Koło barw - jak dobierać kolory posługując się prostym schematem?

Kasia Żechowicz
04.11.2016 14:00
Koło barw - jak dobierać kolory?

Koło barw - jak dobierać kolory? (Kolaż Avanti24)

Jeśli masz czasem wątpliwości, czy dane kolory pasują do siebie, ten artykuł powinien Ci pomóc. Istnieje prosty sposób na prawidłowe dobieranie barw, a jest nim pewne magiczne koło. Zobacz jak się nim posługiwać przy tworzeniu codziennych stylizacji.

Koło barw to model, który w graficzny sposób przedstawia zasady mieszania się i powstawania barw. Jak sama nazwa wskazuje, ma on postać koła, które stanowi jednocześnie zamknięty cykl kolorów przechodzących jeden w drugi. Ich ułożenie w schemacie nie jest przypadkowe: barwy, które znajdują się po przeciwnych stronach nazywane są "dopełniającymi". W wyniku nałożenia ich na siebie może powstać barwa biała lub czarna, a zmieszane dają neutralną szarość.

Najważniejszą zasadą, która raz na zawsze rozwieje wątpliwości co do łączenia kolorów jest ta, która mówi, że najlepiej pasują do siebie kolory po przeciwnych stronach koła. Unikać należy z kolei połączeń wynikających z barw bezpośrednio ze sobą sąsiadujących. A więc zieleń świetnie komponuje się z fioletem, żółć z granatem, pomarańcz z niebieskim, a czerwień z turkusem itd. Źle natomiast wygląda czerwień z pomarańczem albo żółć z zielenią (mowa tutaj o ich podstawowych odcieniach). Przygotowałam trzy stylizacje demonstrujące kolorystyczne połączenia z przeciwnych stron koła.

Czerwień z turkusem lub morskim

Koło barw - jak dobierać kolory? Źródło: www.tomandlorenzo.com Autor: IMAXTree / Kolaż Avanti24

W pierwszej stylizacji połączyłam dwie z pozoru trudne barwy, które jednak bardzo dobrze wyglądają w swoim towarzystwie. Czerwień często łączona jest z bielą lub beżem, ale zdecydowanie lepiej wygląda obok równie zdecydowanego koloru, takiego jak morski lub turkus. Patrząc na koło barw możemy łatwo zauważyć, że znajdują się one po przeciwnych stronach schematu.

Dobrze wyglądać będą ze sobą wszystkie odcienie z tych dwóch "pionów" czerwieni i morskiego, jednak warto kontrastować ich stopień ciemności. Aby zapewnić im odpowiednią bazę, zawsze możemy posłużyć się bielą lub czernią, tak jak w mojej stylizacji, gdzie oprócz barwnych bohaterów, znalazła się również spódnica i koszula właśnie w tych dwóch czyli najjaśniejszej i najciemniejszej barwie.

Żółty z granatem

Koło barw - jak dobierać kolory? Źródło: Vogue.com Jacquemus Fall 2016 Autor: Kim Weston Arnold - Indigital.tv / Kolaż Avanti24

Moja druga propozycja bazująca na kole barw to połączenie żółtego z granatem. Jeśli wybieramy mocny odcień żółci (zbliżony do cytrynowego) to lepiej postawić na ciemny odcień niebieskiego, czyli właśnie granat. Oprócz tego, z żółtym dobrze będą komponować się także inne barwy leżące w sąsiedztwie granatu, czyli  fiolet i morski.

Ta zasada dotyczy wszystkich kolorów, a więc czerwień dobrze wyglądać będzie także z błękitem i trawiastą zielenią, a pomarańcz z fioletem i turkusem. W mojej stylizacji inspirowałam się kolekcją Jacquemus, francuskiego projektanta młodego pokolenia. Tytułowy zestaw "ograłam" metalicznymi czółenkami oraz ciemnobrązową torebką.

Pomarańczowy i błękit

Koło barw - jak dobierać kolory? Źródło: Vogue.com Max Mara Fall 2016 Autor: Alessandro Garofalo - Indigital.tv / Kolaż Avanti24

W trzeciej stylizacji ponownie zastosowałam zasadę łączenia kolorów dopełniających, tym razem stawiając na połączenie widziane w kolekcji Max Mara na tegoroczną jesień. Pomarańcz i błękit to zestaw świeży i niezwykle urokliwy, ale łatwo w wypadku tak radosnych barw popaść w przesadę. Aby uniknąć wyglądu clowna, należy dawkować intensywność kolorów w poszczególnych częściach garderoby.

Jeśli płaszcz jest mocno pomarańczowy, sweter powinien być delikatniejszy. To samo dotyczy niebieskiego: jeśli czółenka są mocno nasycone, lepiej dobrać spódnicę przełamaną neutralną barwą, na przykład szarością. Kolor ten mógłby też całkowicie pokryć niektóre elementy, na przykład obuwie lub dodatki. Stylizacja wyglądałaby równie dobrze z szarymi czółenkami i szarą torebką.

Więcej ubrań w modnych kolorach znajdziesz w sklepie Avanti