Maski antysmogowe - czy konieczność może przerodzić się w modę?

Maski antysmogowe mają przede wszystkim chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Niektórzy jednak robią z nich element stylizacji równoprawny z kapeluszem czy torebką. Czy konieczność może stać się modą i jak zachować się wobec nowego trendu "pollution chic"?

O smogu słyszy się od dawna, jednak ostatnie informacje wyrażone zostały bardziej dobitnie. Konkretne komunikaty o stopniu zanieczyszczenia i zalecenia, by nie wychodzić z domu, otworzyły oczy na problem, którego już od dawna powinniśmy być świadomi. Maski antysmogowe, do tej pory widziane głównie na zdjęciach z Chin czy Japonii, w polskich sklepach rozeszły się w mig. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię - producenci serwują nie tylko zwykłe, białe maseczki, ale również bardziej wypracowane modele: kolorowe, ciemne, w kratkę, w kropki, ocieplane itd. Firmy zaczynają zauważać, że konieczność chronienia własnego zdrowia może przerodzić się w... modę.

 

Moda od zawsze idzie w parze z warunkami społecznymi, ekonomicznymi, kulturalnymi czy właśnie ekologicznymi danego miejsca. W historii mody było wiele sytuacji, kiedy dostosowywała się ona do załamań i kryzysów. W obliczu trudnych sytuacji naturalne materiały zastępowano sztucznymi, sprawiając, że stawały się prawdziwymi hitami. Czasy wojenne narzuciły praktyczny minimalizm. Z kolei aktualna ochrona środowiska wiąże się z recyclingiem starych ubrań prowadzonym przez znane sieciówki czy tworzeniem produktów z odpadków, na przykład pasów bezpieczeństwa czy plastiku.

Moda odzwierciedla aktualne problemy świata, dlatego wcale nie dziwi fakt, że maseczki antysmogowe powoli wkraczają w jej obszar. Powstało nawet określenie "pollution chic" oznaczające szyk bazujący na problemie zanieczyszczeń. Jego przejawem są, miedzy innymi, designerskie maski, które projektanci wkomponowują do swoich kolekcji prezentowanych na wybiegach.

Maski antysmogowe - modaMaski antysmogowe - moda Źródło: www,en.people.cn / www.thebusinessinsider.com / www.vogue.uk.com Źródło: www.en.people.cn / www.thebusinessinsider.com / www.vogue.co.uk

Tak zrobiła na przykład chińska marka Qiadan Yin Peng czy inna, o nazwie Mash Ma. Maseczki dopasowane były krojem, wzorem i kolorem do kreacji, które miały na sobie modelki. Kolekcje odbiły się w świecie mody wielkim echem, jednak biorąc pod uwagę skalę używania maseczek przez tamtejszą populację, pokazanie ich jako części stylizacji powinno być traktowane tak samo jak pokazywanie czapek czy szalików. W końcu one też mają swoje konkretne funkcje związane z ochroną zdrowia.

Jeśli dokładnie przyjrzymy się kolekcjom nowoczesnych, europejskich projektantów, dostrzeżemy u nich także inne motywy nawiązujące do problemów współczesnego świata. Przykładem może być Iris Van Herpen, duńska projektantka, która każdą kolekcję buduje na futurystycznej wizji człowieka - istoty, która przeobraża się w roślinnego lub zwierzęcego mutanta. Garth Pugh, młody brytyjski designer już od kilku lat zamyka człowieka w szczelnej zbroi, często zachodzącej na twarz. Listę dopełnia również nieżyjący już Alexander McQueen - wizjoner, dla którego ubiór był nieodłączną częścią ciała - "przedłużeniem" jego funkcji.

Maski antysmogowe - Justin Bieber, Nicki Minaj, Katy PerryMaski antysmogowe - Justin Bieber, Nicki Minaj, Katy Perry Źródło: www.fpiec.pl / Kolaż Avanti24 Źródło: www.fpiec.pl / Kolaż Avanti24

Maski antysmogowe mogą więc stać się częścią stylizacji, tak jak inne elementy garderoby, które wybieramy ze względu na ich funkcję, zawsze jednak biorąc pod uwagę aspekt estetyczny. Trend rozprzestrzenił się już wśród zagranicznych gwiazd i trendsetterów, a zgodnie ze schematem, w następnej kolejności przemieści się w dół piramidy, czyli w kierunku mas. W Polsce aktualnie maseczki nie są zbyt popularne, ale tam, gdzie problem zanieczyszczeń ma dłuższą historię, owszem.

Stając twarzą w twarz z czymś nowym, nieznanym, odbieramy to jako dosyć absurdalne. Ale skoro nosimy okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniami UV, każdorazowo dobierając ich formę i kolor, to dlaczego w przypadku maseczek miałoby być inaczej? "Pollution chic" wydaje się śmieszny, ale w rzeczywistości jest bardziej realny, niż moglibyśmy zakładać.

Więcej akcesoriów znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Agora SA