Prostownica do włosów - rodzaje i przydatne funkcje - wybierz najlepszą!

Beata Aduckiewicz
10.05.2018 16:00
prostownica

prostownica (Fot. www.shutterstock.com)

Marzysz o lśniących, prostych włosach? Jeśli tak, powinnaś zainwestować w dobrą prostownicę do włosów. Zobacz, jak wybrać tę najlepszą!

Marzeniem wielu kobiet są proste i błyszczące włosy, które nie będą się puszyć i falować pod wpływem wilgoci. W osiągnięciu takiego efektu pomóc mogą różne kosmetyki, ale przede wszystkim dobra prostownica do włosów. Urządzenia te zmieniały się na przestrzeni lat i obecnie mają wiele interesujących funkcji. Dlatego jeżeli bałaś się używać prostownicy, bo niszczy ona włosy, teraz możesz już spokojnie zaufać temu stylizacyjnemu gadżetowi. Prostownica dziś nie tylko prostuje, ale także i dba o kondycję naszych włosów. A jak wybrać tę najlepszą? Oto na co powinnaś zwrócić uwagę.

Rodzaje prostownic do włosów

Znamy oczywiście tradycyjny rodzaj prostownicy, czyli tę z ceramicznymi płytkami,  służącą tylko do prostowania. Obecnie możemy wyróżnić jeszcze kilka innych rodzajów. Odpowiedz więc sobie na pytanie, czego oczekujesz do tego urządzenia. Oto na jakie rodzaje możesz się zdecydować:

* prostownica tradycyjna - ma dwie prostujące płytki i najbardziej podstawowe funkcje, takie jak regulacja temperatury i automatyczny wyłącznik.

* prostownica parowa - wytwarza parę podczas prostowania. Dzięki temu dba o odpowiednie nawilżenie i zapobiega wysuszeniu włosów. Niektóre modele parowych prostownic mają specjalne pojemniczki, które umożliwiają zainstalowanie w nich nawilżających ampułek jeszcze lepiej chroniących i odżywiających włosy. To idealny wybór dla włosów z tendencją do przesuszania się. Kobiety o włosach przetłuszczających się powinny zdecydować się raczej na inny rodzaj.

* prostownica keratynowa - w  płytkach znajduje się keratyna, która uwalniana jest pod wpływem ciepła. Poprawia ona kondycję włosów i zapobiega ich niszczeniu. Po prostowaniu włosy są lśniące, miękkie i gładkie. Świetny wybór dla każdego rodzaju włosów.

Prostownica do włosów - jak wybrać / fot. shop.nordstrom.com / kolaż: mat. partneraProstownica do włosów - jak wybrać / fot. shop.nordstrom.com / kolaż: mat. partnera Prostownica do włosów - jak wybrać / fot. shop.nordstrom.com / kolaż: mat. partnera

Rodzaj płytki

Bardzo ważnym elementem prostownicy są oczywiście prostujące płytki. To, z czego są wykonane, wpływa na efekt, jaki osiągamy po stylizacji. Mamy więc do wyboru tradycyjne teflonowe płytki (obecnie przestają być popularne, gdyż teflon niszczy włosy), płytki ceramiczne, tytanowe i diamentowe. Tytanowe i diamentowe zapewniają długotrwałość użytkowania oraz idealne nadają się dla grubych włosów z tendencją do skręcania się. Możemy też zdecydować się na płytki lustrzane, które dają niesamowite wygładzenie i blask oraz płytki z turmalinami wytwarzającymi jony ujemne zamykające łuski włosa, co sprawia, że włosy przestają się puszyć.

Zwróć też uwagę na szerokość płytki. Szerokie płytki będą idealnym wyborem, jeśli masz grube i gęste włosy.

Szybkość nagrzewania się oraz temperatura

Jeśli zależy ci, aby twoja prostownica nagrzewała się w kilka sekund, wybierz model o większej mocy. Moc prostownic waha się od 25 do 170 W. Im większa moc, tym prostownica szybciej się nagrzeje do pożądanej temperatury.

Prostownice nagrzewają się zazwyczaj do 230 st C. Zazwyczaj do normalnego rodzaju włosów - lekko falowanych z tendencją do puszenia się - wystarcza model nagrzewający się maksymalnie do 200 st.C. Najbezpieczniejsza temperatura to i tak 170 st. Ci, więc nie warto decydować się ma modele osiągające wyższe temperatury.

Koniecznie zwróć też uwagę na regulację temperatury. Najłatwiejsza w obsłudze będzie prostownica mająca elektroniczny wyświetlacz pokazujący temperaturę w stopniach Celsjusza.

Prostownice / fot. Sami Aryal / kolaż: mat. partneraProstownice / fot. Sami Aryal / kolaż: mat. partnera Prostownice / fot. Sami Aryal / kolaż: mat. partnera

Obudowa prostownicy

Obudowa urządzenia także ma znaczenie. Powinna być termoodporna oraz opływowa. Najlepszym wyborem są prostownice mające zaokrąglone brzegi. Dzięki temu łatwo się ich używa oraz można je wykorzystać również do tworzenia loków. Jeżeli dużo podróżujesz, wybierz model ze składaną obudową.

Dodatkowe funkcje

Na koniec jeszcze kilka ciekawych funkcji, na które warto zwrócić uwagę:

* automatyczny wyłącznik - świetna funkcja dla "zapominalskich" lub "wiecznie się spieszących". Prostownica sama wyłączy się po jakimś czasie, dzięki czemu unikniesz ryzyka pożaru.
* prostowanie na mokro - dzięki tej funkcji nie będziesz musiała najpierw suszyć włosów, tylko możesz prostować je zaraz po umyciu. Zaoszczędzisz czas.
* jonizacja - zamyka łuski włosa i utrwala efekt wyprostowania.
* dodatkowe nakładki - niektóre modele prostownic są wielofunkcyjne i mają też nakładki do tworzenia loków.

Więcej o: