków. W tym celu można sięgnąć po różne metody, różniące się mocą działania i efektem. Zobacz 5 naturalnych sposobów na rozjaśnianie włosów i wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy!

Rozjaśnianie włosów - wybranie odpowiedniej metody

Rozjaśnianie włosów to nadawanie im jaśniejszego odcienia. Jest aż kilka sposobów, aby to osiągnąć i warto zastanowić się, który sprawdzi się u nas najlepiej. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi to jakiego efektu oczekujemy. Rozjaśnianie blond włosów jest najłatwiejsze i często wystarczą naturalne metody. Jeśli jednak jesteś szatynką lub brunetką albo twoje włosy są rude - tutaj trzeba sięgnąć po rozjaśnianie o mocnym działaniu i wybrać się do fryzjera. Metoda powinna być też dobierana pod kątem tego w jakiej kondycji są nasze włosy. Rozjaśnianie zawsze trochę niszczy włosy. Jeśli twoje kosmyki są wyraźnie osłabione, wypadają, mają zniszczone końcówki - zastanów się nad ich wcześniejszym zregenerowaniem i przełóż rozjaśnianie na inny czas. 

Sposoby na rozjaśnianie włosów - naturalne i chemiczne

Rozjaśnić włosy można sposobem naturalnym lub chemicznym. Jeśli zależy Ci tylko na delikatnym rozjaśnieniu lub nadaniu refleksów to warto spróbować na początku z metodami naturalnymi. Używa się do nich łatwo dostępnych produktów i można je wykonać samemu w domu. W razie niesatysfakcjonującego efektu można zabieg powtórzyć, bez obawy, że bardzo zniszczymy włosy (choć przy niektórych metodach też trzeba uważać!). Do radykalnych zmian kolorów najczęściej używa się chemicznych rozjaśniaczy. W takim wypadku najlepiej wybrać się do fryzjera, który dobierze profesjonalne produkty, mniej niszczące włosy niż popularne rozjaśniacze z drogerii.

rozjaśnianie włosówrozjaśnianie włosów fot. shutterstock

Naturalna metoda - rumianek

Prostym i naturalnym sposobem rozjaśniania włosów w domu jest zastosowanie rumianku. To dobra metoda dla tych osób, które chcą uzyskać tylko delikatnie jaśniejsze kosmyki lub pojedyncze refleksy. Najlepiej sprawdzi się u blondynek. Do wykonania rozjaśniania tą metodą najlepszy będzie suszony rumianek, skuteczniejszy niż ten w formie ekspresowej torebki do zaparzania. Rumianek należy zalać wrzątkiem - np. 3 łyżyki 1 litrem wody. Poczekaj aż wystygnie i polej wcześniej umyte włosy. Można stosować nawet codziennie, dzięki czemu efekt będzie lepszy i utrzyma się na dłużej. Wielkim plusem tej metody jest to, że włosy się nie niszczą. 

Rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem naturalnym - kwasem jabłkowym

Ta metoda to hit na grupach w internecie dotyczących pielęgnacji włosów (określanej potocznie jako "włosing"), a wiele osób chwali się efektami również na blogach i Instagramie. Najczęściej zaleca się stosowanie kwasu jabłkowego jako rozjaśniacza na hennowane włosy, ale kobiety z naturalnymi kosmykami również mogą wypróbować ten sposób. U niektórych osób sprawdza się on lepiej, u niektórych gorzej - to kwestia bardzo indywidualna. Kwas jabłkowy do włosów jest w formie proszku. Właściwie jest wiele przepisów, które można zastosować. W jednym z nich łączy się kwas jabłkowy z maską do włosów (ważne, żeby nie była proteinowa) i ciepłą wodą. Przygotuj ciepłą wodę (ok. 3 łyżki), dodaj 2 łyżki kwasu, zmieszaj. Kolejny krok to dodanie 4 łyżek maski. Po dobrym zmieszaniu mieszanka jest gotowa do użycia. Przed nałożeniem jej umyj włosy mocnym szamponem z SLS-em i następnie nałóż mieszankę na 30 minut, następnie spłucz. Zabieg można powtórzyć, ale lepiej nie zbyt często ani zbyt dużo, aby nie zniszczyć włosów.

 

Rozjaśnianie włosów w domu za pomocą miodu

Kolejna naturalna metoda to użycie miodu na włosy. Sięgnąć po nią mogą nawet szatynki o jasnym odcieniu kosmyków. Ważne jest, aby miód, który wybieramy był naturalny, a nie sztuczny - inne kwestie takie jak konkretny rodzaj, czy lipowy czy wielkowiatowy nie mają już znaczenia. Miód można połączyć z odżywką lub maską ( np. 2 łyżki miodu i 2 łyżki maski) i mieszankę nałożyć na włosy. Trzymać przez 30 minut pod foliowym czepkiem, następnie spłukać. Rozjaśnienie włosów za pomocą miodu jest możliwe, dzięki temu, że wytwarza się z niego woda utleniona. Efekt to nie tylko jaśniejszy odcień, ale również nawilżenie i nadanie blasku.

rozjaśnianie włosówrozjaśnianie włosów fot. shuttertock

Zastosowanie cytryny do rozjaśniania włosów

Popularnym sposobem i starym jak świat jest użycie cytryny do rozjaśniania włosów, a dokładnie soku właśnie z tego cytrusa. Sok z cytryny należy wymieszać z letnią wodą i nałożyć na włosy. Nie stosuj nigdy nie rozcieńczonego soku z cytryny, bo może mieć zbyt silnie działanie na skórę głowy. Po 30 minutach można spłukać mieszankę. Ta metoda sprawdzi się u jasnych szatynek oraz u blondynek i ich włosy będą o 1 lub 2 tony jaśniejsze. Włosy czasem mogą być przesuszone, więc trzeba je obserwować i nie stosować tej metody często, a także odżywiać włosy po jej zastosowaniu.

Rozjaśnianie włosów rzewieniem (rabarbarem)

Warto wspomnieć o jeszcze jednym sposobie rozjaśniania włosów - z użyciem rzewienia. Jest trochę mniej znany niż kilka wcześniej wymienionych metod, ale zyskuje popularność, szczególnie wśród osób lubiących zagłębiać się w temat pielęgnacji włosów, czyli tzw. "włosomaniaczek". Rzewień to inna nazwa rabarbaru. Do rozjaśniania włosów stosuje się proszek z korzenia rzewienia - gotowy produkt najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych. Warto połączyć go np. z cassią, czyli bezbarwną henną, która zmniejszy ryzyko zniszczenia włosów. Taką mieszankę (2 łyżki rzewienia, np. 1 łyżka cassi) zalać ciepłą wodą i odstawić nawet na całą noc lub krócej. Na drugi dzień nałożyć na włosy i trzymać ok. 30 minut, maksymalnie 45. Niestety włosy mogą być wysuszone, a pierwsze rozjaśnianie nie zawsze daje efekty. Jeśli tak się stanie, najlepiej powtórz zabieg, ale pomiędzy zabiegami zastosuj pielęgnację np. olejowanie. Rozjaśnianie włosów rzewieniem to metoda wymagająca, ale na pewno warta zastosowania.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.