Kurtka parka - niezastąpiona jesienią i w okresie przejściowym. Najciekawsze modele na nowy sezon

Kasia Żechowicz
22.08.2017 12:00
Kurtka parka - stylizacja

Kurtka parka - stylizacja (Źródło: www.bedazelive.com/ Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów)

Uniwersalna jak trencz, bardziej sportowa niż tradycyjny płaszcz, wielofunkcyjna jak anorak. Kurtka parka przekracza granice epok i stylów, wkraczając na wybiegi i podbijając ulice. Poznaj najciekawsze modele na nadchodzący sezon i zobacz, do czego ją nosić!

Parka, czyli casualowa kurtka o długości do połowy uda z odczepianym kapturem, zamkiem błyskawicznym i ściągaczem na sznurek, to jedno z najbardziej uniwersalnych okryć wierzchnich na jesień.

Historia parki sięga daleko wstecz i daleko na północ, gdzie najważniejsza była funkcjonalność i ochrona przed zimnem. Dziś parka to nie tylko praktyczność, ale także moda. Kurtka została zaadoptowana przez projektantów, wkraczając na wybiegi i w konsekwencji stając się elementem "fashion".

Kurtka partka w klasycznej wersji khaki

Kurtka parka - stylizacja
Źródło: www.bedazelive.com/ Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Jako pierwsza potencjał kurtki parki w komercyjnym wydaniu wykorzystała firma Refridgewear, projektując w latach 50. ubrania dla pracowników komór chłodniczych. Większość kojarzy parkę dopiero z końcówki tej dekady, kiedy to przechwycili ją modsi - londyńska subkultura młodzieżowa zakochana w muzyce jazzowej.

Jej przedstawiciele nosili ciemnozielone parki, takie jak te będące na wyposażeniu amerykańskiego wojska podczas drugiej wojny światowej. Modsi ozdobili ją rysunkami, łatami i agrafkami, sprawiając, że po raz pierwszy stała się elementem związanym z modą.

Kurtka parka - oryginalne modele na jesień

Kurtka parka
Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

W latach 90. parka stała się ulubioną kurtką muzyków grunge'owych. Nosili ją Kurt Cobain z Nirvany i Eddie Veder z Pearl Jam. Parka podkreślała buntowniczy "look", na który składały się dodatkowo przetarte jeansy i kraciaste koszule lub wyciągnięte swetry.

W 2003 roku topmodelka i skandalistka Kate Moss została sfotografowana w parce z wymalowanym tytułem słynnej piosenki Sex Pistols "God Save The Queen". Od tej pory nie raz modyfikowano ją ozdobami w klimacie punk i noszono do sukienek mini oraz kabaretek.

Kurtka parka do eleganckich stylizacji

Kurtka parka - stylizacja
Źródło: http://www.fashionreview.co.uk/ Burberry/ Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Prawdziwa rewolucja nastąpiła w momencie, gdy parkę wprowadzono na wybiegi. Jako pierwsze zrobiły to marki Burberry, Fay i Acquascutum. Burberry uczyniła z niej prawdziwie luksusowe okrycie wierzchnie doczepiając zarówno do kaptura, jak i od zewnętrznej strony futro z królika. Jeszcze inny charakter nadała jej marka Woolrich, produkując parkę - puchówkę. Na wybiegu w różnych formach (zarówno oryginalnych, jak i zmodyfikowanych) widzieliśmy ją u takich projektantów jak J. Watanabe, Altuzzarra, Jil Sander czy Ermanno Scervino.

Tegorocznej jesieni będziemy nosić ją w nowej postaci: z dużymi kieszeniami, kolorowymi akcentami (czerwień, granat, pomarańcz), haftami oraz napisami nawiązującymi do jej początków w estetyce młodzieżowych subkultur.

Więcej modnych kurtek na jesień znajdziesz w sklepie Avanti                         

Więcej o: