Kratka Gingham - czym się charakteryzuje i do czego nosić?

Kasia Żechowicz
09.07.2018 15:00
Kratka Gingham - kratka vichy

Kratka Gingham - kratka vichy (Źródło: Imaxtree)

Kratka Gingham, inaczej zwana kratką Vichy, to jeden z najbardziej charakterystycznych motywów mody retro. W tym sezonie wielu projektantów postanowiło wrócić do korzeni i wykorzystać deseń z historią do współczesnych stylizacji. Zobacz, jakie warianty kratki Gingham (kratki Vichy) są na topie i jak nosić ją na różne okazje!

Kratka Gingham (kratka Vichy) - krótka historia modnego wzoru

Kratka vichy w kolekcji Dolce & Gabbana
Imaxtree / Kolaż Avanti24

Kratka Gingham to jeden z najbardziej popularnych wzorów na tkaninach. Wielu kojarzy się on z obrusem albo serwetą na piknik. Jeszcze inni wiążą go z modą lat 50. i rozkloszowanymi sukienkami Brigitte Bardot.

Historia kratki Gingham (zwanej inaczej kratką Vichy) sięga jednak głębiej wstecz. Zaczęła się w dawnych posiadłościach brytyjskich na Półwyspie Malajskim. Nazwa Gingham pochodzi od lokalnego słowa "genggand" (pasiasty wzór). Początkowo był to bowiem deseń w paski, które następnie zdublowano i odwrócono, uzyskując charakterystyczną kratkę.

Zawsze tworzy ją kolor biały, niezbędny do uzyskania kontrastu z drugą barwą, na przykład czernią, czerwienią lub niebieskim.

Kratka Vichy w stylu retro

Sukienka w kratkę Gingham - stylizacja
Imaxtree / Kolaż Avanti24

Wzór Gingham znany jest również jako kratka Vichy. Nazwa pochodzi od francuskiej miejscowości, w której kontynuowano produkcję tkanin przywiezionych do Europy właśnie z brytyjskich kolonii. Stamtąd krótka już była droga do szwaczek i krawców zaopatrujących ludzi w ubrania oraz w tekstylia do domu.

Jedną z największych fanek kratki Vichy była Brigitte Bardot. Przeglądając fotografie z jej młodości, z łatwością natrafimy na rozkloszowane sukienki w czarno-biały wzór. Idealnie wpisywał się on w geometryczny trend lat 60., nawiązujący do sztuki Op-Art bazującej na kontrastowych figurach i kolorach wywołujących złudzenia optyczne.

Popularny był też wariant biało-czerwony mocno kojarzący się ze stylem piknikowym i scenerią wiejską. Właśnie takie sukienki znaleźliśmy w kolekcji Thoma Browne'a, który dodatkowo udekorował je modną falbaną.

Więcej o sukienkach w stylu retro na lato przeczytasz w naszym artykule: Sukienki retro - ponadczasowe fasony na lato

Płaszcz w kratkę vichy - idealny na porę przejściową
Imaxtree / Kolaż Avanti24

Dziś kratka Gingham wraca do mody. Wśród projektantów, którzy zdecydowali się wykorzystać ją w swoich kreacjach, oprócz wspomnianego wcześniej Thoma Browne'a są: Altuzarra, Dolce & Gabbana, Au Jour Le Jour, Carolina Herrera, Michael Kors, Creatures of The Wind, House of Holland, Peter Pilotto czy Simone Rocha.

Tak duży udział kratki vichy w kolekcjach projektantów to z pewnością nie przypadek. Wzór Gingham zyskuje obecnie nowe oblicze - zaadaptowane do naszych czasów pełnych inspiracji z różnych epok. U Petera Pilotto ozdobiona jest kolorowymi naszywkami, Michael Kors wykorzystuje ją do eleganckiego zestawu dla kobiety biznesu, a Dolce & Gabbana łączą ją z dekoracyjnymi spodniami, nawiązując do klimatu baroku. Nie nosimy jej więc jak Dorotka z bajki o "Czarnoksiężniku z krainy Oz", lecz nadajemy jej stylowy charakter na granicy retro gracji i współczesnego street style'u.

Lubisz ubrania we wzory? Zajrzyj do naszego artykułu o koszulach w paski

Poniżej znajdziesz więcej inspiracji z kratką Vichy w roli głównej i produkty, które pomogą ci stworzyć podobne stylizacje.   

Więcej modnych ubrań w kratkę znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o: