Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza? Rozmawiamy z brafitterką

Natalia Stachacz
12.02.2016 12:00
Mat. prasowe Triumph

Mat. prasowe Triumph (Mat. prasowe Triumph)

Podczas premiery nowego stanika Triumph Magic Boost, który ma wymodelować nasz wymarzony kształt biustu, rozmawialiśmy z brafitterką marki o tym jak wybrać idealny stanik i dlaczego jest to takie trudne.

Avanti24: Jak błędy kobiety najczęściej popełniają podczas kupowania biustonosza?

Marta Jasińska (ekspertka brafittingu marki Triumph): Rodzaj błędu jest uzależniony od rozmiaru biustu kupującej. Nadal bardzo często kobiety wybierają za duże obwody. W sklepie zapinają się na ostatnią haftkę, zamiast na pierwszą. W ciągu pierwszych kilku tygodni noszenia biustonosz dopasowuje się do cała, a co za tym idzie delikatnie się rozciąga. Jeśli już na starcie będzie za duży, to szybko przestanie odpowiednio przytrzymywać piersi, przez co one z czasem staną się mniej jędrne i kształtne. Przy małym biuście Pani dobierają sobie zazwyczaj za małe miski i fiszbiny wbijają im się w biust pod pachami - to chyba najgorsze co możemy zrobić naszym piersiom.

Marta Jasińska (ekspertka brafittingu marki Triumph) Marta Jasińska (ekspertka brafittingu marki Triumph)

A24: Jakie mogą być skutki noszenia złego rozmiaru biustonosza?

MJ: To zależy od wrażliwości biustu. Najbardziej narażone na negatywne oddziaływanie są piersi bardzo gruczołowe, wtedy takie wbijające się fiszbiny mogą się nawet przyczynić do powstania małych guzków - nie są to zazwyczaj zmiany bardzo niebezpieczne, ale oczywiście niewskazane. Problem kupowania za małych staników dotyczy także Pań z dużymi biustami - kuszą nas piękne fasony i kolory, a im większe piersi tym niestety różnorodność dostępnych modeli maleje, bo wszystkie zaprojektowane są tak, aby przede wszystkim dobrze przytrzymać biust. Za cienkie ramiączka mogą się wbijać w ramiona, a za mała miska przecina piersi przy dekolcie i zniekształca biust.

avanti24.pl avanti24.pl

A24: Jak więc się powinniśmy mierzyć, aby dobrać odpowiedni rozmiar stanika?

MJ: Przede wszystkim bez ubrania. Jeśli chodzi o obwód, to centymetr powinniśmy sobie przyłożyć pod samym biustem i ścisnąć go jak najmocniej. Od wyniku, który otrzymamy trzeba jeszcze odjąć 3-5 centymetrów. Rozmiary na metkach mówią o tym jakie wymiary ma dany model w stanie spoczynku - podczas zakładania musimy go więc nieco naciągnąć, aby obwód był przytrzymany. Aby poznać wielkość miseczki musimy za to zmierzyć w najszerszym miejscu. Dobrze jest się też nieco nachylić. Jeśli odejmiemy rozmiar obwodu od rozmiaru biustu to co 5 centymetrów otrzymamy jeden rozmiar miseczki (Sprawdź swój dokładny rozmiar TUTAJ !).

A24: Jak często powinniśmy powtarzać takie pomiary i wymieniać biustonosze?

MJ: Mierzyć się powinniśmy minimum raz na rok. Natomiast MAKSYMALNY termin przydatności biustonosza to dwa lat - oczywiście jeśli w ciągu tego czasu nasz rozmiar się nie zmienił (w innym wypadku częściej - w zależności od potrzeb).

 

A24: Jakie konkretnie fasony są polecane dla dużych biustów, a jakie dla małych?

MJ: W przypadku dużych biustów polecam staniki z miękką miską i fiszbinami (dobrze się dopasowują do biustu i go nie powiększają). Dla małych piersi odpowiednie będą za to modele półusztywniane, ale niekoniecznie typu push-up.