Moda i design - co mebel może mieć wspólnego z ubraniem?

Kasia Żechowicz
Czy inspiracją dla sukienki może być fotel, dzbanek albo obraz? Okazuje się że tak, a historia designu podaje wiele przykładów przenikania się tych dwóch dziedzin. Zobacz, co ma wspólnego "mała czarna" Chanel z samochodami Forda, wyciskarka do cytryn z bikini Sabriny Salerno oraz które krzesło wpadło w oko Yves Saint Laurentowi!

Jeśli wzięlibyśmy do ręki jakąkolwiek książkę o historii mody, to oprócz nazwisk wielkich projektantów znaleźlibyśmy w niej również wielkie nazwiska architektów i designerów. Moda i design to dwie kreatywne dziedziny, które wielokrotnie spotykały się i przenikały. Wybrałam dla was trzy przykłady ubrań inspirowanych ikonami designu - czy wiedziałaś, że historia twojej sukienki jest tak ciekawa?

Kratka, która zainspirowała Yves Saint Laurenta

Moda i design - sukienka Yves Saint Laurent - Piet MondrianModa i design - sukienka Yves Saint Laurent - Piet Mondrian Źródło: wikipedia.pl Piet Mondrian / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: wikipedia.pl Piet Mondrian / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Gdy po śmierci mistrza, młody Yves Saint Laurent objął kierownictwo domu mody Dior, jego podejście do projektowania okazało się zbyt awangardowe dla dość konserwatywnej klienteli marki. Yves szybko przeszedł "na swoje", a jedną z kreacji, która zadecydowała o wielkim sukcesie Francuza, była prosta sukienka z charakterystyczną kratką. Nieregularne kwadraty wypełnione czerwienią, żółcią i niebieskim to nic innego jak niemal kalka obrazu Pieta Mondriana - przedstawiciela nurtu zwanego De Stijl z lat 20 XX wieku. Jego prace inspirowały architektów i projektantów mebli. W istocie, jedno z najbardziej znanych krzeseł, to Red Blue Chair Gerrrita Rietvelda, którego charakterystyczny wzór odtworzył potem Yves Saint Laurent na słynnej sukience. Dziś wzór spotykany jest na budynkach, ubraniach, torebkach, ale i akcesoriach do domu: naczyniach czy tekstyliach.

Krągłości Philippe'a Starcka

Philippe Starck - wyciskarka do cytrusów - modaPhilippe Starck - wyciskarka do cytrusów - moda Źródło: www.czerwonamaszyna.pl / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.czerwonamaszyna.pl / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Philippe Starck to jeden z najbardziej znanych, współczesnych twórców wzornictwa, który wielką famę i pieniądze zbudował na... wyciskarce do cytrusów. Kultowy przedmiot powstał pod koniec lat 80., a wyprodukowała go włoska marka Alessi. Ponoć Starck doznał olśnienia w restauracji serwującej owoce morza. Wyciskarka Starcka przypomina wielkiego pająka albo kałamarnicę z zaokrągloną główką i lekko wygiętymi nogami. Charakterystyczne krągłości pojawiły się również w innych pracach Starcka. Niektórzy twierdzą, że wcale nie są one konsekwencją zjedzenia kilku krewetek, ale... zachwycających kształtów Sabriny Salerno! Włoska piosenkarka, której hit "Boys, boys, boys" porusza do tańca również dzisiaj, była obiektem westchnień ówczesnych mężczyzn. Jej biust nieopatrznie wysuwający się z bikini był bohaterem teledysku, który ponoć silnie zainspirował Starcka. Stroje w klimacie Sabriny są dziś szczególnie modne - przeżywamy bowiem olbrzymi revival mody lat 80.!

Pragmatyzm Henry'ego Forda i Coco Chanel

Coco Chanel 'mała czarna' i Henry FordCoco Chanel 'mała czarna' i Henry Ford Źródło: www.conorhoughton.tumblr.com/ www.inspirationseek.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.conorhoughton.tumblr.com/ www.inspirationseek.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Design to nie tylko meble i elementy wystroju wnętrz, ale również samochody. Kształt i funkcje aut świetnie odzwierciedlają ducha czasu i co ciekawe, łączą się z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak architektura czy... moda! Gdy w 1908 roku pierwszy Ford Model T opuścił fabrykę Henry'ego Forda, był to początek nowej epoki. Samochód produkowany był seryjnie, ale o jego sukcesie zadecydowały takie cechy jak: prosta budowa, łatwość prowadzenia i naprawy, stosunkowo niska cena oraz uniwersalność. Podobnymi cechami przełożonymi na język mody można byłoby określić "małą czarną" spopularyzowaną w latach 20. przez Coco Chanel. Ponoć francuska projektantka zachwycona była nieskomplikowaną budową Forda, jego praktycznością i tym, że pasował każdemu. Postanowiła więc stworzyć kreację - odpowiednik ulubionego samochodu i tak powstała "mała czarna", która dziś jest podstawą damskiej garderoby.

Więcej inspirujących ubrań i dodatków znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.