Kolory Maroka - bajeczny Ogród Majorelle, który pokochał Yves Saint Laurent

Jesienią 2017 roku otwarto drugie muzeum poświęcone życiu i twórczości Yvesa Saint Laurenta. Po Paryżu, słynnego projektanta uczcić postanowiły także władze Marrakeszu. Nic dziwnego, bo jego związki z tym miastem są równie silne jak z francuską stolicą. W 1966 roku, podczas swojej pierwszej wizyty w Maroku, Laurent odwiedził Ogród Majorelle - miejsce te po latach stało się drugim domem artysty - oazą, w której tworzył i spędzał czas ze swoim partnerem Pierrem Bergé.

Historia słynnego ogrodu sięga lat 20. XX wieku. Założył go francuski malarz Jaques Majorelle, dla którego praca nad tym miejscem była formą rekonwalescencji po przebytej chorobie. To właśnie artysta sprowadził i posadził tu egzotyczne rośliny, a większość obiektów znajdujących się na terenie ogrodu (również willę, w której mieszkał) pomalował na intensywne kolory. Szczególnie lubił pewien żywy odcień niebieskiego, który po latach nazwany został na jego cześć "blue Majorelle". Po dziś dzień jest on jednym ze znaków rozpoznawczych tego miejsca.

'blue Majorelle''blue Majorelle' 'blue Majorelle' 'blue Majorelle'

Malarz przez prawie 40 lat wzbogacał ogród o nowe rośliny, które sprowadzał z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Niestety z biegiem czasu znacząco wzrosły koszty utrzymania tej oazy zieleni w środku miasta, dlatego Majorelle zmuszony był w 1947 roku udostępnić ją zwiedzającym. Kolejne lata nie przyniosły mu upragnionego spokoju: rozwód i nieszczęśliwy wypadek ściągnęły na malarza kolejne problemy finansowe i w końcu zmusiły do sprzedaży ogrodu. Po śmierci w 1962 roku, miejsce, które tworzył i pielęgnował przez większość swojego życia, zaczęło popadać w ruinę. Przed ostateczną degradacją i zamknięciem uratował go... Yves Saint Laurent - słynny francuski projektant, który pierwszy raz odwiedził stolicę Maroka w 1966 roku. 

Ogród MajorelleOgród Majorelle Ogród Majorelle Ogród Majorelle

Pierre Bergé, partner i wspólnik Yvesa Saint Laurenta, w wydanej w 2010 książce wspomina, że obaj zakochali się w Ogrodzie Majorelle od pierwszego wejrzenia. Podczas swoich wizyt w Marrakeszu odwiedzali go codziennie, a niesamowity klimat tego miejsca bardzo inspirował projektanta - przyjeżdżał do Maroka dwa razy w roku (w czerwcu i w grudniu), by w tym czasie pracować nad swoimi słynnymi kolekcjami haute couture.

Yves Saint Laurent po raz pierwszy odwiedził ogród w 1966 rokuYves Saint Laurent po raz pierwszy odwiedził ogród w 1966 roku Yves Saint Laurent po raz pierwszy odwiedził ogród w 1966 roku Yves Saint Laurent po raz pierwszy odwiedził ogród w 1966 roku

Kiedy w 1980 roku okazało się, że ogród ma zastać sprzedany, a w jego miejscu powstać kompleks hotelowy, Francuzi postanowili zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Pierre Bergé i Yves Saint Laurent kupili posiadłość wraz z przyległościami, a ich celem stało się przywrócenie miejscu dawnej świetności. Chcieli, aby Ogród Majorelle stał się najpiękniejszym tego typu obiektem na świecie, ale zależało im też, aby ten proces odbył się z poszanowaniem wizji pierwszego właściciela, Jaquesa Majorelle. Nowi nabywcy zamieszkali w należącej kiedyś do niego willi i podobnie jak on, co i rusz wzbogacali ogród o nowe rośliny. Z zastanych w 1980 roku 135 gatunków, w 1999 roku zrobiło się ich ponad 300. Ponadto zainstalowali automatyczny system nawadniający, zatrudnili ogrodników, a studio malarskie przekształcili w muzeum poświęcone kulturze berberyjskiej (Berberowie to rdzenni mieszkańcy północnej Afryki), w którym większość eksponatów stanowiły osobiste pamiątki projektanta i jego partnera.

Intensywny odcień niebieskiego zwany dzisiaj 'blue Majorelle' to jeden ze znaków rozpoznawczych ogroduIntensywny odcień niebieskiego zwany dzisiaj 'blue Majorelle' to jeden ze znaków rozpoznawczych ogrodu fot. NS fot. NS

Misja Pierre'a Bergé i Yvesa Saint Laurenta powiodła się - Ogród Majorelle to dzisiaj wizytówka Maroka oraz Marrakeszu i z pewnością jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc na świecie. Codziennie w kolejce do wejścia ustawiają się tłumy turystów, którzy wśród bujnej roślinności, licznych fontann, oczek wodnych i żywych kolorów szukają spokoju, wytchnienia, harmonii oraz inspiracji. Nadal czuć tu ducha jego słynnego właściciela, który zawdzięcza temu miejscu nie mniej niż ogród jemu. Kolejne wizyty w Maroku i fascynacja kulturą tego kraju miały ogromny wpływ na twórczość Yvesa Saint Laurenta. Często mawiał, że to właśnie Marrakesz nauczył go kolorów - wcześniej jego kolekcje opierały się na bieli i czerni. Wiele projektów Francuza z przełomu lat 60. i 70. na zawsze zmieniło współczesną modę (to w tym czasie po raz pierwszy zaprezentował na wybiegu słynne kobiece smokingi czy głośną kolekcję inspirowaną safari).

fot. NSfot. NS fot. NS fot. NS

Po śmierci w 2008 roku, zgodnie z wolą Yvesa Saint Laurenta, jego prochy zostały rozsypane właśnie w Ogrodzie Majorelle. Pierre Bergé w tym samym roku przekazał prawo własności do tego miejsca francuskiej fundacji noszącej jego i projektanta imię. Monumenty upamiętniające obu właścicieli (Bergé zmarł we wrześniu 2017 roku) to obowiązkowy punkt wizyty w słynnym ogrodzie. Władze Marrakeszu postanowiły oddać hołd Yvesowi Saint Laurentowi także w inny sposób. W 2010 roku ulica przylegająca do tej oazy zieleni zmieniła nazwę i od tej pory nosi imię słynnego projektanta. W 2017 roku natomiast w stolicy Maroka otworzono muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Po Paryżu, to druga tego typu placówka na świecie. 

Ogród MajorelleOgród Majorelle Ogród Majorelle Ogród Majorelle

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.