Jak dbać o ubrania i dodatki ze skóry ekologicznej? Podpowiadamy jak przedłużyć ich piękny wygląd

Klaudia Jakubiuk-Żukowska/Angelika Sobańska
28.04.2020 18:00
jak dbać o buty i dodatki ze skóry ekologicznej

jak dbać o buty i dodatki ze skóry ekologicznej (fot. shutterstock)

Ubrania i dodatki ze skóry ekologicznej są coraz częściej obecne w ofertach marek, nawet tych bardziej luksusowych. Zazwyczaj są mniej trwałe niż te ze skóry naturalnej, ale trzymając się pewnych zasad można przedłużyć ich dobry wygląd. Zobacz jak dbać o ubrania i dodatki ze skóry ekologicznej!

W sieciówkach i różnych markach odzieżowych znajdziesz bardzo dużo butów, ubrań i dodatków ze skóry ekologicznej. Zazwyczaj mają one dużo niższą cenę niż te z naturalnych materiałów, dlatego są atrakcyjnymi produktami dla wielu osób. Skórą ekologiczną określa się po prostu sztuczną skórę. Jej minusem jest mniejsza trwałość, ale można ją wydłużyć za pomocą specjalnych trików. Jak dbać o rzeczy ze skóry ekologicznej?

Jak dbać o buty ze skóry ekologicznej?

Sprzedawca w sklepie obuwniczym proponuje ci specjalny preparat do pielęgnacji lub impregnacji przy zakupie nowej pary? Nie ignoruj jego słów. Inwestycja w taki płyn jest również inwestycją w twoje nowe buty i pierwszym krokiem w dbaniu o skórę ekologiczną. Dzięki takiemu specjalnemu preparatowi będą ci dłużej służyły i będziesz miała pewność, że będą bardziej odporne na wilgoć i zniszczenie.

buty
pixabay.com

  • Przed pierwszym założeniem zaimpregnuj obuwie z ekoskóry specjalnym preparatem koserwującym dostępnym w sklepie obuwniczym.
  • Buty ze skóry ekologicznej trzeba czyścić często i bardzo dokładnie. Ważne jest, aby zabrudzenia nie przeniknęły wgłąb buta, bo z czasem mogą je uszkodzić i trwale pogorszyć wygląd. Obuwie z ekoskóry czyść wilgotną ściereczką. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych zacieków i zabrudzeń. Pod żadnym pozorem nie wkładaj ich do pralki!
  • Przemoczyłaś obuwie? Nie stawiaj go na grzejniku - ekoskóra może wówczas popękać. Daj butom spokojnie wyschnąć w temperaturze pokojowej.

"Wietrz" ubrania ze skóry ekologicznej

Jakby to nie brzmiało, ubrania z ekoskóry warto często zakładać. Jeśli twoja ramoneska ze skóry ekologicznej lub rękawiczki będą długo leżały w szafie, z pewnością nie zabezpieczysz ich w ten sposób przez zniszczeniem. Wręcz przeciwnie! Ubrania dużo leżące w ciepłym pomieszczeniu mogą popękać, a materiał zapewne zacznie brzydko się marszczyć!

ramoneska
pixabay.com

Ubrań ze skóry ekologicznej nie powinno zostawiać się również na słońcu, a najlepszym do nich miejscem będzie po prostu wnętrze twojej szafy. Dlatego lepiej nie korzystać z wolno stojących wieszaków w pokoju, bo nawet słońce wpadające do pokoju może wpłynąć negatywnie np. na kolor skóry ekologicznej. Materiał może stać się też mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych. 

Jak dbać o torebki ze skóry ekologicznej?

Nie przechowuj torebek "jedna przy drugiej". Staraj się utrzymywać pomiędzy nimi odstęp albo pakuj je w woreczki. Pamiętaj jednak, żeby nie były związane, bo ekoskóra potrzebuje dostępu powietrza.

torebka
pixabay.com

Zwracaj uwagę na metki. Wiele z nas odcina je i wyrzuca, jednak jeśli nauczymy się postępować zgodnie z umieszczoną tam mini instrukcją, przedłużymy życie naszym ulubionym ubraniom.

Jak prać ubrania i dodatki z ekoskóry?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja ulubiona kurtka lub torebka z ekologicznej skóry służyły Ci jak najdłużej to zrezygnuj z prania w pralce i z używania silnych detergentów myjących. Najlepiej postawić tutaj na szare mydło lub płyn do mycia naczyń i wyprać daną rzecz w ręku. Lepiej nie wkładać całego ubrania lub torebki do wody, ale przetrzeć daną rzecz za pomocą wilgotnej gąbki. Lepiej nie przesadzić również z temperaturą wody - nie powinna ona być zbyt gorąca. Takie dbanie o skórę ekologiczną na pewno pomoże przedłużyć żywotność i piękny wygląd. 

Więcej o: