Athleisure - nowy trend. Co oznacza i jak ubrać się w tym stylu?

Kasia Żechowicz
16.01.2017 12:00
Athleisure

Athleisure (Źródło: www.instagram.com/athleisure)

Athleisure już na stałe wpisał się w słownik modowych trendów. Wiele z nas stosuje go nieświadomie, choć warto wiedzieć, co dokładnie oznacza i jak ubierać się w tym stylu, by modnie wyglądać. Pokażą to trzy przygotowane przez nas trzy stylizacje w duchu athleisure.

"Athleisure" to słowo, które powstało z połączenia angielskich "athletic" i "leisure". Te dwa określenia odnoszące się do sportu i wolnego czasu wspólnie definiują istotę całego trendu. A chodzi w nim o ubrania stworzone z myślą o obu aktywnościach: z jednej strony typowo sportowych, z drugiej - wszystkich pozostałych, wymagających ubrań casualowych, a czasem nawet eleganckich. Jeśli więc mamy ochotę założyć do pracy sneakersy czy bluzę z kapturem, to oznacza, że athleisure dotyczy również nas!

 

Athleisure - stylizacjaKolaż Avanti24 / Materiały partnerów

 

Athleisure pojawia się zarówno w modzie ulicznej, jak i tej z najwyższej półki: na wybiegach i w stylizacjach gwiazd. Niektórzy uczynili z trendu swój znak rozpoznawczy. Czy wyobrażacie sobie Justina Timberlake'a w garniturze i eleganckich pantoflach? Nie. Zawsze widzimy go w białych, sportowych butach, nawet na czerwonym dywanie. Kiedyś takie połączenie byłoby niedopuszczalne, dziś athleisure jest jak najbardziej na miejscu. Wynika to nie tylko z potrzeb samego konsumenta, który woli wygodę od sztywnego uniformu. Przyczyną popularności trendu jest też sam produkt, np. wspomniane buty. Wcześniej typowo sportowe firmy koncentrowały się na walorze technicznym swoich wyrobów - produkt musiał jak najlepiej nadawać się do uprawiania danej dyscypliny. Dziś przykładowe buty do biegania w 90% nie są używane do tego celu, lecz zakładane na co dzień do jeansów, a nawet spódnicy i żakietu - ważniejszy staje się ich aspekt estetyczny.

Athleisure - stylizacja ze sportową bluząKolaż Avanti24 / Materiały partnerów

 

Athleisure to założenie, którym kierują się marki modowe już na etapie projektu. Jeśli przeanalizujemy kolekcje popularnych "sieciówek" zauważymy, że w każdej z nich znajdują się i jeansy, i legginsy, i eleganckie bluzki, i sportowe topy, i żakiety, i bluzy. Aby stworzyć  uniwersalną sylwetkę, konieczny jest aspekt sportowy. Skąd tak silna tendencja nawiązująca do aktywności fizycznej? Wynika ona z tzw. trendu głębokiego, czyli takiego, który wpływa nie tylko na nasz sposób ubierania się, ale również na pozostałe aspekty życia takie jak jedzenie, design, konstruowanie domów, spędzanie wolnego czasu czy sposób postrzegania świata. Prawie w każdym nowym apartamentowcu znajduje się prywatna siłownia, a jedzenie "fit" nikogo już nie dziwi. Do popularyzacji trendu przyczyniły się również gwiazdy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wcześniej widziane jedynie w formalnych sytuacjach, dziś pokazują się nam również bez makijażu, zmęczone po treningu, w dresach i ubiorze "athleisure" właśnie.

Athleisure - Kendall Jenner, Gigi HadidŹródło: Bloglovin' Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

 

Mimo, że athleisure jest już trendem społecznie akceptowalnym, trzeba wiedzieć, jak umiejętnie się nim posługiwać, aby nie przesadzić. Dresy od stóp do głów na poniedziałkowe spotkanie z szefem nie byłyby dobrym wyborem. Najważniejsze jest miksowanie w odpowiednich proporcjach tego co sportowe, z tym co casual/eleganckie. W eleganckiej stylizacji może znaleźć się najwyżej jeden - dwa typowo sportowe elementy: na przykład same buty lub buty i czapka/torebka. W casualowym zestawie możemy sobie pozwolić na dużo większy miks, na przykład sneakersy, plisowaną spódnicę, T-shirt (lub sportowy top), kurtkę typu bomber, elegancką torebkę i czapkę z daszkiem. Jeśli szukasz inspiracji wśród celebrytów, przejrzyj stylizacje Gigi Hadid, Kendall Jenner czy Rity Ory. A oto inne ubrania i dodatki w stylu athleisure:

Więcej ubrań i dodatków do stylizacji athleisure znajdziesz w sklepie Avanti