Styl gothic w modzie

Dagmara Łacny
26.10.2017 09:55
goth

goth (citizencouture.com)

Mroczny, gotycki styl kochają światowi projektanci oraz popularne marki odzieżowe. Seksowna czerń, lakierowana skóra, koronki i ćwieki dziś nie są wyłącznie atrybutem alternatywnych subkultur.

Narodziny gotyku 


Fot. Alexander Wang F/W 2017

Styl gothic będący mieszanką punkowej zadziorności i melancholi spod znaku słynnej wytwórni 4AD odcisnał swoje piętno nie tylko w muzyce, ale także alternatywnej modzie końca lat 70. Miłośnicy mrocznych i depresyjnych dźwięków pokochali czerń, lakierowaną skórę nabijaną ćwiekami oraz seksowne, choć często celowo podarte, kabaretki. Do tego zestawu  obowiązkowo dodawali botki z mocno wydłużonym czubkiem oraz mocny makijaż w ciemnych barwach. Gotka przełomu lat 70. i 80. łączyła punkową drapieżność z glamrockową elegancją.

Gotyk lat 90.


Fot. Lanvin F/W 2017

Najbardziej drapieżny i zmysłowy styl współczesnej gotki. Inspirowany silnymi bohaterkami mainstreamowych filmów  - "Matrix" czy "Underworld" oraz mrocznym fetish włącza do stylizacji kontrowersyjny lateks, gorsety, ale nie stroni też od cyberpunkowej estetyki spod znaku "Blade Runner".  Pojawiają się tutaj podkreślające sylwetkę fasony, drapieżne akcesoria w postaci długich skórzanych rękawiczek oraz szpilek ozdobionych ćwiekami. Jak okiełznać taki styl na co dzień? Spódnicę z lakierowanej skóry zestaw z miękkim swetrem, modne skórzane szelki włóż do klasycznej białej koszuli. 

Gotyk dziś 


Fot. Valentino F/W 2017

Wiktoriańska odsłona gotyku to nowoczesna wersja XIX - wiecznej elegancji. Znajdziemy tutaj klasyczne fasony, pieniste żaboty, koszule z szerokimi rękawami i zdobienia w postaci gipiury. Długie suknie z koronki i efektowne peleryny lepiej zostawić na specjalną okazję, pozostałe elementy bez problemu włączyć można do codziennych stylizacji.