Jak nosić gorset - czy każdemu pasuje, jaki wybrać i z czym go łączyć?

Klaudia Stawska
04.05.2018 09:00
Jak nosić gorset - czy każdemu pasuje, jak wybrać i z czym go łączyć?

Jak nosić gorset - czy każdemu pasuje, jak wybrać i z czym go łączyć? (kolaż Avanti24)

Gorsety towarzyszą kobietom od wielu wieków, ale wciąż są popularne, ponieważ nic lepiej nie modeluje sylwetki. Ale współczesne fasony mają nie tylko stworzyć piękną talię osy - przede wszystkim mają być modnym dodatkiem do niejednej stylizacji. Zobacz, czym się kierować przed zakupem, oraz jak nosić gorset.

Po co gorset

Gorset to nie tylko element bielizny modelującej sylwetkę. To przede wszystkim ciekawy element twoich stylizacji. Żeby wyglądał dobrze i wpływał korzystnie na sylwetkę, musisz odpowiednio go dobrać. Gorset, podobnie jak inne ubrania czy bielizna, musi być dopasowany do rozmiaru, który nosimy. Niewiele firm oferuje bardzo duże gorsety, dlatego panie noszące rozmiar plus size mogą mieć problem z doborem właściwego fasonu. Mimo to podstawową rolą tej części garderoby jest właśnie kształtowanie talii, dlatego jeżeli uda nam się dobrać model we właściwym rozmiarze - nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić go mając kilka dodatkowych centymetrów w obwodzie.

Z doborem właściwego gorsetu problem mogą mieć też niskie kobiety. Większość modeli pasuje na sylwetki powyżej 160 cm wzrostu, jednak to, czy gorset będzie pasował, w dużej mierze zależy od długości naszej talii.

Gorset: jak dobrać

Do wyboru mamy dwa podstawowe modele gorsetów - overbust (na biust) i underbust (pod biust). Przed zakupem tych z pierwszej grupy warto sprawdzić różnicę obwodów między biustem a talią - gorset najlepiej będzie leżał, gdy różnica wynosi od 15 do 23 centymetrów. Poszczególne modele dzielimy także na fasony długie i krótkie. Długie będą odpowiednie dla bardzo wysokich kobiet, ale zazwyczaj pasują też na panie powyżej 165 cm. Kobiety noszące rozmiar XL lub większy, by skutecznie ukryć ciało pod gorsetem, raczej powinny skłaniać się ku długim modelom.

Gorset jako bielizna

Gorsety możemy nosić jako bieliznę i jest to chyba ich najbardziej popularna funkcja. Królują one w sklepach z bielizną czy erotyką i chyba żadna z nas nie wyobraża sobie bardziej seksownej części garderoby. Od pokoleń służył w końcu do zniewalania mężczyzn - seksowna talia osy, wyeksponowany biust i podkreślone biodra działają na facetów. Warto więc nie tylko na specjale okazje włożyć gorsetową bieliznę.

Co na gorset?

Coraz częściej wybieramy też gorsety do spódnic - długich i krótkich oraz do jeansów. Pasują też do zestawu żakiet plus spodnie, dlatego odpowiedni fason sprawdzi się np. do pracy. Na początku postaw raczej na stonowane kolory i kroje. Jeżeli dobierzemy właściwy rozmiar pamiętając o mocnych i słabych stronach naszej sylwetki, gorset może być ciekawą opcją zarówno na co dzień, jak i na wieczorne wyjścia.

Więcej gorsetów znajdziecie tutaj.

Więcej o: