Barbie ma trzy nowe sylwetki: jest pulchna, niska i wysoka

Dagmara Łacny
Trzy nowe sylwetki, siedem karnacji, 22 kolory oczu, 24 fryzury: jeszcze nigdy lalki Barbie nie były tak zróżnicowane. Dlaczego marka Mattel zdecydowała się na wprowadzenie takich modeli?

BarbieBarbie Barbie trafiła też na okładkę prestiżowego Timesa Barbie trafiła też na okładkę prestiżowego Timesa

Najbardziej krytykowana lalka świata może przestać się odchudzać! 28 stycznia 2016 roku do sprzedaży trafiły trzy nowe modele kultowej zabawki. Firma Mattel, mająca w swojej ofercie ponad 180 wzorów lalek, postanowiła wprowadzić na rynek Barbie, które odpowiadać będą rzeczywistym proporcjom współczesnych kobiet. Do klasycznych modeli lalek dołączyła Barbie wysoka, drobna i krągła. To właśnie wymiary tej ostatniej wzbudził największe emocje wśród konsumentów. Nowe lalki zaprezentowano na stronie Barbie.com, kolekcja będzie stopniowo trafiała do sprzedawców detalicznych w całym kraju aż do końca 2016 roku. W Polsce dostępna będzie już w marcu.

Uważamy, że ciąży na nas odpowiedzialność wobec dziewczynek i ich rodziców związana z propagowaniem różnorodnego pojmowania piękna" - mówi Mazzocco.

Najczęstsze zarzuty kierowane pod adresem Barbie dotyczyły jej wyidealizowanego wyglądu. Według zagorzałych przeciwników kultowej lalki, nierzeczywiste wymiary mogły doprowadzać do zaburzeń związanych z żywieniem oraz postrzeganiem własnego ciała pośród małych dziewczynek, które bawiły się na co dzień Barbie. To kolejna zmiana wprowadzona przez Mattel na przestrzeni ostatnich kilku miesiący. W zeszłym roku marka zaprezentowała lalki, które zamiast szpilek nosiły sportowe obuwie  i balerinki (model ten miał inne stopy). Chwilę później wyemitowano reklamę, w której obok bawiących się dziewczynek pojawił się mały chłopiec.

Lalka Barbie wybrykiem natury

Wygląd Barbie od dawna ciekawił naukowców, którzy dzięki komputerowym symulacjom wyliczyli i pokazali, jak wyglądałaby lalka, gdyby jej proporcje dopasować do wyglądu prawdziwej kobiety. Efekty były zaskakujące. Barbie zrobiona w skali 1/6 w realnym życiu mierzyłaby 175 cm i ważyła 50 kg. Nogi Barbie są o 50% dłuższe od rąk. U prawdziwych kobiet różnica ta wynosi 20%. Talia lalki mierzyłaby około 40 cm i byłaby sporo mniejsza od obwodu głowy (55 cm). Przy takich wymiarach w jej brzuchu zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt centymetrów jelita. Przy wzroście 175 cm stopy Barbie mają dziecięcą wielkość. Przy takiej długości Barbie byłaby kaleką, musiałaby chodzić na czworakach lub wspierać się o kulach. Szyja Barbie jest dwa razy dłuższa od szyi realnej kobiety. W prawdziwym życiu taka szyja nie utrzymałaby głowy, a lalka złamałby kark.

Barbie a prawdziwa kobietaBarbie a prawdziwa kobieta Fot. MyVoucherCodes.co.uk Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Anty - Barbie ma cellulit

W 2014 roku na rynku pojawiła się Lamilly, okrzyknięta Anty-Barbie. Jej twórcą był Nickolay Lamm, który stworzył model opierając się na wymiarach prawdziwych kobiet. Do zestawu dołączone były naklejki imitujące pieprzyki, blizny, znamiona oraz rozstępy. Małe dziewczynki były zachwycone Lamilly, porównywały ją do bliskich im kobiet i cieszyły się, że lalka nie jest tak chuda jak znana im Barbie.

Babie i Anty-BarbieBabie i Anty-Barbie Fot. Nickolaylamm.com Fot. Nickolaylamm.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.