Prairie skirt - amerykański sposób na kobiecą sylwetkę

Kasia Żechowicz
15.03.2017 16:00
Prairie skirt - amerykański sposób na kobiecą sylwetkę

Prairie skirt - amerykański sposób na kobiecą sylwetkę (Źródło: http://ep.yimg.com / bohocollective.com / Kolaż Avanti24)

Ten model spódnicy Amerykanki noszą już od XIX wieku. Ukrywa, co trzeba i jest bardzo wygodna. Prairie skirt wraca do łask nie tylko za oceanem, ale również w Europie. Zobacz, do jakiej sylwetki pasuje najlepiej, gdzie i z czym ją nosić!

"Prairie skirt" można przetłumaczyć jako "spódnica preryjna" albo "spódnica z prerii". Jest to typowo amerykański model, który znamy przede wszystkim z westernów albo amerykańskich filmów o sielankowym życiu na wsi. Najczęściej kobiety ubrane są tam w długie, lekko rozszerzane spódnice ozdobione falbanami albo nałożonymi na siebie warstwami materiału. Oryginalne "prairie skirts" inspirowane były luksusową modą europejską z początków XIX wieku, ale dostosowano je do praktycznych aspektów życia i pracy na wsi. To dlatego model ten jest niezwykle wygodny, a jednocześnie kobiecy.

Prairie skirt - spódnica z preriiKolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Spódnice z prerii "odkopała" pod koniec lat 60. subkultura hippisów. Odrzucali oni mainstreamową modę zdominowaną wówczas przez projektantów z Paryża. Hippisi uwielbiali wszystko, co luźne, swojskie i domowej roboty, dlatego długie spódnice stały się znakiem rozpoznawczym kobiet-dzieci-kwiatów. W San Francisco powstała wtedy nawet firma Gunne Sax specjalizująca się w ubraniach "z prerii". Styl zdobył jeszcze większą popularność w połowie lat 70., kiedy to Stany Zjednoczone przeżywały falę imprez celebrujących narodziny ich państwa, czyli czas, kiedy tego typu spódnice powstały.

Prairie skirt - długa spódnica bohoKolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Największy przełom nastąpił w 1978 roku, kiedy Ralph Lauren umieścił "prairie skirt" w swojej kolekcji "high fashion". Fason wcześniej kojarzony z prowincją i niską klasą społeczną nagle stał się modny również w mieście i to wśród najwyższych elit. Motyw został później nie raz powtórzony przez innych projektantów, a w tym sezonie możemy obserwować spódnice z prerii u Valentino, Anny Sui czy Erdem.

Prairie skirt - długa spódnica bohoKolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Na pytanie, gdzie nosić spódnicę "prairie", odpowiadamy: wszędzie! Zmieniając niektóre elementy ubioru i dodatki możesz założyć ją na co dzień, do pracy, a nawet na wesele. Z jeansową kurtką, żakietem lub elegancką bluzką długa spódnica kompletnie zmienia swój wygląd. Pamiętaj tylko, aby odpowiednio dobrać model do okazji. Zwróć uwagę na kolor i materiał - bawełnę noś na co dzień, a tiul pozostaw na specjalne okazje. Na pytanie, kto może nosić spódnicę "prairie", odpowiadamy: wszystkie z nas! Miękka forma i modna długość do kostki sprzyjają każdej sylwetce.

Więcej modnych spódnic znajdziesz w sklepie Avanti.

Więcej o: